Czy to prawdziwe legendy? Poznajcie reaktywowane zestawy w ramach akcji LEGO Legends 2001-2004

Wiele zestawów w historii LEGO zasłużyło na miano kultowych. Niezliczone zamki, okręty pirackie, morskie przystanie, miejskie pociągi, gwiezdne krążowniki czy bazy kosmiczne – można wyliczać w nieskończoność. Włodarze LEGO już 20 lat temu wiedzieli co to znaczy sentyment do starszych zestawów, stąd decyzja o ponownym wdrożeniu do sprzedaży niektórych z nich. Czy można je nazwać legendarnymi?

Klasyczne zestawy z serii Town, Castle oraz Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

LEGO Legends 2001-2004

Według LEGO – tak, gdyż tak nazwali swoją miniserię: LEGO Legends. Według baz internetowych (Bricklink, Brickipedia, Brickimedia) wydano ich tylko 10, nie licząc specjalnego plakatu i zestawu 2w1, o czym więcej nieco dalej. LEGO Legends pojawiało się jedynie w latach 2001-2004, a reaktywowane sety pochodziły z lat 1978-1995. Całkiem spory rozrzut! Wśród szczęśliwych wybrańców są zestawy z serii m.in. Town, Castle, Pirates czy Model Team, ale – ciekawostka – zabrakło miejsca na Space’a. Reaktywowane zestawy nie różniły się od pierwowzorów, choć wg Bricklinka w niektórych przypadkach może nie zgadzać się w 100% liczba klocków.

Jakie zestawy wydano w ramach miniserii LEGO Legends? Oto one w porządku chronologicznym.

10000 Guarded Inn

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2001
 • oryginał – 6067 Guarded Inn (1986)

Pierwszym zestawem z serii LEGO Legends jest kultowy średniowieczny zajazd! Karczma ze stajnią świetnie prezentuje się także dziś, a przecież Guarded Inn po raz pierwszy pokazał się w katalogach 35 lat temu – dokładnie w 1986 roku! Zestaw ten ma sporo unikalnych i bardzo drogich klocków – szyld zajazdu (tylko w Guarded Inn) i panele 2345 oraz 4444 z murem pruskim w kolorze czerwonym! Dobrze, że w 2001 wyszła reaktywacja, bo elementy te byłyby pewnie jeszcze droższe…

>>> Kup Guarded Inn w Sklepie ZNANE KLOCKI <<<

10001 Metroliner

LEGO Train 9V
Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2001
 • oryginał – 4558 Metroliner (1992)

Kolejna niezaprzeczalna legenda LEGO – słynny Metroliner! Po niemal 10 latach został wprowadzony do sprzedaży pod nowym numerem w ramach Legends. Według wielu to najładniejszy pociąg pasażerski w historii całego LEGO Train. Więcej na jego temat przeczytasz w artykule o historii LEGO Train 9V. Na zdjęciu wersja z 1992 r.

10002 Railroad Club Car

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2001
 • oryginał – 4547 Railroad Club Car (1993)

Świetnym uzupełnieniem powyższego Metrolinera jest dedykowany mu wagon piętrowy – Railroad Club Car! To samo charakterystyczne malowanie, ten sam ponadczasowy design. To ostatni zestaw LEGO Legends z 2001, choć Bricklink wyróżnia jeszcze K10001 Metroliner Kit zawierający luksusowy wagon i Metrolinera. Na zdjęciu wersja z 1993 r.

10036 Pizza To Go

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2002
 • oryginał – 6350 Pizza To Go (1994)

Małe jest piękne i także zasługuje na miano legendy! Nieduży zestaw Pizza To Go jest jednym z najbardziej kultowych małych zestawów Town. Po raz pierwszy zadebiutował w 1994, a został reaktywowany już 8 lat później. Mimo niewielkiej liczby klocków są tu 3 minifigi i aż 5 rzadkich pizz z LEGO! Dopiero w 2010 roku wydano zestaw, gdzie pobito ten swoisty rekord – Pizza Planet Truck Rescue miała ich 6, ale cały zastaw liczył niemal dwukrotnie więcej klocków od 6350/10036. Drogie LEGO – więcej takich setów! Na zdjęciu pierwotna wersja z 1994 r.

>>> Kup Pizza To Go w Sklepie ZNANE KLOCKI <<<

10037 Breezeway Cafe

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2002
 • oryginał – 6376 Breezeway Cafe (1990)

Niektórzy mogą mylić ten zestaw z jednym ze sporych setów Paradisa, ale Breezeway Cafe to “czyste” LEGO Town! W miejsce jasnoróżowych klocków zastosowano jedyną słuszną czerwień, a jasna zieleń została zastąpiona przez klasyczne odcień Green. W tej kafejce było sporo unikalnych w 1990 roku elementów: papuga i palma zadebiutowała ledwo rok wcześniej z Pirates I, a sam kapelusz kowboja również nie był zbyt często spotykany. Bardzo ładny, choć raczej dość zapomniany zestaw LEGO Town!

>>> Kup Breezeway Cafe z pudełkiem w sklepie ZNANE KLOCKI <<<

10039 Black Falcon’s Fortress

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2002
 • oryginał – 6074 Black Falcon’s Fortress (1986)

Kolejny zamkowy zestaw reaktywowany w ramach LEGO Legends! Niewielka forteca Czarnych Sokołów może się podobać – zwłaszcza wieżyczka z żółtym murem pruskim – i zawiera pewien unikalny element. Jest nim standardowych rozmiarów flaga Black Falcons dostępna tylko w nim i oryginale z 1986 roku. Z wiadomych powodów castlelowcy są zadowoleni z reaktywacji 6074, choć i tak na rynku wtórnym flaga ta nie należy ani do często spotykanych, ani do tanich – średnie ceny na bricklink.com z ostatnich 6 miesięcy to przeszło 120 zł!

10040 Black Seas Barracuda

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2002
 • oryginał – 6285 Black Seas Barracuda (1989)

Jeżeli miałeś dotąd wątpliwości z jakimkolwiek innym zestawem z LEGO Legends, który zasłużył na reaktywację, to teraz na pewno przyznasz rację Duńczykom. Panie i Panowie – Black Seas Barracuda został wydany także w 2002 roku! Wg Bricklinka jest tu na dziobie nieco inny żółty klin niż w wersji z 1989. O tym statku napisano i powiedziano już wszystko. Jest po prostu piękny. Co ciekawe, rok wcześniej wydano 3 inne reaktywowane zestawy z klasycznej serii Pirates – były to Red Beard Runner, Imperial Armada Flagship i Enchanted Island. Nie są one jednak zaliczane do podserii LEGO Legends.

>>> Kup Black Seas Barracuda w Sklepie ZNANE KLOCKI <<<

10021 U.S.S. Constellation

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2003
 • oryginał – 398 U.S.S. Constellation (1978)

Kolejny żaglowiec w ramach LEGO Legends! Niestety nie jest to Skull’s Eye Schooner… To U.S.S. Constellation, który pierwszy raz pojawił się w książeczkach LEGO w 1978 roku, a więc przeszło 40 lat temu! Okręt otrzymał wówczas – jak i pozostałe zestawy tamtej epoki – trzycyfrowy numer katalogowy. Co ciekawe, Constellation pochodził z mało znanej serii Hobby Sets, a więc protoplasty Model Team. Model prezentuje amerykańską fregatę z 1854 roku, która wzięła udział w Wojnie Secesyjnej. Osobiście dla mnie to najbardziej chybiony pomysł LEGO Legends, ale z drugiej strony zestaw może bronić się ogromną liczbą klocków (jak na lata 70.) – było ich ponad 970!

10041 Main Street

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2003
 • oryginał – 6390 Main Street (1980)

Kwintesencja wczesnego, bardzo starego LEGO Town: Main Street może podobać się nawet dzisiaj, a 40 lat temu musiało robić nie mniejsze wrażenie niż dzisiejsze Creatory! Zestaw składa się z niemal 600 elementów i 8 minifigurek LEGO. Mamy tu główną ulicę (świetne płytki bazowe z jednią) oraz budynki, w tym jeden w budowie. Ekipa dźwigu na suwnicy pracuje w pocie czoła, aby postawić nowy gmach w wyznaczonym terminie!

10151 Hot Rod

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 2004
 • oryginał – 5541 Blue Fury (1995)

Po 9 latach kultowy Blue Fury wrócił – i słusznie – do sprzedaży. Tym razem nie tylko pod nowym numerem katalogowym, ale także zmienioną nazwą. Ten jeden z najbardziej znanych zestawów Model Team nie ma się czego wstydzić i dzisiaj. 10151 Hot Rod był ostatnim zestawem wydanym w ramach LEGO Legends.

Jak widać, w LEGO Legends zabrakło – co jest wręcz szokujące – choćby jednego zestawu Space. Dlaczego? Klasyczny Kosmos miał pod górkę od 1999 roku, a więc premiery LEGO Star Wars. Mimo to mogli jednak skusić się na jakiś kosmiczny krążownik np. Space Police czy Ice Planet, bo z bazami pewnie i tak byłoby po 2001 roku niezwykle trudno. Po pierwsze, LEGO mogło już nie dysponować formami pod płytki bazowe 3D, jak użyta ostatni raz w 1994 płytka 2552 czy jasnoszara z kraterami księżycowymi pamiętająca lata 70. (choć ta lekko zmodyfikowana pojawiła się w 1996 w bazie Aquasharks). Ewentualny problem z płytkami konstrukcyjnymi 2552 pociągnął za sobą wiele zamków i fortów piratów/żołnierzy. Z kolei powrót – nawet chwilowy – do słynnego Monoraila był niemożliwy przez licencję, formy, nieopłacalność, a być może przez każdy z tych czynników jednocześnie.

Reedycja kultowego Alpha Centauri Outpost byłaby trudna z uwagi na wycofanie płytek 2552

Czy powrót do starych zestawów dzisiaj miałby sens? Wg mnie tak – widać to choćby po nowej Barracudzie, która jest hitem sprzedażowym LEGO. Wystarczyło w niej nawiązać tematyką, kolorystyką i nazewnictwem do legendy z 1989, aby osiągnąć sukces. Widać niemal nieograniczony potencjał w kolejnych reaktywacjach dawnych zestawów, nawet w niezmienionej formie w stosunku do pierwowzorów. LEGO mogłoby się pokusić o wydanie nie 10 modeli retro, jak to miało miejsce w latach 2001-2004, lecz np. po 10 zestawów z serii Town, Space, Castle i Space. Wszyscy byliby zadowoleni! No, może prawie wszyscy, bo stare modele trzymane przez kolekcjonerów w celach inwestycyjnych być może straciłyby nieco na wartości.

Oczywiście do niektórych setów LEGO nigdy nie wróci ze względu na brak form do dawno temu wycofanych elementów. Dochodzi do tego też kwestia odświeżonej kolorystyki – całkiem możliwe, że fortece z lat 80. nie wyglądałyby tak ładnie w nowych odcieniach szarego. Problem z serią Space jest być może bardziej złożony – tu dochodzi jeszcze ewentualna rywalizacja ze Star Wars, jak i zapewne brak form (przypomnijcie sobie wszelkie ruchome zawiasy i szybki, często pękające i od dawna nieużywane przez LEGO).

A czy według Was warto wracać do reaktywacji starych setów? Które zestawy najchętniej widzielibyście ponownie na półkach sklepowych? Co sądzicie też o serii LEGO Legends 2001-2004 – czy to prawdziwe legendy LEGO, czy lista top 10 mogłaby prezentować się jeszcze lepiej?

Klasyczne zestawy z serii Town, Castle oraz Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

.Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO