LEGO Europa, zaginiony Graal każdego AFOL-a. O ile kiedykolwiek o nim słyszałeś

LEGO od dawien dawna tworzyło serie historyczne – Castle i Pirates są tego doskonałym przykładem. Są one swobodnie osadzone w realiach XI-XVI wieku, może XVII. Duńczycy poskąpili jednak zestawów z późniejszej epoki, gdzie tarcze i zbroje zostały porzucone na dobre, a kusze i łuki dawno temu zostały wyparte przez muszkiety. Jak się jednak okazuje, niewiele brakowało, aby ukazała się zupełnie nowa seria – LEGO Europa, a więc klockowe wydanie Starego Kontynentu na przełomie XVIII i XIX wieku!

Klasyczne zestawy z serii Castle i Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

Seria LEGO Europa (1989 lub później?)

To prawdziwa bomba! Co może powstać ze skrzyżowania LEGO Castle z Pirates? Coś na pograniczu – zestawy lądowe, ale w miejsce mieczy i tarcz znajdziesz szable i muszkiety. To przepis na erę Napoleona osadzoną w XVIII/XIX wieku – taka właśnie miała być nigdy niewydana seria LEGO Europa!

Na powyższym zdjęciu widać piechotę żywcem wziętą z Imperial Soldiers (1989 rok), ale część figurek jest zupełnie nowa. Widać co najmniej dwie frakcje – “niebieską” oraz “białą”. Jest tu też bardzo drogi minifig, a więc kupiec z Pirates. Na tej samej dioramie możemy rozpoznać koncepty kamieniczek z murem pruskim, chaty z mostem (młyn wodny?), nowoczesnej jak na XVIII-wieczne standardy twierdzy i bardziej średniowiecznego fortu, do którego prowadzi spory pomost nad rzeką. LEGO Europa to kolejny porzucony pomysł Duńczyków – niedawno pisałem o prototypach Space i Aquazone oraz niewydanych konceptach Castle, ale serie te otrzymały wiele innych zestawów. W przypadku LEGO Europa anulowano całą serię, a do dziś nie doczekała się następcy. Co prawda Western to też XIX wiek (z naciskiem na drugą połowę), ale zupełnie inny klimat.

W klimacie “płaszcza i szpady” zbudowano także poniższy targ:

Nie jestem jednak pewny, czy to kolejna odsłona LEGO Europa czy niezależny projekt firmy. Źródła niestety milczą, ale jedno jest pewne – Duńczycy nigdy nie wydali tej serii. I to raczej nie z powodu unikania tematyki wojennej (co wykorzystuje chociażby rodzime COBI), bo wszelkiej maści broni białej i palnej w świecie LEGO jest od groma. Prawdopodobnie włodarze marki uznali ewentualną nowość za potencjalne zagrożenie i wewnętrzną konkurencję dla Castle i Pirates. Szkoda – LEGO Europa mogła być hitem!

Klasyczne zestawy z serii Castle i Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

Przemyślenia własne. Zdjęcia i niektóre informacje pochodzą ze stron eurobricks.com oraz brickipedia.fandom.com.

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO