Małe też może być piękne – 10 ciekawych zestawów LEGO do ok. 30 elementów

LEGO Ghostly Hideout

Pamiętacie wysiłki projektantów LEGO, aby z ok. 20-30 klocków zbudować samochód, helikopter lub samolot, albo przynajmniej coś, co może je przypominać? Nie patrząc na walory estetyczne i tak każdy z nich był udanym prezentem dla chyba każdego dzieciaka, zwłaszcza w latach 80. i 90. Co ciekawe, istnieją jednak bardzo udane i ciekawe pod wieloma względami klasyczne zestawy, które składają się z ok. 30 elementów!

Klasyczne zestawy z serii Castle, Pirates, Space oraz Town – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

6009 Black Knight

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1992
 • seria – Castle (Black Knights)
 • liczba elementów – 24

Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać – to Czarny Rycerz w pełnym rynsztunku! Malutki zestaw składa się tylko z 24 elementów, ale jest tu wspomniany woj z nową tarczą i piórkami Black Knights, koń i sporo oręża. W takiej postaci Czarni Rycerze byli dostępni niemal i wyłącznie w największych zamkach! W praktyce więc byli niedostępni dla przeciętnego dziecka 30 lat temu. Zestaw 6009 pozwolił wielu z nas dostać namiastkę ciężkozbrojnego kawalerzysty w fajnym hełmie!

6011 Black Knight’s Treasure

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1985
 • seria – Castle (Black Falcons)
 • liczba elementów – 25

Pomimo nazwy tego zestawu, mamy tu do czynienia nie z Black Knights, a wcześniejszymi Black Falcons. Dlaczego ten zestaw znalazł się w naszym zestawieniu? Po pierwsze, figurek i zestawów tej frakcji jest mało i są dziś poszukiwane przez kolekcjonerów. Po drugie, znajduje się tu dość rzadkie żółte siodło i prawdziwy biały kruk – jasnoszara skrzynia na skarby. Jest ona dostępna tylko w tym secie! No i cały wóz wygląda bardzo szykownie mimo, że składa się z dosłownie kilkunastu klocków.

5918 Scorpion Tracker

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1998
 • seria – Adventures (Desert)
 • liczba elementów – 35

Jeden z wizualnych i estetycznych faworytów naszego zestawienia! Scorpion Tracker ma wszystko – jest bawialny, świetnie wygląda i ma sporo dodatkowych akcesoriów. Gdyby nie one, to łączna liczba klocków nie przekroczyłaby 30 sztuk. Dwuosobowa kabina to genialny patent, szkoda, że rzadko stosowany. Niektórzy mogą narzekać, że nie ma tu świateł czy bagażnika z prawdziwego zdarzenia (jest nim zwykła skrzynka, ówczesna nowość LEGO), a których nie zabrakło w podobnym 2995 Adventurers Car. Tak, ale 5918 ma 35 elementów, a 2995 aż 68! Scorpion Tracket – w przeciwieństwie do wielu groteskowych setów z tej serii, jak np. 20-klockowe pseudosamoloty – prezentuje się bardzo dobrze!

6245 Harbour Sentry

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1989
 • seria – Pirates (Imperial Soldiers)
 • liczba elementów – 25

Z całą pewnością ten mały i niepozorny zestaw dał jego właścicielom wiele radości! Jest tu łódka ze strzelającą armatą i unikatowy oficer Imperial Soldiers. Co prawda można go obecnie łatwo złożyć, ale w praktyce występował tylko w tym małym zestawie Pirates. Duńczycy nie zapomnieli o stosownym wyposażeniu – są tu wiosła, pistolet i szabla, a także mała flaga Imperium. Harbour Sentry był jednym z łatwiejszych sposobów na zdobycie armaty, a przy okazji jednym z pierwszych setów z debiutującej w 1989 roku nowej serii Pirates.

6251 Pirate Minifigures

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1989
 • seria – Pirates
 • liczba elementów – 33

Co prawda nie jest to żadna konstrukcja na wzór wcześniejszych, ale ponieważ w latach 80. i 90. LEGO wypuściło trochę battle packów (zwłaszcza z serii Castle, Space i Pirates), to zdecydowaliśmy się wyróżnić jednego z nich. 6251 Pirates Minifigures to pierwszy zestaw z kilkoma piratami, a dokładnie trzema korsarzami i dwoma żołnierzami Imperium. Zabawa nimi musiała być przednia, a przy okazji był to – wraz z późniejszymi battle packami Pirates I – najtańszy sposób na zdobycie upragnionego kapitana piratów. Poza tym figurki Imperial Soldiers i kobieta pirat (występująca zazwyczaj w największych żaglowcach) są dzisiaj w cenie.

1596 Ghostly Hideout

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1989
 • seria – Castle (Wolfpack)
 • liczba elementów – 37

Kolejny zestaw LEGO Castle, tym razem rzadkiej i lubianej frakcji Wolfpack. W przeciwieństwie do większości innych setów z zestawienia, tym razem Ghostly Hideout przekracza nieco limit 30 elementów. Jest tu jednak na tyle sporo fajnych części, że nie sposób go pominąć! Jest oczywiście wilczy rabuś, sokół, ciemnoszara skała i niewielkie drzewko, ale przede wszystkim święcący w ciemności duszek! Zestaw 1596 był jednym z nielicznych (i najmniejszym), w których można było dostać ducha, który jest jedną z wizytówek LEGO z lat 90.

6125 Sea Sprint 9

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1995
 • seria – Aquazone (Aquanauts)
 • liczba elementów – 32

W kategorii do około 30 elementów bardzo trudno znaleźć udany i ładny zestaw ze Space, ale z pomocą przychodzi nieodległy mu Aquazone. 6125 Sea Sprint 9 może się podobać i jest przy tym bardzo bawialny – ma fajną szybkę i chwytak, którego nie miały konkurencyjne miniłodzie podwodne Aquasharks czy Hydronauts. Sea Sprint 9 – mimo, że składa się z 32 klocków wliczając w to minifigurkę – to istny Aquazone w pigułce! Znajdziemy w nim najbardziej charakterystyczne elementy frakcji Aquanauts. Oprócz wspomnianej szybki i chwytaka, jest tu też rzadki klocek 2×2 z nadrukiem, odpowiednia kolorystyka i elementy kadłuba.

6706 Frontier Patrol

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1997
 • seria – Western (Cowboys)
 • liczba elementów – 25

Dostałem ten zestaw w 1997 roku – zabawa nim była przednia! Zestawem 6706 LEGO chciał nieco powiększyć liczbę niewielu zestawów z tej serii, a przecież pomysłów na LEGO Western było bardzo dużo. Frontier Patrol pozwalał na szybkie zbudowanie armii Unii (na co wskazuje niebieska kolorystyka umundurowania), a także zdobycie unikatowego oficera w kapeluszu z nadrukiem! 25 lat temu mało kto mógł nacieszyć się legendarnym zestawem Fort Legoredo – mi pozostało gapienie się godzinami w katalogi LEGO. 6706 zawiera też dość rzadką flagę i trąbkę.

6814 Ice Tunnelator

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1993
 • seria – Space (Ice Planet 2002)
 • liczba elementów – 25

Jak już wspominałem naprawdę trudno o nie tylko bawialne, ale też estetyczne zestawy Space w granicach 30 klocków. Ale tym razem się udało! Ice Tunnelator to jeden z najmniejszych zestawów bardzo lubianej serii Ice Planet 2002. Jest tu minifig z bardzo fajną szybką, narty, a także neonowa piłka łańcuchowa! Na zestaw składa się zaledwie 25 elementów, ale tyle wystarczyło, aby uzyskać zadowalającą konstrukcję. No i te białe koła Space!

6522 Highway Patrol

Źródło: LEGO
 • rok wydania – 1987
 • seria – Town (Police
 • liczba elementów – 30

A oto (prawie) najstarszy budżetowy zestaw w naszym top 10! Highway Patrol pamięta jeszcze czasy z kaskami bez szybek, choć w 1987 roku zadebiutował już przecież Blacktron I i Futuron z nowym typem hełmów, co było przełomowym wydarzeniem w ewolucji ludzika LEGO. Jest to też jedyny reprezentant serii Town, która miałaby znacznie silniejszą pozycję w zestawieniu najfajniejszych zestawów do np. 50 czy 100 części. Set o numerze katalogowym 6522 liczy dokładnie 30 klocków i zawiera 2 policjantów na motocyklach. Całość dopełnia relikt przeszłości, jakim jest budka telefoniczna! Ten zestaw jest naprawdę klimatyczny i bardzo bawialny.

Klasyczne zestawy z serii Castle, Pirates, Space oraz Town – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO