To nieprawda, że klasyczne Castle i Pirates zawsze było lepsze! Zdarzały się też mocno przeciętne zestawy

LEGO piraci 1996

Wielu z nas wychowało się w latach 90. XX wieku. W katalogach LEGO na próżno było szukać serii Star Wars, Chima czy Ninja Go. Królowały wówczas klasyczne zestawy m.in. Castle i Pirates, które do dziś przyprawiają o szybsze bicie serca. I słusznie – wiele z dawnych setów miało swój niepodrobiony klimat, którego dziś zdaje się brakować. Czy jednak potoczne powiedzenie “kiedyś to było” zawsze będzie poprawne w kontekście LEGO? Udowodnię, że nie i to na flagowych produktach ówczesnego LEGO – Castle i Pirates.

Klasyczne zestawy z serii Castle oraz Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

Kiepskie zestawy Pirates i Castle?

W ostatnim artykule o starych katalogach LEGO poruszyłem kwestię dotyczącą uwielbianych przez wszystkich książeczek. Stwierdziłem w nim, że dawne katalogi były o wiele bardziej pomysłowe, pełne ciekawych makiet i dioram – po prostu ładniejsze. Dzisiejsze książeczki LEGO to w praktyce nieciekawy z definicji listing produktów. Nie oznacza to jednak, że kiedyś wszystkie zestawy były piękne, Ba – zdarzały się potworki nawet w tak świetnych seriach, jak Castle i Pirates! O których zestawach mowa?

Red Beard Runner (6289)

Źródło: LEGO

Ocena na Brickset: 4,1/5 (30 głosów)

Moja subiektywna ocena: 3/5

Trzeci flagowy okręt wojenny klasycznych piratów pojawił się z okazji ich face liftingu w 1996 roku. Wg wielu to właśnie w tym roku zaczął się zmierzch serii Pirates, choć nie brak też głosów, że miał on już miejsce 2 lata wcześniej z okazji premiery Islanders, z czym osobiście się nie zgodzę. Wracając do RBR, dlaczego zajął miejsce na naszej liście niechlubnych wpadek LEGO z lat 90.?

Po pierwsze, jego poprzednicy (Black Seas Barracuda i Skull Eye’s Schooner) były większe o 1 środkowy moduł kadłuba i miały nieporównywalnie ładniejsze żagle i cały design. W dodatku miały nie 3, lecz 4 armaty, więcej figurek i mniej pstrokatą kolorystykę. RBR ma kilka dziwnych rozwiązań, za które można go kochać lub nienawidzić. Im jestem starszy, tym mniej mi się podoba. Został reaktywowany 5 lat później pod numerem 6290, ale z kosmetycznymi zmianami – bez mega drogiego klocka robiącego za dźwig…

Hemlock Stronghold (6046)

Źródło: LEGO

Ocena na Brickset: 3,8/5 (22 głosy)

Moja subiektywna ocena: 2/5

Dark Forest to duchowy spadkobierca legendarnej serii Forestmen. Niestety, została ona (podobnie jak klimatyczny Wolfpack) potraktowana po macoszemu, otrzymując zaledwie 3 zestawy. I to niedostępne w Polsce! O ile figurki, flagowy Dark Forest Fortress i malutki Bandit Ambush wyglądają bardzo ładnie, to… średni set Hemlock Stronghold jest po prostu beznadziejny.

Ni to twierdza, ni to drzewo, ni to skała – a przecież Forestmeni mieli kilka lat wcześniej świetne leśne kryjówki! Tak naprawdę nie wiadomo o co tu chodzi. Dziwna wnęka między skałami, nad nimi kolejna skała łamiąca prawa fizyki, a do tego niepraktyczna katapulta na szczycie tego czegoś. Dramat potęguje nienaturalna symetryczność konstrukcji. To kolejny dowód na to, że w 1996 roku coś się zaczęło źle dziać. Pozytywnie wyróżnia się tu jedynie bardzo ładna studnia i może większa katapulta.

Armada Flagship (6280)

LEGO Armada Flagship 6291
Źródło: LEGO

Ocena na Brickset: 3,8/5 (46 głosów)

Moja subiektywna ocena: 3/5

Ten zestaw z naszej listy 5 najmniej udanych zestawów Castle i Pirates ma zapewne największą rzeszę fanów. Po pierwsze, jest oryginalny, po drugie, należy do frakcji Imperial Armada, po trzecie zaś – jest jednym z dwóch setów Imperial Armada… Zastosowano tu te same elementy kadłuba, co w Imperial Flagship z 1992 r. i popełniono te same błędy – ten okręt flagowy jest po prostu za mały! Jak w takim razie wyglądają pozostałe jednostki floty?

Armada Flagship ma poza tym dziwne kolory – wygląda bardziej na reprezentacyjnego żaglowca niż okręt wojenny, wyposażony w aż 1 armatę. Pstrokata kolorystyka może skutecznie od niego odpychać, choć nawet jego najwięksi przeciwnicy przyznają, że ma bardzo ładne żagle. Co ciekawe, zestaw reaktywowano w 2001 roku pod nowym numerem katalogowym 6291 (na zdjęciu). Podobnie jak Red Beard Runnera, okręt flagowy Armady albo się kocha, albo nienawidzi. W sumie to gdyby nie te zbyt odważne kolory, to pewnie nigdy nie trafiłby na naszą listę.

Cross Bone Clipper (6250)

Źródło: LEGO

Ocena na Brickset: 3,8/5 (16 głosów)

Moja subiektywna ocena: 1/5

Wkraczamy w niepewny 1997 rok. Kto widział na oczy Cross Bone Clippera, ten się z Renegade Runnera nie śmieje. Zresztą osobiście uważam, że ten ostatni jest całkiem ładny i niesamowicie oddaje właściwy klimat serii Pirates. Jego kompaktowy następca był chyba projektowany przez osobę odpowiedzialną za serię Freestyle – infantylna i pstrokata kolorystyka, brzydki wygląd i jeszcze mniej klocków niż u RR z 1993 r.

Ta łajba była jedną z gwoździ do trumny Pirates I, może to nawet i dobrze, że tego szkaradztwa nie było w polskich katalogach. Jak na ironię, CBC posiada kilka unikatowych i bardzo drogich elementów, jak np. klocek 30033 w czerwonym kolorze, dostępny tylko tutaj. Na Bricklinku oferowane są (stan na koniec września 2021) tylko 3 takie elementy w cenie od ok. 299 do 459 zł!

Witch’s Magic Manor (6087)

Źródło: LEGO

Ocena na Brickset: 3,4/5 (37 głosów)

Moja subiektywna ocena: 2/5

Fright Knights to chyba ta seria Castle, która wzbudza najwięcej skrajnych emocji: od zachwytu po istne potępienie całej frakcji. Przyznam, że kiedyś zrobiła ona na mnie mega wrażenie, ale miałem wtedy 9 lat. Dziś już tak bardzo mi się nie podoba (o ile w ogóle podoba), ale już w 1997 r. był zestaw, którego istnienia nie mogłem sobie wytłumaczyć. Chodzi o kryjówkę czarownicy, która wypada niezwykle blado na tle konkurencyjnych konstrukcji z innych serii Castle.

Chaos, kolorystyka, nieestetyczna gruba płytka bazowa, brak ładu i składu, podnoszona skała na łańcuchu (sic!), latający wehikuł wiedźmy – to tylko niektóre przykłady na to, jak nieprzemyślany jest ten zestaw. Szczerze? Niejeden dziesięciolatek zaprojektowałby ładniejszą budowlę z LEGO.

A wg Ciebie które dawne zestawy Castle i Pirates były najmniej udane? Czy zgadzasz się w powyższą listą?

Klasyczne zestawy z serii Castle oraz Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

.Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO