Kosmos LEGO mógł być jeszcze bardziej różnorodny! Prototypy Space cz. 2

LEGO Space prototype

Blacktron, Space Police, Ice Planet, M-Tron – to tylko kilka legendarnych frakcji z LEGO Space. Duńczycy w latach 80. i 90. mogli pochwalić się naprawdę świetnymi kosmicznymi – dosłownie i w przenośni – zestawami, które były marzeniem chyba każdego dzieciaka. Takich frakcji mogło być jednak znacznie więcej!

Klasyczne zestawy z serii Space – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

Prototypy LEGO Space

Każdy gotowy produkt – nawet zestaw LEGO – musi przejść pewną drogą od samego pomysłu do jego realizacji. Siłą rzeczy po drodze musiały powstawać koncepty, które zostały zarzucone, a inne przerodziły się w finalne zestawy. O takich przykładach pisałem w lipcu w artykule prototypy LEGO Space i Aquazone. Jak się okazuje, na wczesnym etapie rozwoju M-Tron miał być biało-czarny z zielonymi szybkami, a Aquazone miał mieć zupełnie inne zestawy.

LEGO M-Tron prototyp
Wczesny koncept M-Tron, ok. 1987.

Takich niewydanych – a prawie gotowych – frakcji w LEGO Kosmos było znacznie więcej. Oto prototypy Space, które nigdy nie zostały sfinalizowane i nie mają swoich odpowiedników w wydanych zestawach!

Zobacz też:

Frakcja “szaro-czerwona”

Projekt LEGO Space z 1989.

Ten nigdy niewykorzystany koncept LEGO Space wygląda nawet dziś świetnie i świeżo! Wszystko dzięki zastosowaniu nietypowej wówczas techniki budowania. Dla dzisiejszego AFOL-a to coś oczywistego, ale nie w 1989 roku! Kto wie, czy właśnie zbyt odważny design nie był gwoździem do trumny dla tego projektu.

Trzeba też przyznać, że zestawienie starego jasnoszarego koloru z domieszką starego ciemnoszarego i czerwonymi szybkami wygląda obłędnie! Zestawy Space znane są ze świetnie dobranej kolorystyki, a praktycznie każda frakcja miała swój niepowtarzalny zestaw kolorów. Dla mnie osobiście ten należałby do ścisłej czołówki! Warto zauważyć, że minifigi nie otrzymały jeszcze malowania torsów, ale mimo to sama szaro-czerwona kolorystyka wygląda bardzo dobrze.

Szkoda, że ten zalążek zupełnie innej frakcji nie znalazł swojego szczęśliwego finału na półkach sklepowych. Stacja kosmiczna z zadokowanym wahadłowcem i 2 łazikami – jeszcze w takich barwach – byłaby cool. Ciekawe, jak wyglądałyby inne sety tej serii.

Frakcja “fioletowo-żółta”

Projekt LEGO Space z 1989.

Fioletowy kolor klocków LEGO w latach 80.? Różne odcienia kolorów Violet/Purple pojawiały się nielicznie od połowy lat 90., a tak naprawdę liczniejsze stały się dopiero po 2000 r. A jednak w 1989 roku były już gotowe zestawy LEGO Space bazujące właśnie na tym unikatowym kolorze! Na pewno nad nowymi kolorami (ale nie tylko) LEGO pracowali Jens Nygaard Knudsen z Peterem Bolli, o czym wspomniałem już w artykule o historii LEGO Monorail.

Szybki w kolorze Trans-Neon Green mieli M-Tron, Blacktron II, Unitron czy nawet UFO. Ale żaden z nich nie miał fioletowych kadłubów statków kosmicznych! Właśnie taką paletę barw widać na 3 powyższych prototypach. Największy z nich ma wielką szybę znaną z niektórych baz LEGO Space, ale każdego z nich łączy – oprócz oczywiście kolorystyki – pewien szczegół. Jest nim system napędu! Te wehikuły nie są napędzane silnikami rakietowymi, lecz mają wbudowane śmigła (wiatrakowce?) w skrzydłach i to w pozycji horyzontalnej, trochę jak w filmie Avatar Jamesa Camerona. Nie przypominam sobie, aby ten element kiedykolwiek trafił do jakiegoś zestawu sprzedażowego – prawdopodobnie został wyprodukowany w kilku sztukach tylko na potrzeby tego prototypu. Podobnie jak wcześniejsza, także i ta frakcja, czy raczej pomysł na nową frakcję został porzucony.

Ciekawostka – przyjrzyj się dokładniej największemu statkowi. O ile dobrze widzę, to jego załogę stanowi 2 Blacktronów II (lub bardzo do nich zbliżonych figów), a w kokpicie widać jeszcze astronautę z wcześniej wymienionej szaro-pomarańczowej frakcji.

Frakcja obcych “zielono-pomarańczowa”

Projekt LEGO Space z 1988.

A teraz prawdziwa bomba! Już rok wcześniej, a więc w 1988 roku, powstał powyższy koncept. Jak widać, w modelu dość sporego kosmicznego pojazdu kołowego zastosowano elementy, które nigdy nie trafiły do produkcji. Wyróżnia się nie tylko klin i boczne szybki, ale i sama figurka LEGO!

Pierwsza rasa obcych trafiła do Space dopiero w 1997 roku wraz z premierą serii UFO. Później poszło już szybko – Insectoids, marsjańscy obcy itd. LEGO pracowało jednak nad zupełnie nową frakcją Space opartą nie na ludziach, a na obcych rasach życia praktycznie 10 lat wcześniej! Na zdjęciu widać figurkę z – zapewne tymczasowym – torsem Blacktron I z zupełnie nową głową, a nawet rączkami! Prawdopodobnie tak jak z niewydaną serią Sea People było jednak na to za wcześnie i zrezygnowano z tego śmiałego pomysłu. Finalnie w 1988 roku pojawiły się nowe zestawy Futuron i Blacktron I, a rok później Space Police I. Na obcych w Kosmosie nie nadszedł jeszcze czas, podobnie na zielono-pomarańczową kolorystykę, która do dziś nie dominowała w żadnej serii LEGO Space.

Klasyczne zestawy z serii Space – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

Informacje i fotografie zostały zaczerpnięte z artykułu Marka Stafforda.

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO