To jeden z bardziej fascynujących budynków Świata! LEGO House to monumentalny hołd złożony firmie LEGO jak i jej klockom.

W dzieciństwie większość z nas miała dwa marzenia związane z klockami LEGO. Pierwszym był któryś z flagowych zestawów Pirates lub Castle, drugim – wycieczka do LEGOLANDU! Dziś dorosłym fanom LEGO doszło kolejne marzenie – wizyta w LEGO House, otwartym 28 września 2017 w Billund. 

Budynek został zaprojektowany tak, żeby przypominał ogromną budowlę z klocków. Projekt autorstwa architekta Bjarke Engelsa zakładał stworzenie modułowej konstrukcji, wyglądającej jak nieregularnie na siebie nałożone cegiełki LEGO. 21 modułów składa się na zawartość udostępnioną bezpłatnie, oraz takich objętych strefą biletowaną, dwie wystawy oraz cztery strefy aktywności oznaczone kolorami.

Strefa czerwona to pomieszczenie wypełnione klockami, którymi można się bawić i zrealizować swoje pomysły na miejscu. Strefa zielona poświęcona jest zabawie z innymi. Można tam obejrzeć makiety wysp zbudowanych z klocków, zbudować własne postacie i nakręcić z nimi krótki film. Dział niebieski skupia się na programowaniu w Robo Lab, planowaniu infrastruktury w mieście LEGO i budowaniu pojazdów. Strefa żółta to świat uczuć i emocji, główną atrakcją jest możliwość zeskanowania zbudowanych przez siebie zwierzątek, żeby następnie śledzić ruchy ich cyfrowych modeli, np. rybek pływających w akwarium. 

Poza strefami aktywności zwiedzający mogą spędzić czas w Masterpiece Gallery, w której zaprezentowane zostały konstrukcje pasjonatów z całego świata, obejrzeć wystawę historyczną, gdzie fani retro klocków znajdą 500 zestawów LEGO z różnych okresów, a także dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii duńskiego potentata. LEGO House oferuje również place zabaw dla dzieci, restauracje i sklepy z pamiątkami.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju domu jest słynne Tree of Creativity, ogromne drzewo zbudowane w całości z klocków LEGO. Ma ponad 15 metrów wysokości, składa się z ponad 6 milionów (!) elementów, a jego złożenie zajęło łącznie 24 000 godzin. Na jego gałęziach umieszczono liczne scenki tematyczne np. start promu kosmicznego, czy sceny rodzajowe z LEGO Friends. Z kolei miłośników prehistorii z pewnością zachwycą równie okazałe modele trzech tyranozaurów, zbudowanych z klocków LEGO System, Technic i Duplo, jako modele reprezentujące linie dla najmłodszych, starszych i zaawansowanych konstruktorów.

LEGO House to niezwykłe miejsce, poświęcone zarówno zabawie, jak i pasji tworzenia i rozwijania wyobraźni, atrakcja dla dzieci jak i rodziców. Z pewnością nie zobaczysz wszystkiego w godzinę, czy dwie, ale to doskonały sposób na spędzenie całego dnia!

Na platformie streamingowej Netflix można zobaczyć ciekawy dokument o tej niezwykłej budowli. Znajdziecie go pod nazwą: “LEGO House – Dom z klocków”.