Zamek, który nigdy nie istniał? Brakujące ogniwo między 6086 a 6090

LEGO prototyp 6090?

Zamki 6086 i 6090 to zdecydowanie jedne z najważniejszych i ikonicznych zestawów nie tylko Castle, ale i całego LEGO w ogóle. Nie było im dane razem pozować w katalogach, bowiem w 1995 roku – kiedy to debiutował Royal Knight’s Castle 6090 – wycofano Black Knight’s Castle 6086. Pomiędzy nimi są zaledwie 3 lata różnicy, a łączy je kilka wspólnych cech: piękny design, dbałość o szczegóły, bawialność, no i zbudowanie na płytce 3D. Istnieje jednak niewydany i bardzo tajemniczy projekt, który jeszcze bardziej łączy oba zamczyska.

Klasyczne zestawy z serii Castle – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

Wczesny koncept 6090?

Natknąłem się na niego w sieci szukając materiałów do nieoficjalnych projektów LEGO Western, a więc niewykorzystanych pomysłów przez duńskich projektantów w latach 1996-1997. Royal Knight’s Castle – w przeciwieństwie do Black Knight’s Castle – zbudowany jest nie na płytce bazowej 2552, a na jeszcze większej płytce 3D, która pojawiła się tylko w jego zestawie. Co dla niej charakterystyczne, została wydłużona z 32 do 48 studów, przez co nie jest kwadratowa, a prostokątna. Dzięki temu w 6090 znalazło się miejsce na dodatkowe obmurowanie, podczas gdy set 6086 ma główną bramę dosłownie na rogu konstrukcji.

LEGO prototyp 6090?

Przyjrzyjcie się temu projektowi – ma zupełnie nową podstawkę 3D! Zakładam, że jest to prototyp płytki 3D z 6090. Podobna rampa, te same(?) rozmiary, tylko z frontu płytka wystaje na znacznie więcej studów. Zresztą wspólne rozwiązania konstrukcyjne tej twierdzy można znaleźć w 6086 i 6090.

Źródło: LEGO

Cechy wspólne z Black Knight’s Castle:

  • układ muru na froncie z blankami żywcem zaczerpnięty z 6086
  • wygląd dwóch wieżyczek z prawej (choć z narożną podstawą z 6090)
  • ogólna kolorystyka
Źródło: LEGO

Cechy wspólne z Royal Knight’s Castle:

  • bardzo zbliżona płytka bazowa 3D
  • podobna baszta bramowa (choć z nadrukami paneli z 6086)
  • brama cofnięta względem murów
  • bastion po lewej stronie bramy
  • niebieskie zwieńczenia dachów
  • brak mostu zwodzonego w głównej bramie

Ciekawie prezentują się też figurki. Połowa z nich należy do Lion Knights/Crusaders, a druga do niewydanej nigdy frakcji, na temat której kilka słów poświęciłem w artykule o prototypach LEGO Castle. Tam również otrzymała ona warownię, ale na płytce 2552. Zwróćcie uwagę na kawalerzystę na nowym, galopującym koniu!

Zakładam, że to oficjalny projekt LEGO z pierwszej połowy lat 90., a nie fanowska praca. Wskazuje na to tajemnicza płytka 3D, która w tej formie nigdy nie opuściła fabryki LEGO oraz niewydani rycerze, którzy pojawiają się na zdjęciach innych projektów z pewnością należących do LEGO. Mimo to nie mogłem znaleźć więcej informacji na temat tej tajemniczej konstrukcji – jej zdjęcie umieszczone jest jedynie na live.staticflickr.com i pinterest.com.

Wg mnie projektanci LEGO badali tu możliwości zastosowania nowej, większej płytki konstrukcyjnej pod zamek, który ostatecznie przerodził się w Royal Knight’s Castle 6090. Charakterystyczny żleb (którego brak w finalnej wersji) mógł być inspiracją na zbudowanie siedziby ducha, a dwie wieżyczki z 6086 zastąpiono całkowicie nową wieżą na kolumnach z mostem zwodzonym.

Szkoda, że do sieci wyciekło tak niewiele pomysłów i prototypów LEGO, także z Castle. Jest na czym zawiesić oko!

Klasyczne zestawy z serii Castle – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

.Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO