Sprawdźcie swoje zasoby klocków sprzed lat. Być może są wśród nich części, na których można sporo zarobić!

Któż nie pamięta poczciwej papugi, która pojawiała się prawie w każdym pirackim zestawie? To jeden z symboli LEGO lat 90-tych. Każdy miał przynajmniej jedną sztukę zwierzaka, zatem dzisiaj ptak jest na tyle pospolitym elementem, że świadomy klient nie zapłaci za niego więcej niż kilka złotych. Co innego w przypadku tego samego klocka w innym kolorze. Np. taka papuga w kolorze żółtym, wystąpiła w trzech zestawach (z czego tylko w jednym z serii Pirates), dlatego śmiało można sprzedać ją za 20 zł.

Kolorowa papuga z lewej to koszt 2 zł, żółta z prawej kosztuje 20 zł

Jeszcze cenniejszy jest ptak w kolorze czarnym, który pojawił się tylko w jednym zestawie King’s Mountain Fortress z 1990 roku. Dlatego za taki unikat na rynku wtórnym można zażądać kwotę 40-50 zł.

Elementy z nadrukiem to kolejny przystanek na naszej liście. Szczególnie cenne są duże flagi z serii Pirates. Ciężko dziś już o taki klocek w idealnym stanie. Zdarte nadruki, czy ułamane klipsy, to najczęstsze defekty. Ale jeżeli macie flagi ze zdjęcia w świetnym stanie, śmiało można próbować je sprzedać za 60-100 zł za sztukę! Mnóstwo kasy jak za kawałek plastiku. Mimo, że nie są wyjątkowe i występowały w więcej niż jednym zestawie.

Cenne flagi z serii Pirates

Za podobną cenę można też wystawić flagę z serii Castle, która pojawiła się tylko w jednym secie – Black Knight’s Castle o numerze 6086. Oczywiście warunkiem jest bardzo dobry stan.

Element oznaczony numerem 2525px5

Kolejny element, który wygląda bardzo niepozornie, to klocek oznaczony symbolem 2566, który był często wykorzystywany jako uchwyt na liście palmy lub pochodnia. Produkowano go w wielu kolorach i, podobnie jak w przypadku papugi, cena różni się diametralnie. Przykładowo taki “uchwyt” w kolorze czarnym jest bardzo pospolity i kosztuje nie więcej niż 20-30 gr. Ale już za taki w kolorze niebieskim, który pojawił się tylko w 3 setach (do tego bardzo drogich) śmiało można zgarnąć nawet 50-70 zł! Oczywiście cena uzależniona jest od stanu klocka.

Z pozoru dwa podobne elementy, z tym, że ten z lewej kosztuje kilkadziesiąt groszy, ten z prawej kilkadziesiąt złotych.

Absurdalne ceny potrafią osiągać też elementy materiałowe. Żagle, których mnóstwo było w pirackich statkach, wyróżniały te zestawy także cenowo. Któż w latach 90-tych nie marzył o Black Seas Barrakudzie, czy nieco młodszym Skull’s Eye Schoonerze? Jednak to wcale nie te sporej wielkości żagle osiągają najwyższe ceny na rynku wtórnym. Komplet 5 lub 6 żagli w dobrym stanie można kupić już za 200-300 zł. Niby drogo, ale to nic w porównaniu z niewielkim cielistym żagielkiem z Imperial Trading Post (6277) o wymiarach 11×13 studów. Ten kawałek “szmatki” w świetnym stanie można sprzedać za 150 zł!

Jeszcze mniejszy jest biało-czarny żagielek z zestawu Enchanted Island oznaczony symbolem sailbb 14. Jeżeli macie go w dobrym stanie, sporo osób będzie zainteresowanych jego odkupem za cenę 50 zł.

Żagielek po lewej z zestawu Imperial Trading Post (6277), żagielek po prawej z Enchanted Island (6278)

Prawdziwym rekordzistą w stosunku wielkość/cena jest jednak peleryna Króla Artura z King’s Royal Castle. Dobrze zachowaną można sprzedać nawet za 100 zł!

Król z zestawu 6090 z peleryną

Ostatni na naszej liście drogocennych klocków jest Technic Plate 1×10. Ten w kolorze czarnym występował tylko w jednym zestawie – Red Beard Runner (6289), stąd jego cena na rynku wtórnym zaczyna się od 60 zł! Dla porównania ten sam klocek w kolorze light grey kosztuje nie więcej niż 0,50 gr.

Absurdalnie drogi element z LEGO Technic w kolorze czarnym

MINIFIGURKI

To oczywiście tylko wybrane przykłady. Cennych klocków, które niewtajemniczone osoby mogą przyprawić o zawrót głowy, jest dużo więcej. Także używane minifigurki ze starych zestawów potrafią kosztować niemało. To materiał na oddzielny artykuł, ale tu wspomnę o trzech. Handlarz z zestawu Imperial Trading Post, Gubernator z Caribbean Clippera, czy Kapitan z Imperial Armady pojawiły się tylko w pojedynczych zestawach (nie licząc reedycji i human packów). Każdą z tych minifigurek w bardzo dobrym stanie można sprzedać za 150 zł!

Dobrze zachowane minifigurki z lat 90-tych osiągają wysokie ceny na rynku wtórnym.

Jak widać cenowe rekordy biją szczególnie elementy z serii Pirates, co ma też odzwierciedlenie w cenach całych zestawów. Popyt na nie wśród dzisiejszych 30-40 latków jest tak duży, że ceny są wysokie . Logiczna sytuacja rynkowa: popyt przewyższa podaż, więc cena rośnie. Oczywiście najwięcej trzeba zapłacić za sety w bardzo dobrym stanie, co nie jest łatwe w przypadku tych z lat 90-tych. Jeżeli chcesz zapoznać się z szeroką ofertą takich retro setów, zajrzyj do sklepu ZnaneKlocki.

Ceny elementów w artykule została oszacowane na podstawie cen transakcyjnych z portalu bricklink.com