Aquazone – kiedy LEGO zdobyło głębiny oceanów

LEGO Aquazone 1995

Rok 1995 dla wielu fanów LEGO jest wyjątkowy z kilku powodów. To wtedy powstały ostatnie zestawy przedliftingowe z serii Pirates I, w Castle zadebiutowali Royal Knights, a w kosmosie… Nie było żadnych nowości Space, ale był za to inny wielki hit – zupełnie nowa seria Aquazone! To właśnie wtedy LEGO pierwszy raz zeszło głęboko na dno oceanów.

Klasyczne zestawy z serii Aquazone – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

Początki Aquazone siągają przełomu lat 80. i 90.

Swoim debiutem Aquazone dołączył po Pirates jako druga wydzielona seria LEGO System od klasycznej trójki: Town, Space oraz Castle. Pierwsze zestawy – i dwie pierwsze frakcje – Aquazone zadebiutowały w 1995 roku. Byli to przyjaźnie nastawieni Aquanauts i ich antagoniści Aquasharks. W 1997 r. pojawiło się dosłownie parę setów Aquaraiders (tylko na rynek północnoamerykański), ale już w katalogu LEGO z 1998 mogliśmy podziwiać kolejne frakcje, które zastąpiły klasycznych Aquanauts i Aquasharks, a więc Hydronauts i Stingrays. Pierwotne plany LEGO były jednak zupełnie inne!

LEGO Sea People
Sea People, wczesne lata 90. Źródło: Mark Stafford.
LEGO Sea Tron Monorail
Sea-Tron, ok. 1990. Źródło: Mark Stafford.

Niewiele jednak zabrakło, aby Aquazone gościło kolejkę Monorail, która była tylko w trzech setach (2x Space i 1x Town). Tak – podwodny świat LEGO powstał na kilka lat przed oficjalnym debiutem Aquazone w 1995 roku! Dawne koncepty Aquazone datowane na okolice 1990 r. były praktycznie gotowe do wdrożenia na produkcję, jednak z jakiś powodów frakcje Sea-Tron i Sea People pozostały tylko w zaawansowanej fazie prototypu.

Rozmowa Marka Stafforda z Jensem Nygaardem Knudsenem:

MS: Sea-Tron? Is that Aquanauts?

JNK: Yes. It was underwater-space. Spaceships on a water planet..

MS: Like Ice-Planet later?

JNK: Precisely. It was an alien planet where the astronauts were underwater, it’s LEGO space though.

Źródło: artykuł Marka Stafforda. Jak widać, niektórzy projektanci LEGO traktowali Aquazone za odłam Space.

Na szczęście nie porzucono całkowicie całej idei podwodnego świata, stąd wysyp zestawów Aquazone od 1995 roku! Finalny koncept opierał się na poszukiwaniu kryształów energetycznych przez podwodnych eksplorerów i ich konkurowanie z podstępnymi rabusiami. Pod wieloma względami jest to podwodna wariacja rywalizacji M-Tron z Blacktron II. Także i tutaj znajdziesz magnesy i specjalne skrzynki do przechowywania cennego ładunku!

Aquazone przyniósł ze sobą sporo nowych elementów, które z powodzeniem wdrożono także do innych linii. Były to m.in.:

 • kryształy
 • noże i harpuny
 • ośmiornica
 • płetwy

Niektóre inne nowe klocki, jak np. skafandry, przyłbice, dolne krzaczki czy oktagonalne elementy kadłuba ze studami bardzo rzadko lub wręcz w ogóle nie trafiały do innych serii. W Aquazone powrócono za to na dobre do giętkich ramion znanych z lat 70. i 80. (przede wszystkim Fabuland i Space)! Co prawda ich niektóre elementy pojawiły się też jednorazowo w 1992 r. (6346 Shuttle Launching Crew), to praktycznie były one niedostępne między 1986 a 1995 r.

Aquanauts

6195 Neptune Discovery Lab. Źródło: LEGO
 • lata: 1995-1996
 • liczba zestawów: 8 (w tym 1 dubel)
 • znane figurki: Jock Clouseau

Myśląc o Aquazone nie sposób wyobrazić sobie nurka w białym uniformie z niebieską transparentną (Jock Clouseau!) lub czarną szybką. To oczywiście przedstawiciel frakcji Aquanauts! Nasi podwodni bohaterowie otrzymali bazę będącą dziecięcym marzeniem niejednego z nas – 6195 Neptune Discovery Lab! To zdecydowanie jedna z wizytówek LEGO z lat 90. Baza stoi na 2 płytkach bazowych 6024 z unikatowym malowaniem tylko dla tego setu. Mamy tu m.in. podwodne laboratorium, taśmociąg na kryształy i ładną łódź podwodną. Wszystko świetnie wygląda i jest bardzo bawialne!

6175 Crystal Explorer Sub. Źródło: LEGO

Ciekawostka – największe okręty podwodne Aquanautów otrzymały działające kompasy podobne do tych z Pirates I! W przeciwieństwie do nich miały jednak nie białą, a czarną tarczę. Frakcja ta doczekała się w sumie najwięcej zestawów z całej serii, ale i tak nie ma ich dużo: w sumie 8, ale 1 z nich jest dublem, kolejny zaś (1822 Sea Claw 7/Neptune 7) był zestawem limitowanym, nieobecnym w polskich katalogach LEGO.

6104 Aquacessories. Źródło: LEGO

W 1996 roku LEGO postanowiło nieco rozwiązać problem związany z małą liczbą dostępnych zestawów Aquazone, stąd wydany mały secik 6104 Aquacessories (pisownia oryginalna). Pozwalał on na szybsze i łatwiejsze kompletowanie zastępów nurków nie tylko Aquanauts, ale i Aquasharks, gdzie ich deficyt był jeszcze większy. Oprócz figów z pełnym wyposażeniem oferował ponadto 3 krzaczki, rekina, 2 kryształy i ośmiornicę!

Aquasharks

Źródło: LEGO
 • lata: 1995-1998
 • liczba zestawów: 5
 • znane figurki: Thresher

Dla wielu najbardziej kultowym zestawem Aquazone – obok wspomnianej już bazy Aquanauts – jest 6155 Deep Sea Predator. Ba! Dla niektórych jest to jeden z ważniejszych zestawów w całej historii LEGO! Fantastycznie wyglądający okręt podwodny składający się z zaledwie 95(!) elementów robi wrażenie i dzisiaj. Jest przy tym bardzo bawialny. Warto dodać, że kolorystycznie Aquasharks bardzo przypominają Space Police I, gdzie jedynie zmieniono czerwone szybki na pomarańczowe.

6190 Shark’s Crystal Cave. Źródło: LEGO

W 1995 r. frakcja ta otrzymała zaledwie 2 zestawy, a w kolejnym kolejne 2 sety, w tym bazę czy raczej kryjówkę i dok dla ich okrętu flagowego. Pamiętasz stare płytki bazowe Space z lat 70. i 80. w jasnoszarym kolorze z kraterami? To właśnie taka została tu użyta, choć w “morskim” odcieniu kolorystycznym i z istotną zmianą – owe kratery miały study umożliwiające posadzenie krzaczków! W 1996 r. wprowadzono też nową figurkę Aquasharks z nową główką i ekstra wyglądającym hakiem w kolorze szybek np. z Blacktron II – Threshera, nikczemnego przywódcę frakcji.

Co ciekawe, w 1998 i 1999 wypuszczono identyczne małe sety, ale tylko pierwszego z nich Bricklink i Brickset zaliczają do tej frakcji. Wg obu baz drugi to Hydronauts, mimo, że podwodny skuter, jak i sam fig to mix… Aquasharks i Aquanauts. W każdym razie Aquasharks nie otrzymali zbyt wielu zestawów. Szkoda!

Aquaraiders

Źródło: LEGO
 • lata: 1997
 • liczba zestawów: 3
 • znane figurki: Scavenger Sam

Jeszcze mniej zestawów mieli Aquaraiders. Nie pamiętasz ich? Ich 3 okręty podwodne o dość osobliwym designie były dostępne tylko na rynku północnoamerykańskim. Jak na tamte lata były to dość spore sety (od 103 do 271 klocków). Kolorystycznie najbliżej im było do niewydanych Sea People, ale ich wygląd wzbudza bardzo mieszane uczucia. Wykorzystanie zębatek, wierteł czy łyżki ładowarki trochę dziwnie komponuje się z podwodnym światem, jednocześnie blisko tej frakcji Aquazone do Rock Riders z 1999. Co ciekawe, do Aquaraiders trafiły też niektóre komputerki i inne klocki z nadrukiem znane wcześniej z kosmicznego Spyriusa.

Aquaraiders można potraktować jako fazę przejściową między pierwotnym Aquazone a Aquazone po liftingu – nawet figurki łączą pewne cechy Aquasharks i Hydronauts. Czy odświeżenie serii po zaledwie 3 latach od jej wydania było sensownym posunięciem?

Hydronauts

6199 Hydro Crystalization Station. Źródło: LEGO
 • lata: 1998-1999
 • liczba zestawów: 6 (w tym 1 dubel)
 • znane figurki: Hank Hydro, Hip Wodery, Crystal Miner

Hydronauci to następcy uwielbianych Aquanautów. Nie mieli łatwego zadania – musieli godnie zastąpić bardzo udanych (choć stosunkowo nielicznych) poprzedników i to w czasach, gdy katalogi LEGO były pełne zjunioryzowanych czy po prostu brzydkich zestawów, zwłaszcza z serii Town. Ich baza także została postawiona na płytce 6024, ale tym razem na pojedynczej i w innym kolorze. Mimo, że 6199 Hydro Crystalization Station zajmuje przez to dwukrotnie mniejszą powierzchnię, to można uznać go za udany zestaw – ma niewiele mniej części od legendarnego poprzednika (449 vs 480) i sam w sobie ciekawie się prezentuje. Dla wielu duży minus – magnesy zostały zastąpione przez przyssawki. W sumie można to wytłumaczyć fabułą Aquazone, w której Scavenger Sam z Aquaraiders miał ukraść całe mechaniczne ramiona Aquanautom, zmuszając ich do ręcznego zbierania kryształów. Wygląda na to, że ich następcy byli w stanie opracować jedynie prymitywniejsze przyssawki (choć same magnesy znali, ale wykorzystywali do innych celów), a elementy ramion zostały na nowo zapomniane przez LEGO. Tym razem na już przeszło 20 lat…

6180 Hydro Search Sub. Źródło: LEGO.

Frakcja Hydronauts zachowała również inne podobieństwa do Aquanautów – ich głównym kolorem jest żółty z domieszką czarnego, jedynie niebieskie szybki zmieniono na zielone. Od razu w oczy rzuca się nowy element w łodziach Hydronauts (30200), dzięki któremu szybka kokpitu mogła być odpowiednio pochylona. Jak dla mnie ten patent od zawsze się podobał. Co ciekawe, okręt flagowy Hydronautów (Hydro Search Sub) składa się z o wiele więcej elementów od flagowego Crystal Explorer Sub Aquanautów. Naprawdę niewiele zabrakło, aby różnica była dwukrotna – 271 vs 152 elementy!

Stingrays

6198 Stingray Stormer. Źródło: LEGO
 • lata: 1998
 • liczba zestawów: 5 (w tym 1 dubel)
 • znane figurki: komandor Manta Ray, Raven Ray

W 1995 roku pojawiły się Rekiny, a 3 lata później zostały zastąpione przez Płaszczki. Stingrays, bo o nich mowa, różnią się bardziej od swoich pierwowzorów niż to miało miejsce z Hydronauts, zwłaszcza jeśli chodzi o minifigi (rybopodobni mutanci). Frakcja ta – jak niestety cały Aquazone – cierpi na niewielką liczbę zestawów, ale przynajmniej jeden z nich robił (i wciąż robi) spore wrażenie. 6198 Stingray Stormer składający się z 384 części to nie tylko największy set tej frakcji, ale i największy okręt podwodny w całym świecie LEGO Aquazone!

6140 Crab. Źródło: LEGO

Łódź wygląda na bardzo potężną i jest statkiem-matką dla podwodnych skuterów Stingrays. Wykorzystano tu sferyczne szyby, które zadebiutowały z UFO w 1997 roku. Niestety kolejny okręt (6160 Sea Scorpion), może i bardzo bawialny, za to urodą nie grzeszy. Podobnie jak Hydronauci, także jednostki Stingrays zostały wyposażone w unikalne dla nich kokpity 30200. Poza nim element ten znalazł się jedynie w ogromnym Arachnoid Star Base, również z 1998 roku. Mimo swej przebiegłości, Stingrays często byli łapani i przetrzymywani w celach bazy Hydronauts. Wygląda na to, że Hydronauci wcale nie byli tacy bezbronni, mimo pozbawienia ich ramion okrętów podwodnych!

Mimo krótkiego okresu wydawania zestawów Aquazone (oraz samej ich liczebności), seria zdobyła wielką popularność i uznanie. Prawdopodobnie jej sukces skłonił LEGO do wydania bardziej współczesnej podserii Divers w 1997 r. w ramach LEGO Town. W 2007 roku pojawiła się za to nowa futurystyczna seria – LEGO Aquaraiders, czasem nazywana LEGO Aquazone Aquaraiders II. W latach 2010-2011 pojawiły się też bardzo udane zestawy LEGO Atlantis. A według Ciebie, która seria/frakcja Aquazone lub zestawy były najbardziej udane?

Klasyczne zestawy z serii Aquazone – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

.Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO