LEGO Lord of The Rings – krótka choć bardzo ciekawa seria.

Z racji ostatniego powrotu słynnej serii Władca Pierścieni, postanowiliśmy nieco przyjrzeć się jej historii, oraz wydanym pod tą licencjom setom.

6 grudnia 2011r. Grupa Lego ogłosiła partnerstwo z wytwórnią Warner Bros. i New Line Cinema. The Lego Group oficjalnie ogłosiło, że w 2012r. pojawią się pierwsze zestawy licencyjne LOTR. Opierają się one na filmach Petera Jacksona, które z kolei oparte są na książkach JRR Tolkiena pod tym samym tytułem.

Seria ta zgodnie z zapowiedzią po raz pierwszy zadebiutowała na rynku w 16 maja 2012 roku. Co ciekawe już w grudniu na rynku pojawiły się także zestawy z serii Hobbit, których filmowe wydarzenia mają miejsce przed tymi z LOTRa, w tym samym uniwersum.

Na rynku pojawiło się wtedy siedem pierwszych zestawów pod tą licencją. Były to:

9469 Przybycie Gandalfa – 83 elementy, 59.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Malutki zestaw przedstawiający wóz, którym Gandalf przyjechał do Shire na 111 urodziny Bilba. Na pace pojazdu możemy znaleźć fajerwerki, z których w okolicy słynął Szary Wędrowiec. Nie mogło także zabraknąć figurki Froda, który wyczekiwał na przyjazd zaprzyjaźnionego czarodzieja.

9470 Atak Szeloby – 227 elementów, 119.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Zestaw zawiera 3 figurki: Froda, Sama, Golluma oraz zbudowaną z klocków Szelobę, która zamieszkiwała jaskinie przy przełęczy Kirith Ungol. Zestaw pozwala odwzorować scenę walki Hobbitów ze strasznym pająkiem i jej sojusznikiem Gollumem. Niestety nie dostajemy zbyt wielu klocków konstrukcyjnych, jedynie mini zabudowę skały.

9471  Armia Uruk-hai – 257 elementów, 169.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Zestaw ten jest dodatkiem do 9474 i pozwala na przedłużenie muru Helmowego Jaru oraz na powiększenie armii Rohańczyków jak i Uruk-hai. Dostajemy tu także balistę oraz 6 figurek: Eomera, żołnierza Rohanu oraz 4 Uruk-hai. Nie ukrywając, zestaw ten jest dobry jedynie pod względem figurek.

9472 Atak na Wichrowy Czub – 430 elementów, 259.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Zestaw pozwala nam zbudować ruiny po wieży Amon Sul, w których Frodo został ugodzony ostrzem Morgulu przez Czarnoksiężnika z Angmaru. Zestaw nie jest zbyt wielki, ale zawiera 5 minifigurek: dwa Upiory Pierścienia, Merrego, Froda oraz Obieżyświata.

Sama konstrukcja jest otwierana i odsłania nam podziemia ruin, gdzie znajdziemy pochodnie, mini posążki i trochę uzbrojenia.

9473 Kopalnie Morii – 776 elementów, 349.99zł (ówczesna cena katalogowa). Zestaw przedstawia scenę walki z goblinami i jaskiniowym trollem, którą można było zobaczyć w pierwszej części trylogii. Z figurek w zestawie dostajemy część Drużyny Pierścienia: Pippina, Gimliego, Legolasa i Boromira. Nie zabrakło też nowych mieszkańców Morii: Jaskiniowego trolla oraz dwóch goblinów

Z klocków możemy zbudować studnię, do której Pippin strącił trupa i parę przedmiotów zdradzając tym samym obecność Drużyny Pierścienia w kopalni, Grobowiec Balina, Drzwi do komnaty oraz kawałek ściany z ukrytym pod nią kufrem.

9474 Bitwa o Helmowy Jar – 1368 elementów, 629.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Zestaw ten pozwala zbudować główną część twierdzy Rohańczyków- Helmowy Jar, do którego Theoden wycofał się by stoczyć bitwę z armią Sarumana. Dostajemy także sporo świetnych figurek: Theodena, Haldira, Aragorna, Gimliego i 4 Uruk-hai w tym jednego berserkera, który wysadził dolny mur twierdzy.

Konstrukcja całkiem dobrze oddaje wygląd fortecy z filmu i posiada wiele bawialnych elementów. ZNajdziemy tutaj małą salę biesiadną z zapasami uzbrojenia i proporcem. A także wieżę i bramę do Jaru, wraz z kawałkiem muru, który możemy ,,wysadzić” w powietrze.

9476 Kuźnia orków – 366 elementów, 40$ (ówczesna cena katalogowa).
Zestaw przedstawia kuźnię, która mieściła się podziemiach Isengardu. Wykuwano tam zbroje i bronie dla Uruk-Hai. Dzięki temu w zestawie dostajemy parę ciekawych elementów do wyposażenia innych figurek. Sam zestaw można uznać niejako za rozszerzenie siedziby Sarumana.

Oprócz siedmiu zestawów, w tym samym czasie na rynku pojawiły się dwa promocyjne polybagi:

30210 Frodo with cooking corner – 33 elementy. Polybag ten zawiera minifigurkę Frodo wraz z beczką na piwo oraz małą kuchnią.

30211 Uruk Hai with ballista – 21 elementów. Mały polybag z orkiem w pełnej zbroi z małą kuszą.

W październiku 2012 roku, na rynku zadebiutowała pierwsza gra: LEGO Lord of The Rings. Została ona wydana na platformy: PS3, XBOX 360, Nintendo DS, Nintendo 3DS, Playstation Vita, Wii oraz na komputery.
Gracze mogą grać tam na 18 poziomach (sześć na każdy z filmów), rozwiązując zagadki i walcząc z orkami na drodze do celu. Mogą także brać udział w bitwach z bossami przeciwko bardziej groźnym wrogom, takim jak Saruman i Balrog. 

Poziomy fabularne są podzielone na obszary otwartego świata, co pozwala odwiedzać różne ciekawe lokalizacje, takie jak Shire i Rivendell. 

Do przedsprzedaży gry w gratisie był załączony ekskluzywny polybag: 5000202 Elrond.

Jednak na tym nie koniec. W tym samym roku, na rynku pojawiły się także gadżety związane z tą serią LEGO. W tym trzy breloki:

Zestaw figurek z magnesami 850517 Minifigures Lord of the Rings (3) – Frodo, Samwise Gamgee, Ringwraith.

Oraz walizka na klocki 499391 Lord of the Rings Frodo Baggins Minifigure.

Wydanie pierwszej fali setów na tej licencji okazało się sukcesem i LEGO szybko postanowiło kontynuować dobrą passę. W czerwcu 2013 roku, na rynku pojawiło się sześć kolejnych zestawów opartych na tej licencji.

10237 Wieża Orthanc – 2359 elementów, 949.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Był to pierwszy zestaw ekskluzywny w tej serii. Ten dość spory zestaw (największy aż do momentu zapowiedzi Rivendell) pozwala zbudować wieżę Orthank, która w czasie wydarzeń we Władcy Pierścieni była siedzibą Sarumana. Konstrukcja bardzo ładnie odwzorowuje budowlę, którą widzieliśmy w trylogii i ma aż 73cm wysokości. Drugą konstrukcją w zestawie jest Ent, który wraz z towarzyszami najechał Isengard. Dostajemy oczywiście figurkę Sarumana, ale także Grimmy Gadziego Języka, Gandalfa, Uruk-haia oraz Orka. Dostępny był on jedynie na stronie i w sklepach marki LEGO.

Wnętrze wieży jest pełne ciekawych technik oraz różnych smaczków nawiązujących do uniwersum. Znajdziemy tutaj np. Palantira, mikstury i eliksiry Sarumana czy też portrety 5 czarodziejów Środziemia.

79005 Pojedynek czarodziejów – 113 elementów, 64.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Malutki zestaw przedstawiający malutki kawałek wnętrza siedziby Sarumana – Orthanku. Oprócz figurek pojedynkujących się czarodziejów Gandalfa i Saurona, dostajemy także główkę trans red z nadrukowanym okiem Saurona, która po przykryciu przezroczystą kopułą imituje Palantir.

79006 Narada u Elronda 243 elementów, 179.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Mniejsza wersja wychodzącego właśnie zestawu 10316 Rivendell. W tym wydaniu dostajemy malutkie zabudowania miasta elfów i symboliczne przedstawienie narady, podczas której powstała Drużyna Pierścienia. W zestawie znajdziemy figurki: Elronda, jego córki Arweny, Froda oraz Gimliego.

79007 Bitwa u Czarnych Wrót – 656 elementów, 299.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Budowla przedstawiająca Czarną Bramę prowadzącą do Mordoru. Kluczowe w zestawie są świetne figurki: Aragorn w stroju z Gondoru z nadrukowanym białym drzewem, Usta Saurona idealnie odwzorowane nadrukami i dedykowanymi odlewami, Gandalf Biały oraz 2 orków z Mordoru. Ponadto w zestawie znajduje się duży orzeł, który także prezentuje się bardzo dobrze.

Sama konstrukcja niestety ma mocno zaburzone proporcje, ale kształtem całkiem nieźle odwzorowuje tę z filmu.

79008 Zasadzka na statku pirackim – 756 elementów, 449.99zł (ówczesna cena katalogowa).
Zestaw przedstawia statek piratów z Umbaru, którzy mieli dołączyć do Sił Saruona podczas bitwy pod Minas Tirith. Po drodze flota jednak została przejęta przez Aragorna z towarzyszami wraz z armią umarłych. Mamy tu aż 9 figurek: Króla Nieumarłych, 2 żołnierzy nieumarłych, Pirata z Umbaru, 2 orków z Mordoru, Aragorna, Legolasa oraz Gimliego.

Sam okręt został odwzorowany dość dobrze. Jego znacznym plusem są żagle i nadruki a tarczach.

50011 Bitwa o Helmowy Jar – 338 elementów.
Gracze mogą wcielić się w obrońców Twierdzy Rohańczyków lub w armie Sarumana. Zestaw składa się z mini budowli Helmowego Jaru oraz 28 mikrofigurek. Gra przeznaczona jest od 2 do 4 graczy.

Były to ostatnie normalne swego czasu zestawy Lotra. Choć w tym samym roku pojawiły się jeszcze dwa akcesoria w tej tematyce:

W 2015r. na rynku pojawiły się już tylko wzmianki do tej licencji w postaci zestawów z serii LEGO Dimensions. Były to zestawy dodatkowe (Fun Pack) z figurkami i mini buildami, których po zeskanowaniu ich dysków, można było użyć w grze.

71218 Gollum Fun Pack – 39 elementów.
Zestaw z figurką Golluma z rybą oraz minibuildem pajęczycy- Sheloby

71219 Legolas Fun Pack – 36 elementów.
W zestawie znajdziemy minifigurkę Legolasa z łukiem oraz minibuild balisty

71220 Gimli Fun Pack – 56 elementów.
W trzecim i ostatnim zestawie z tej serii znajdziemy figurkę Gimliego z toporem oraz rydwan wyposażony w  topory.

Od tego czasu seria była uważana za wycofaną, aż do końcówki ubiegłego roku, kiedy to pojawiła się plotka głosząca o jej powrocie do portfolio LEGO. Tak więc na początku stycznia tego roku pojawiły się trzy nowe zestawy z tej znanej licencji. A zostały nimi BrickHeadzy…

40630 Frodo i Gollum – 184 elementy, 69.99zł.
Zestaw składa się z dwóch konstrukcji przedstawiających Golluma z rybą oraz Frodo Bagginsa w płaszczu elfów trzymającego pierścień i Żądło (Elficki sztylet znaleziony przez Bilbo i przekazany później Frodo) . 

40631 Gandalf Szary i Balrog – 348 elementów, 89.99zł.
 Kolejny zestaw z serii  BickHeadz. W tym przypadku otrzymujemy Gandalfa Szarego trzymającego swoją laskę i Glamdringa oraz jego przeciwnika, z którym zmierzył się w kopalniach Morii na moście Kazad-Dum- Balroga.

40632 Aragorn i Arwena – 261 elementów, 89.99zł.
W ostatnim zestawie z serii  BickHeadz znajdziemy Aragorna i Arwenę. Ubrani są w stroje z finałowej sceny koronacji Obieżyświata w Minas Tirith.

Fani byli lekko nimi zawiedzeni (wszyscy liczyli na zestawy z figurkami), ale zestawy mimo to przyjęły się bardzo dobrze. Jednak towarzyszyła im jeszcze jedna ważna plotka, która okazała się prawdą. A mianowicie powstał zestaw 10316 Rivendell. Jego premiera została zaplanowana na 5 marca (dla Vipów) i 8 marca normalnie.

Składa się on z 6167 elementów i kosztować 2399.99zł. Jest to zestaw 18+, przedstawiający malowniczą siedzibę elfów. Zestaw ten ma być setem Exclusive, dostępnym na wyłączność dla grupy LEGO.

Więcej o tym zestawie znajdziecie tutaj:

Na ten moment licencja Lord of The Rings obejmuje 23 zestawy (w tym 3 polybagi) i sporo akcesoriów.

Dzięki niej w LEGO pojawiło się także sporo nowych i unikalnych elementów. W znacznej większości były one elementami akcesoriów i uzbrojenia minifigurek.

W całej serii pojawiają się różne minifigurki. (Nie liczymy jeszcze tutaj nowego Rivendell).
Wśród nich znajdziemy 11 figurek orków, z których największą obecnie wartość przedstawia Lurtz -jednym z pierwszych orków przywódców Uruk-hai.

Znajdziemy tutaj także członków drużyny pierścienia:

  • Legolas – 2 wersje minifigurki
  • Gimli – 2 wersje minifigurki

Przedstawicieli Elfów:

Przedstawicieli Rohańczyków:

Czarne charaktery:

Aktualne ceny figurek i zestawów z tej licencji możecie sprawdzić w naszej aplikacji:

https://app.faniklockow.pl/