Solid Gold C3PO – nowa najdroższa minifigurka na świecie była do wygrania w konkursie z gazety. Czy znałbyś odpowiedź?

W muzeum klocków LEGO w Krakowie – Muzeum Bricks & Figs pojawił się bardzo ciekawy eksponat. A mówimy oczywiście o minifigurce ,,Solid 14 karat Gold C3PO“.

Model tej figurki można było zdobyć podczas specjalnego konkursu organizowanego przez LEGO w 2007r. z okazji 30 lecia serii Star Wars.

źródło: reddit – ohitstolerable

Konkurs został zapowiedziany w gazetce LEGO Magazine (wydanie marzec/kwiecień 2007), natomiast jego zasady pojawiły się w wydaniu (wrzesień/październik 2007). W nim zawarta była strona, na której postać C3PO została porządnie ukryta. Jeśli komuś się udało odnaleźć minifiga (co nie było zadaniem łatwym), mógł zgłosić się w wyznaczonym czasie do wydawnictwa. Następnie ze wszystkich zgłoszeń wylosowano 5 zwycięzców.

Co prawda już po fakcie, ale Wy też możecie spróbować swoich sił w jej znalezieniu. Nam się to nie udało!

Przypominamy, że oficjalnie wyprodukowanych zostało jedynie 5 sztuk tych figurek na cały świat.

Sama figurka mimo, że nazywana jest ,,Solid 14 karat Gold“, tak naprawdę zawiera w sobie ok. 60% złota. Pozostałe 40% to stopy innych metali, które skupiają się zwłaszcza na łączeniach figurki. Tak, figurkę można rozłożyć, choć jedynie na 3 elementy: torso, nogi i głowę.

Oczywiście wartość samego złota, to ledwie ułamek wartości całej figurki. Ta wyprodukowana tylko w 5 sztukach, stała się Graalem kolekcjonerów minifigurek z serii Star Wars.

Co ważne, żadna oficjalna transakcja tej minifigurki nie została odnotowana, choć pojawiła się na aukcji w serwisie Ebay z kwotą wywoławczą 100 000$ (ok. 405 000 zł).

źródło: minifigpriceguide

A teraz mamy dla Was małą niespodziankę. Figurkę opisaną powyżej możecie zobaczyć na żywo w Polsce!

źródło: Bricks & Figs

Mało tego, w muzeum Bricks & Figs możecie obecnie zobaczyć jej jeszcze rzadszą (i droższą) wersję. A konkretnie oficjalny, certyfikowany prototyp tej figurki. Dlaczego jest cenniejsza? A no dlatego, że tej wersji powstały tylko trzy sztuki na cały świat, a ta która pojawiła się w krakowskim muzeum, to obecnie jedyny publicznie wystawiony egzemplarz tej figurki!

Kwota transakcji nie jest niestety jawna, ale powyższa aukcja powinna Was lekko naprowadzić 😉

Oprócz figurki, w specjalnej gablocie znajdziecie również wycinek z gazety informujący o konkursie, certyfikat jubilerski potwierdzający jej autentyczność, oraz naklejkę z gradingiem od organizacji collectorarchive.

Jest to bez dwóch zdań eksponat warty zobaczenia. Zwłaszcza jeśli lubicie tematykę Star Wars! Będąc w Krakowie, nie zapomnijcie odwiedzić tego muzeum.

Jeśli jesteście zainteresowani informacjami o takich unikatach, to już wkrótce, na naszej stronie pojawi się artykuł o najrzadszych i najcenniejszych minifigurkach LEGO na świecie!