Drogie LEGO – dlaczego zrezygnowaliście z płytek 3D?

LEGO płyta 2552

Dzisiejsze zestawy LEGO często charakteryzuje spora modułowość konstrukcji. Poszczególne elementy ścian czy innych elementów można swobodnie przesuwać w zależności od własnych preferencji. Tym samym LEGO kontynuuje ideę tak popularną chociażby w zestawach Castle z lat 80. Kto jednak pamięta kolejną dekadę, ten wie, że królowały flagowe sety z dużymi podstawkami 3D, których dziś na próżno szukać. Mówiąc o wypukłych płytkach bazowych wystarczy wymienić ich „królową”, czyli płytę 2552 goszczącą w aż 10 zestawach!

Płyta 2552 łączy legendy LEGO

Tak naprawdę to płytka bazowa 2552 pamięta jeszcze lata 80. XX wieku. Przypomnij sobie niezwykle ekscytujący dla fanów LEGO rok 1989, w którym zadebiutowała frakcja Pirates, a wraz z nią urozmaicone główki, gotowe elementy kadłubów, masztów, olinowań czy żagle. I to właśnie równocześnie z nimi swoją premierę miała płytka 2552, która stanowiła skalny fundament pod morską przystań – legendarne Eldorado Fortress!

Eldorado Fortress. Źródło: LEGO

Przez cały 1989 rok 2552 była unikatowym elementem głównej siedziby Imperial Soldiers, ale już w 1990 r. wydano King’s Mountain Fortress, a więc górską fortecę rycerzy z frakcji Crusaders. LEGO rozpędzało się widząc wielki potencjał tkwiący w 2552, stąd jej „transfer” również do Space! Czy zastanawiałeś się co łączy m.in. Eldorado Fortress, Black Knight’s Castle i Ice Station Odyssey z serii Ice Planet 2002? Właśnie płytka 2552 w różnym malowaniu!

Płytka 2552 w różnych kolorach trafiła do następujących zestawów:

Zestawy na płytce bazowej 2552 – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

Black Knight’s Castle. Źródło: LEGO

Płyta 2552 występowała w kilku wariantach kolorystycznych:

  • jasnoszara z ciemnoszarymi skałami otoczona wodą – 2 zestawy
  • jasnoszara z zielenią otoczona wodą – 1 zestaw
  • zielona z jasnymi skałami – 2 zestawy
  • zielona z ciemnymi skałami – 1 zestaw
  • czarna z szarymi kraterami – 3 zestawy
  • niebieska z białym śniegiem i lodem – 1 zestaw
Alpha Centauri Outpost. Źródło: LEGO

Płyta 3D gwarancją sukcesu LEGO

Oczywiście 2552 nie była pierwszą i ostatnią płytką 3D w świecie LEGO. Jeszcze końcem lat 70. powstawały sety z wypukłymi płytami ozdobionymi górkami i kraterami z serii Classic Space. Jednak to 2552 stało się fundamentem dla wielu zamków, przystani i kosmicznych baz, które przez lata owiały legendą. Jak na ironię, nie jest ona największa w portfolio duńskiego producenta – ma tylko 32×32 oczka, a mimo to projektanci LEGO wycisnęli z niej maksimum. Nie chodzi tylko o ilość, ale i o jakość! Moim subiektywnym zdaniem jedynie baza Spyrius wypada na tle pozostałych dość przeciętnie, ale reszta setów z 2552 to same legendy!

Ice Station Odyssey. Źródło: LEGO

Zdaję sobie sprawę, że jest też wielu przeciwników płyt 3D. Przede wszystkim zestawy z nimi miały relatywnie mniej klocków, poza tym takie płyty są drogie w produkcji, delikatne i łatwo je uszkodzić. Pamiętam, że mając kilka lat nie podobała mi się („na papierze”) rampa 2552 w twierdzy Dragon Knights, ale równocześnie zakochałem się w arktycznej bazie Ice Planet.

Dziś uważam, że płyty bazowe – nie tylko 2552, bo było ich swego czasu mnóstwo – dodają niesamowitego klimatu, którego dziś brakuje mi w LEGO. Brakuje tak bardzo, że sam pod koniec 2020 roku… kupiłem używaną podstawę 2552 na budowę (wciąż nieukończonego) portu przeładunkowego dla moich Imperial Guards.

Imperial Harbor. Źródło: własne

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO

LEGO