Ewolucja minifiga LEGO – przełomowe wydarzenia w dziejach klockowego ludzika

LEGO Minifigure Collection

Klasyczny minifig LEGO jest nie tylko najbardziej bawialnym elementem duńskiej firmy, ale zarazem jej największym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem. Aż trudno uwierzyć, że jego historia sięga drugiej połowy lat 70. Od tego czasu figurka przeszła spore zmiany pod kątem wizualnym.

Klasyczne zestawy LEGO System sprzed lat znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

Prehistoria minifiga LEGO

W latach 70. zadebiutował pierwszy fig zbliżony do współczesnego. Miał podobne proporcje i rozmiary, ale nie miał jeszcze ruchomych stawów. Tak naprawdę wszystko zaczęło się właśnie od niego!

Źródło: LEGO

Znany każdemu minifig LEGO z ruchomymi nóżkami, rączkami, dłońmi i głową jest nieco młodszy, ale i tak liczy już ponad 40 lat. Przed nim LEGO oferowało starsze rodzaje figurek będące jednak tylko etapem przejściowym do stworzenia uniwersalnego ludzika, który byłby w stanie na dobre zamieszkać w mieście LEGO. Na tyle uniwersalnego, aby wysłać go też w niezbadane odmęty kosmosu, zakuć w średniowieczną zbroję i rynsztunek czy zrobić z niego marynarza pięknego żaglowca. Ale nie od razu Rzym zbudowano!

1978 – debiut współczesnego minifiga LEGO!

Źródło: LEGO

To właśnie w 1978 roku trafił do sprzedaży pierwszy minifig z ruchomymi rączkami i nóżkami! Zapewne dziś na dzieciaku nie zrobiłby większego wrażenia, ale ponad 40 lat temu był czymś niesamowitym! Ludziki trafiały coraz częściej i w coraz to większych ilościach do zestawów LEGO, choć wciąż niektóre zestawy Town Classic były ich pozbawione. W latach 80. stały się pozycją obowiązkową praktycznie każdego zestawu LEGO System, pojawiały się nowe nadruki ubrań, akcesoria czy nakrycia głowy. Co ciekawe, klasyczna uśmiechnięta buźka była jedyną w świecie LEGO aż do 1989 roku!

1987 – pierwsze hełmy z zamykanymi szybkami!

Źródło: LEGO

Pierwsi astronauci z serii Classic Space (jeszcze z końca lat 70.!) są dziś bardzo poszukiwani, a to, co ich wyróżnia, to ich hełmy starszego typu. Co prawda mają wypustki na przyłbicę/szybki, ale LEGO wtedy jeszcze ich nie produkowało. Astronauta w przestrzeni kosmicznej z odsłoniętą twarzą? Nie może być!

Dopiero w 1987 roku LEGO wraz z Futuron i Blacktron I wypuściło nowy (używany zresztą do dziś) typ kasku, który może swobodnie służyć nie tylko w Space, ale i Town/City czy nawet Castle. Otwierana szybka robiła wielki efekt “wow”! Dziś chyba żaden dzieciak nie zwraca na ten szczegół większej uwagi…

1989 – nowe główki i elementy ciała

Źródło: LEGO

Ten rok był zdecydowanie największą rewolucją u minifiga LEGO! To właśnie wtedy Duńczycy nadali jej unikalnych cech charakteru poprzez różnorakie malowanie główek. Świat LEGO zyskał więc wąsatych marynarzy, zarośniętych oficerów czy piratów z przepaską na oko. Wcześniej wszystkie ludziki miały tradycyjne uśmiechnięte buźki!

Przy okazji malowanie przynajmniej niektórych torsów (Kapitan Redbeard, Gubernator, żołnierze) było bardziej skomplikowane niż w innych seriach. Mało tego – pojawiły się też elementy zastępujące dłonie i nogi, a więc pirackie haki i drewniane protezy. To była prawdziwa rewolucja, która od początku lat 90. zaczęła powoli przedostawać się do pozostałych serii LEGO System.

1994 – pierwsze nadruki na nogach

Źródło: LEGO

Seria Pirates ponownie wprowadziła pewne nowości 5 lat później. W 1994 roku na rynek wypłynęły zestawy z frakcji Islanders. Czym charakteryzowali się Wyspiarze?

Różnorakie główki istniały już od 5 lat, ale to Islanders byli pierwszymi figami z malowanymi nóżkami! Żółte nóżki z zielonymi “gatkami” i drukowanymi listkami były kilka lat jedynymi malowanymi w świecie LEGO! Dziś nadruki pasków, kieszeni czy innych szczegółów spodenek są na porządku dziennym, ale niemal 30 lat temu było to zupełną nowością.

W tym samym roku wydano LEGO Spyrius, których droid był również malowany na nóżkach. Wtedy całe jego malowanie – także głowy – było skomplikowane!

1995 – był duszek, pora na kościotrupa LEGO!

Źródło: LEGO

Czy zdajesz sobie sprawę, że lochy zamczysk Black Falcons, Dragon Knights czy nawet Black Knights były pozbawione kościotrupów? Pierwszy szkielet LEGO trafił bowiem na rynek dopiero w 1995 roku przy okazji debiutu Royal Knights, ale w tym samym roku zawitał także do jednego zestawu Pirates.

Co prawda szkielet LEGO jest zupełnie inną figurką od naszego ludzika, ale postanowiłem dodać go na ewolucyjnej osi czasu. Duńczycy chcieli pokazać, że ich figurki nie poddają się tak łatwo recyklingowi i pozostaje po nich… stos ABS-owych kości. Klockowy kościotrup ma zachowane proporcje pierwowzoru, choć w pierwotnej formie jego ręce obracały się w każdą stronę. Tak naprawdę jedyny wspólny element z klasycznym ludzikiem LEGO to klocek imitujący głowę (tu: czaszkę), początkowo z uśmiechniętym grymasem, od 2003 roku (Orient Expedition) ze złowieszczą trupią twarzą. Później zmieniono mocowanie górnych kończyn, a te zaczerpnięto z droidów bojowych Star Wars. Obecnie kolorystyka szkieletów LEGO jest znacznie urozmaicona i element ten nie robi na nikim wrażenia. Co innego w 1995 roku!

1997 – realistyczne rysy twarzy

Źródło: LEGO

Rok 1997 dla wielu nie będzie kojarzyć się zbyt dobrze. Zmierzch klasycznych Pirates, niemal w pełni zjunioryzowane Town, a do tego Castle i Space zapowiadające spore zmiany (niekoniecznie na plus) w tych najważniejszych seriach. W tym roku jednak miała miejsce kolejna zmiana u minifigów przy okazji premiery podserii Western, a więc Indian.

W przeciwieństwie do innych ludzików, Indianie mieli wyraźniejsze rysy twarzy, ze skośnymi oczami i zaznaczonymi nosami. Co prawda już rok wcześniej (seria Time Cruisers) pojawiła się figurka z całymi gałkami ocznymi i nosem, jednak to Indianie byli wykonani zupełnie w innym stylu – wyglądali realistycznie i trochę jak dzisiejsze figurki na licencji! Co ciekawe, malowane były również ich konie i nóżki (jak u Islanders).

1998 – obustronnie drukowany tors po raz pierwszy

Źródło: LEGO

Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie obustronnie malowanych torsów. Te zadebiutowały jednak dopiero w 1998 roku w podserii Town o nazwie ResQ, a więc w nieczęsto spotykanych zestawach o tematyce ratowniczej (medyków LEGO brakuje i dziś)! LEGO wprowadziło 3 rodzaje torsów różniące się frontem, ale na pleckach każdy z nich miał identyczny napis R.E.S. Q w kolorze czarnym i jaskrawo pomarańczowym. Robią wrażenie nawet dzisiaj!

1999 – nowe kształty główek

Źródło: LEGO

W 1999 roku zadebiutował Star Wars, co było świetnym posunięciem LEGO ratującego się przed bankructwem. Duńczycy znakomicie wykorzystali hype na ówczesną premierę i hit kinowy, a więc pierwszą część Gwiezdnych Wojen pt. “Mroczne Widmo”. To wtedy nastąpiła kolejna spora nowość u minifiga LEGO.

Zadebiutowała nowa główka o niestandardowym kształcie! Taką miał właśnie powszechnie znienawidzony Jar-Jar Binks. Co prawda już w 1990 roku wypuszczono genialnego duszka LEGO, ale w jego przypadku “prześcieradło” nakładało się na na klasyczną (choć czarną) główkę. U Jar-Jara był to zupełnie nowy i osobny element, a takie niestandardowe części są dziś na porządku dziennym. Niewiele brakowało, a nowe głowy ludzików prawie zadebiutowały z Sea People na przełomie lat 80 i 90.!

2003 – skóra o kolorze… skóry

Źródło: LEGO

Pojawienie się Star Wars w 1999 roku nie tylko pomogło uratować LEGO przed bankructwem, ale i wprowadziło pewne zmiany w palecie barw. Choć nie tak od razu. Brązowy, jasny i ciemny szary otrzymały z czasem nowe odcienie. Zmienił się także kolor skóry figurek! Pierwsze takie zmiany w LEGO Star Wars miały miejsce już w 2004 roku.

Ale to nie Gwiezdne Wojny zapoczątkowały “skórne” zmiany! Rok wcześniej zadebiutowały zestawy LEGO NBA, w których ludziki – a przynajmniej część z nich – miały naturalny odcień skóry, a także bardziej “skoczne” nóżki i łapki. Nie mogło być inaczej, bowiem przedstawiały takie sławy koszykówki, jak np. Kobe Bryant, Karl Malone czy Jason Kidd. Tyle szczęścia nie miał Zinedine Zidane (2000 rok) z serii Soccer, bo jego skóra wciąż pozostawała klockowo-żółta. Dziś m.in. różowawe zabarwienie skóry jest obowiązkowe w zestawach LEGO na licencji.

To oczywiście nie wszystkie zmiany, jakie miały miejsce u ludzików LEGO począwszy od końca lat 70. XX wieku. Można tu wyliczyć jeszcze wiele kosmetycznych zmian, jak pojawienie się obustronnie malowanej główki, krótkich nóżek czy refleksu w oczach minifiga. A według Ciebie która zmiana w minifigach LEGO była najważniejsza?

Klasyczne zestawy LEGO System sprzed lat znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

.Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO