Pamiętasz zestawy Blacktron, Space Police, M-Tron i Aquazone? Mogły wyglądać zupełnie inaczej!

LEGO Sea People

1995 rok był szczególny dla fanów LEGO. W połowie ostatniej dekady ubiegłego wieku pojawiły się m.in. ostatnie zestawy Pirates I przed nieudanym liftingiem, frakcja Royal Knights z pięknym zamkiem czy zupełna nowość – Aquazone. To właśnie 1995 rok był pierwszym od bardzo dawna, kiedy zabrakło nowych zestawów z serii Space, chyba, że zaliczymy do niej na siłę właśnie Aquazone lub trzy zestawy Unitron wydane tylko w USA. Czy wiesz, że prace nad Aquazone sięgają przełomu lat 80. i 90.? Pierwotne plany i koncepty LEGO znacznie różniły się od zestawów znanych z półek sklepowych!

Klasyczne zestawy z serii Space i Aquazone – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

1987 – debiut Blacktron I

Do Aquazone jeszcze wrócimy, a dla chronologicznego porządku zacznijmy od 1987 roku – to właśnie wtedy swoją premierę miała bardzo lubiana frakcja Blacktron I. Czarne skafandry w połączeniu z czarno-żółtą kolorystyką i z żółtymi szybkami wyglądają bardzo cool! Na jakieś 2 lata przed debiutem Blacktrona projektanci LEGO mieli jednak nieco inny pomysł na kosmicznych szpiegów i rabusiów.

Wczesny koncept Blacktron I/II, 1985.

Ten wczesny projekt Blacktron I pochodzi z około 1985 roku. Jak widać, już wtedy dominowała finalnie użyta kolorystyka, choć widać w nim pomysły wykorzystane dopiero w Blacktron II w 1991 (sferalne kokpity, lecz uzyskane przez nieco inne klocki). Hełmy figurek nie otrzymały jeszcze czarnych szybek, lecz transparentne żółte. Uwaga – widać pod nimi zarośnięte główki, które zadebiutowały oficjalnie dopiero w 1989 wraz z Pirates!

1989 – debiut Space Police I

Aż 2 lata Blacktroni mogli czuć się swobodnie w kosmicznym uniwersum LEGO, nękając co jakiś czas bezbronną frakcję Futuron. Aż do 1989 roku, kiedy w Kosmosie pojawił się Space Police! Pierwsze zestawy kosmicznej policji były utrzymane w niebiesko-czarnej kolorystyce, którą świetnie łamały czerwone (oczywiście transparentne) elementy szyb, anten czy laserów. Wczesne projekty tej serii były zupełnie inne!

Wczesny koncept Space Police I, ok. 1986.

No dobrze, może nie tak do końca zupełnie inne, bowiem już w okolicach 1986 (zdjęcie na górze) zapadła decyzja o czerwonych szybkach, ale widzimy tu odmienny zestaw barw. O ile czarny się zgadza, to zieleń została zapożyczona dopiero w Space Police II z 1992 roku! Podobnie jak podwójne kokpity okrętu flagowego.

1990 – debiut M-Tron

M-Tron to bardzo lubiana frakcja kosmicznych naukowców. Ich zestawy wyposażone w magnesy były bardzo bawialne! Mało kto wie, że pierwotne plany LEGO co do M-Trona były zgoła inne.

Wczesny koncept M-Tron, ok. 1987.

Niektóre prototypy M-Tron z okolic 1987 roku klimatem przypominały bardziej Futuron, a designem Space Police I. Już wtedy założono użycie magnesów – spójrzcie na pojemnik, który notabene bardzo przypomina mobilną celę ze Space Police II! Szybko jednak porzucono te projekty, a w tym samym roku LEGO miało osiągnąć konsensus co do przyjętej kolorystyki M-Tron.

Późny koncept M-Tron, ok. 1987.

Figurki M-Trona przyjęły charakterystyczne barwy, ale kolejne prototypy również nie dostały się do sprzedaży. Stwierdzono, że do nowej frakcji nie pasują kroczące łaziki, mobilne dźwigi czy nawet mechy i roboty. Te ostatnie były charakterystycznym elementem w Spyriusie z 1994 roku!

1995 – debiut Aquazone

Przenosimy się kilka lat do przodu i zmieniamy kosmiczną próżnię na głębię oceanu. Aquazone zadebiutował w 1995 roku i w pewnym stopniu zapełnił ówczesną lukę po brakujących Space’owych nowościach. Zaawansowane prace nad podwodnym światem miały już miejsce około 5 lat wcześniej!

Koncept Sea-Tron, ok. 1990.

To właśnie w okolicach 1990 roku powstał koncept Sea-Tron, a więc podwodna kolejka typu monorail! W założeniu miała być to kolej ze świetnie wykonanym pociągiem (kokpit a’la Blacktron II) i stacją-bazą, gdzie został zacumowany niewielki okręt podwodny. Co ciekawe, figurki na zdjęciu należą do Futurona! Nie wiadomo, czy zestaw miał przynależeć do dwóch frakcji (zupełnie inna kolorystyka i design pociągu i stacji), czy takie szczegóły nie były wówczas jeszcze ustalone. Jakkolwiek, pomysł nigdy nie wyszedł poza ramy prototypu – w 1995 roku ukazał się Aquazone (Aquanauts + Aquasharks) pod postacią, jaką znamy, a rok wcześniej monorail otrzymała nowa frakcja Space – Unitron. Trochę szkoda, według mnie w Sea-Tronie było wiele potencjału! Warto dodać, że za niewdrożonym projektem Sea-Tron stał sam Jens Nygaard Knudsen, a więc twórca minifigurki LEGO!

Co ciekawe, na YouTubie możesz obejrzeć replikę działającej kolejki Sea-Tron. Wielkie brawa dla twórcy!

Ale nie tylko Sea-Tron był protoplatą Aquazone – poznaj koncept Sea People! LEGO miało gotowy nie jeden czy dwa zestawy, lecz całą frakcję!

Koncept Sea People, wczesne lata 90.

Jeżeli wierzyć zdjęciom, było to około 7 zestawów. Co stało na przeszkodzie LEGO, aby rozpocząć seryjną produkcję? Być może wiele unikalnych elementów wyprodukowanych specjalnie dla prototypu, jak dziwaczne rekiny czy… minifigurki! Tak! Tradycyjne główki zostały zastąpione przez nowy element, ale nie tylko one – korpus i nogi były specjalnie grawerowane aby imitować rybie łuski. Być może było to zbyt wiele dla ówczesnych włodarzy LEGO? Dopiero w 1989 zaczęto urozmaicać twarze figurek (Pirates), a koncept Sea People zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. I to tak bardzo, że dopiero w 2010 roku (przynajmniej w podwodnym klimacie) wprowadzono podobnie urozmaicone figurki w zestawach Atlantis.

Wracając jeszcze do nigdy nie wydanych zestawów Sea People, widać w nich pewne elementy wykorzystane w znanych wszystkim fanom LEGO zestawom Aquazone. Ich baza jest zbudowana na tej samej podstawce, co Aquanauts, a pomysł zadokowanego okrętu (o ile jest to okręt) został wykorzystany w kryjówce Aquasharks. Z kolei wzornictwo pozostałych statków wyraźnie nawiązujące do morskiej fauny widać też w Stingrays z 1998 roku.

Klasyczne zestawy z serii Space i Aquazone – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

Informacje i fotografie zostały zaczerpnięte z artykułu Marka Stafforda.

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO