Gdzie mógłby być kręcony kolejny sezon serialu “Dom z papieru”? W archiwum LEGO, gdzie podobno znajduje się każdy zestaw, kiedykolwiek wyprodukowany przez duńską firmę!

Jest takie miejsce, do którego chciałby trafi każdy dorosły fan LEGO. Archiwum zestawów w LEGO Idea House w Billund to mekka dla miłośników oldschoolowych zestawów. Jakkolwiek budynek oferuje masę atrakcji dla zwiedzających, to chyba właśnie to konkretne miejsce przyprawia o mocniejsze bicie serca!

Dom założyciela firm LEGO Ole Kirka Christiansena

LEGO Idea House i LEGO House, o którym już pisaliśmy, to dwa różne budynki, ale oba znajdują się w Billund, w Danii, na dodatek blisko siebie. W tym drugim także znajduje się archiwum zestawów, jednak nie tak imponujące jak w LEGO Idea House. Budynek jest niczym innym jak zaadaptowanym na cele muzealne domem Ole Kirka Christiansena, założyciela filmy LEGO. Już po przekroczeniu jego progu uderza nas klimat minionych czasów. Eksponatami w muzeum są m.in drewniane zabawki produkowane w oryginalnym zakładzie stolarskim Christiansena, na lata zanim jego syn Gottfried zakupił pierwszą maszynę wtryskową do produkcji elementów z tworzyw sztucznych.

W pierwszych latach działalności firma LEGO produkowała drewniane zabawki

Zwiedzający mogą obejrzeć drewniane samochodziki, samoloty i słynne kaczki na kółkach, które były pierwszymi zabawkami stworzonymi jeszcze rękami samego Christiansena. Oprócz zabawek w muzeum znajdują się również maszyny do obróbki drewna, których używano do produkcji cieszących dzieci przedmiotów, oraz późniejsze pierwsze wtryskarki wypluwające z siebie dobrze nam znane plastikowe klocki. Jest to niezwykle ciekawe doświadczenie, pozwalające na przybliżenie sobie początków legendy jaką stało się LEGO.

Przesuwane szafy rodem z archiwum IPN

Jednak dopiero wchodząc w podziemia Idea House odbywa się prawdziwą nostalgiczną podróż w czasie. Do znajdującego się tam archiwum trafia po jedynym egzemplarzu niemal każdego wyprodukowanego na przestrzeni lat zestawu LEGO, oczywiście w oryginalnie zapakowanym pudełku! Stalowe szafki i regały nasuwają skojarzenia z archiwum IPN, nic dziwnego znajduje się tam równie cenna kolekcja, co niektóre “teczki”. Skarby z dzieciństwa ucieszą tych, którzy poznawali produkt duńskiej firmy w latach 80/90-tych, jak i tych, którzy pamiętają jeszcze starsze czasy. Początki LEGO Town i staroszkolne zestawy z pierwszymi, nieruchomymi figurkami, mnóstwo eksponatów z czasów gdy numery zestawów były jeszcze trzycyfrowe.

Półki aż uginają się od cennych zestawów

Wycieczka do tego miejsca to okazja, aby przyjrzeć się świetnie zachowanym kultowym zestawom takim jak 375 Yellow Castle, okrętom pirackim, pierwszym komendom policji i straży pożarnej, a także nieco młodszym, ale wciąż dla wielu nostalgicznym setom jak pierwsze z oryginalnej linii na licencji Gwiezdnych Wojen. Niektóre są zapieczętowane w oryginalnych pudełkach, inne zbudowane i wystawione na pokaz. Każdemu zapewne oczy by się zaświeciły na widok jeżdżącego pociągu monorail, dumnie prezentującej żagle Black Seas Barracudy, czy majestatycznych zamków z Castle. Prawdopodobnie każdy zwiedzający niecodzienne archiwum odnajdzie swoje skarby z dzieciństwa. Niestety muzeum nie jest otwarte dla publiczności, a przywilej obcowania z bogatym archiwum firmy LEGO mają tylko nieliczni.

Kultowy Yellow Castle z 1978 roku