Dlaczego niektóre zestawy LEGO tak szybko drożeją? Wyjaśniamy jak zachowuje się cena zestawu w czasie.

Część początkujących inwestorów w klocki LEGO, obserwując ceny niektórych zestawów zastanawia się z czego wynikają tak dynamiczne wzrosty. Przecież 50%, czy 100% wzrostu wartości zestawu w rok nie jest niczym nadzwyczajnym.

Poniżej przedstawiam autorski model zachowania się ceny, na przykładzie zestawu Piraci z Zatoki Barakud. Zestaw praktycznie jest już wycofany, choć było na niego duże zapotrzebowanie. Dlaczego LEGO zakończyło produkcję? Jest to pewna zagadka, jednak decyzje duńskiej firmy często nie są racjonalne.

Zaznaczam, że poniższy wykres jest tylko schematem, który jednak sprawdza się w przypadku większości zestawów.

Na początku LEGO wypuszcza zestaw w cenie katalogowej, w tym przypadku wynosi ona 899 zł. W momencie premiery zestaw był dostępny tylko w oficjalnych sklepach LEGO i można było go zamawiać z ograniczeniem do 5 sztuk. I tu część “spekulantów” mogła szybko zarobić. Kilka dni po wypuszczeniu na rynek, zestaw był sprzedawany na aukcjach 20%, a nawet 30% powyżej ceny katalogowej. Dlaczego ludzie płacili dużo więcej? Raz, że nie każdy załapał się na zakup w pierwszych dniach (później zestaw był chwilowo niedostępny) lub po prostu nie zna innej fory zakupów w sieci niż allegro 🙂

Po ok. 3 miesiącach zestaw wszedł juz do szerokiej dystrybucji, miał go każdy sklep i z każdym tygodniem cena spadała. W przypadku omawianych Piratów  z Zatoki Barakud, cena na wspomnianych aukcjach dochodziła do 1200 zł, by w kolejnych miesiącach spadać okresowo nawet poniżej 600 zł.

Cena w granicach 600-700 zł utrzymywała się przez ponad rok, w tym czasie było mnóstwo czasu na zakup zestawu. W momencie pojawienia się plotek o zakończeniu produkcji jego wartość zaczęła szybko rosnąć. Tą szybko podbijali również inwestorzy, którzy “łapali” ten set w cenach katalogowych, a nawet powyżej. W rezultacie dzisiaj, za Piratów trzeba zapłacić ponownie w granicach 1200 zł i jeżeli LEGO nie zmieni zdania i nie wznowi produkcji zestawu – 1500 a nawet 2000 zł za sztukę to kwestia niedalekiej przyszłości.

Powyższy schemat nie dotyczy wszystkich zestawów, są pozycje, które rosną wolniej inne szybciej, jednak jeżeli dobrze wybierzemy zestaw pod inwestycję, to o konkretne wzrosty możemy być spokojni. Więcej o kryteriach doboru zestawu pod inwestycję przeczytasz TUTAJ.

Na tym zestawie w ciągu kilku miesięcy można było zarobić nawet 100%

Oczywiście zakończenie produkcji zestawu nie jest jedynym warunkiem gwałtownego wzrostu jego ceny. Często zestawy będące w oficjalnej ofercie LEGO potrafią okresowo zdrożeć w krótkim czasie nawet o 100%. Takim przykładem są Święta Bożego Narodzenia. Wtedy zainteresowanie klockami LEGO rośnie lawinowo i kupują je także ci, którzy wcześniej się nimi nie interesowali. Wzmożony popyt spotyka się z ograniczoną podażą, a to zawsze wiąże się z rosnącymi cenami.

Jeżeli zestaw jest popularny i poszukiwany na rynku, jego cena potrafi rosnąć także w innym miesiącach, najczęściej związane jest to z dłuższą niedostępnością takiej pozycji w sklepach LEGO. Duńska firma ma ograniczone moce produkcyjne, wciąż na Świecie jest tylko 5 fabryk, które zaopatrują nas w te znane klocki, a zainteresowanie z każdym rokiem jest coraz większe.