Uzbierałeś wszystkie sety LEGO Castle i nie wiesz co dalej? Zrealizuj świetne pomysły z Idea Books!

LEGO Ideas Book

Jesteś fanem LEGO Castle i Twoja kolekcja liczy już te zestawy, które zawsze chciałeś mieć? Cała frakcja Black Falcons, Black Knights, Royal Knights, a może wręcz całe LEGO Castle? Wierząc w dane z platform Bricklink i Brickset byłoby to jakieś 256-281 setów! Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu straciłeś zapał na dalsze kolekcjonowanie LEGO Castle, to mamy dla Ciebie coś, co może pomóc w powrocie do tego pięknego hobby – alternatywne konstrukcje z Idea Books!

Klasyczne zestawy z serii Castle – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

Co to jest Idea Books?

Idea Books to książeczki z pomysłami na budowę nowych konstrukcji z klocków. Z jednej strony można je traktować jako oficjalne budowle, gdyż pochodzą od samego producenta LEGO, niektórzy jednak mogą kręcić nosem, bo zestawy te nigdy nie trafiły do sprzedaży i są “tylko” pomysłami na papierze.

Źródło: LEGO Idea Book 1985

W Idea Books dominują modele z LEGO Town, Space, Castle oraz Technic – te ostatnie wydawane były w formie osobnych katalogów. Niestety Pirates jest bardzo mało (tylko parę pomysłów w Idea Books 1990), ale to dlatego, że większość książeczek z pomysłami zostało wydanych w latach 70 i 80. XX wieku, a więc przed pojawieniem się lubianych piratów:

 • 1960
 • 1966
 • 1970
 • 1971
 • 1972
 • 1973
 • 1976
 • 1980 (2 książeczki)
 • 1981
 • 1982
 • 1984
 • 1985
 • 1987 (2 książeczki)
 • 1990
 • 1991

W Idea Books jest sporo pomysłów, które nigdy nie trafiłyby na półki sklepowe. Mix Castle i Space? Czemu nie! Niektóre modele przypominają te znane z LEGO Freestyle, inne zaś świetnie będą się komponować na półce z wydanymi klasykami sprzed lat. Niestety tylko niektóre z nich zostały opatrzone w instrukcje – zwłaszcza większe budowle (jak niestety zamki i fortece) można spróbować odbudować na podstawie pojedynczego obrazka, ale – jak sam zobaczysz – warto spróbować! Idea Books pełne są świetnych i odjechanych pomysłów (np. Monorail Space Police I i Blacktron I!), ale my skupimy się LEGO Castle.

Castle w Idea Book 1980

Źródło: LEGO Idea Book

W 1980 roku LEGO Castle dopiero raczkował, a wiele elementów jeszcze nie istniało, jak np… konie. Te były budowane z osobnych klocków! Były to czasy, gdy nie dominował jeszcze jasnoszary, lecz żółty kolor murów (słynny Yellow Castle). Co castlelowcy znajdą w Idea Book 1980?

Źródło: LEGO Idea Book

Nie licząc kilku interesujących i dość sporych makiet, LEGO zadbało o 2 zestawy z instrukcją budowy. Jednym z nich jest namiot rycerski, którego zbudujesz w 5 krokach. Oprócz podstawowych i łatwo dostępnych elementów będziesz potrzebował (bardzo) stare torsy i tarczę, a także unikatową flagę starego typu. Całość idealnie komponuje się z wczesnym Castle!

Źródło: LEGO Idea Book

W nieco większej liczbie kroków (dokładnie 7) zbudujesz kolorowy tabor konny. Jak widać, w tamtych czasach brakowało nie tylko figurek koni, ale i drewnianych średniowiecznych kół. Co do wykonania można mieć pewne wątpliwości, ale trzeba przyznać, że ten pomysł na cywilny zestaw Castle to strzał w przysłowiową dziesiątkę!

Castle w Idea Book 1985

Źródło: LEGO Idea Book

W 1985 roku były już nie tylko nowe elementy, których brakowało 5 lat wcześniej, były też osobne frakcje LEGO Castle! Możliwości budowania było więc nieporównywalnie więcej.

Źródło: LEGO Idea Book

Na stronie 40 Idea Book z 1985 roku znajdziesz instrukcję do muru obronnego Czarnych Sokołów! Właściwa jest też jej kolorystyka, a więc jasnoszara w starym odcieniu z charakterystycznym czerwonym zdobieniem bramy (podobny zabieg zastosowano w 6073 Knight’s Castle z 1984 r.). Model zawiera cechę charakterystyczną zamków z tego okresu, a więc możliwość ustawienia muru pod pożądanym kątem dzięki zawiasom. Umocnienia Black Falcons zbudujesz w 7 krokach i będziesz do nich potrzebował kilku paneli 4444.

Źródło: LEGO Idea Book

Jeszcze więcej kroków, bo aż 9, przewidziano na konny zaprzęg Lion Knights. W przeciwieństwie do tego z 1980 roku ten nie jest pstrokaty, lecz znacznie bardziej dojrzały. No i jest “normalny” koń! Niby to niewiele, ale zawsze dodatkowy zestaw do gabloty.

Źródło: LEGO Idea Book

Kolejne 2 pomysły ilustruje powyższe zdjęcie: trybuna, z której można podziwiać turniej rycerski i kolejny średniowieczny namiot rycerski. Kto wygra – Lion Knights czy Black Falcons? Sądząc po obrazku jest 1:0 dla Rycerzy Lwa!

Castle w Idea Book 1987

Źródło: LEGO Idea Book

W 1987 roku ponownie LEGO wydało w Idea Book 4 instrukcje do serii Castle. Oprócz nich jest oczywiście wiele monumentalnych budowli, jak cały zamek z podzamczem (zdjęcie główne tego artykułu!). Spójrz też na powyższą dioramę przedstawiającą atak Lion Knights na twierdzę Black Falcons – Lwy mają smokopodobną machinę oblężniczą! Zdaje się, że ten pomysł wykorzystano na dobre w 1993 roku u frakcji Dragon Knights.

Źródło: LEGO Idea Book

W latach 80. było całkiem sporo zestawów LEGO Castle o tematyce cywilnej. W tym kanonie utrzymano też ciekawy pomysł na piłę do kamienia (a może chodzi o drewno?) z napędem nożnym. Niby Black Falcons jest wrogo nastawiony do Lion Knights, ale gdy chodzi o interesy (jak można wnioskować po obrazku) to osobiste animozje schodzą na dalszy plan. Piłę zbudujesz w 8 krokach, LEGO nie zadbało jednak o instrukcję dla powyższego powozu.

Źródło: LEGO Idea Book

A w zasadzie zadbało i to być może w jeszcze ciekawszym pomyśle! Co prawda ta bryczka może nie wygląda tak schludnie jak poprzednia, ale jest bardziej bawialna: ma 2 konie i ukrytą komorą w podwoziu, do której mieści się nawet minifig! Podobny patent zastosowano w 6038 Wolfpack Renegades z 1992 roku! Nawet kolorystyka obu wozów jest bardzo zbliżona.

Źródło: LEGO Idea Book

Ile ciekawych budowli na jednym obrazku! I wszystkie niewielkie a jednak niezwykle klimatyczne. Instrukcję znajdziesz jednak tylko pierwszego z lewej – swoistego “nosidła” dla królewny do budowy w 8 krokach. Niemniej jednak pozostałe konstrukcje możesz zbudować z grubsza z tego jednego obrazka. Problemem może być jednak dostęp do rzadkich (i nietanich) flag 2×2.

Źródło: LEGO Idea Book

Po prawej kolejny namiot rycerski (czy może ministrażnica?), do którego dołączona jest instrukcja w 9 krokach. To maleństwo może być Twoje, jeżeli tylko posiadasz bardzo drogie klocki w postaci 2x czerwonych paneli 2345 z nadrukiem… Podsumowując cały Idea Book 1987 pod kątem Castle, trzeba przyznać, że to przebogata skarbnica klasycznych zamkowych pomysłów!

Castle w Idea Book 1990

Źródło: LEGO Idea Book

Idea Book 1990 to kolejny zbiór świetnych pomysłów i dioram, których nie powstydziłby się żaden oficjalny katalog LEGO. Duńczycy zadbali tym razem o 3 instrukcje dla LEGO Castle.

Źródło: LEGO Idea Book

Jeżeli jesteś fanem Forestmenów, a boli Cię mała liczba setów tej frakcji, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość – możesz zbudować ich kolejny zestaw! Niewielkie drzewo kryje oczywiście kryjówkę Leśnych Ludzi, wystarczy tylko “odgiąć” korę, aby się do niej dostać. Mała rzecz a cieszy!

Źródło: LEGO Idea Book

Powozów w Castle nigdy nie za mało! Co prawda takich środków transportu, jak kareta króla było z LEGO jak na lekarstwo, to zaprzęg konny – jak ten powyższy – jest dobrze znany miłośnikom zamkowych klocków. Akurat ten model niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale i tak fajnie, że można go odbudować z instrukcji składającej się z 10 kroków.

Źródło: LEGO Idea Book

Trzymajcie się mocno! Kolejny – i niestety ostatni – pomysł Castle z Idea Book 1990 należy ponownie do Forestmenów! Trzeba przyznać, że sam pomysł jest zacny, a i wykonanie całkiem dobre. Mamy tu strumyk w młynem wodnym napędzającym kuźnię, w której Ludzie Lasu produkują miecze. Na drugim brzegu znajduje się mała strażnica i wodopój dla wierzchowca. Aż chce się budować! Szkoda tylko, że całość tkwi na unikatowej płytce znanej z jednego i bardzo rzadkiego (nomen omen z Forestmenów) zestawu. Jej średnie ceny na Bricklinku przekraczają 300 złotych!

Klasyczne zestawy z serii Castle- i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w naszym Sklepie ZNANE KLOCKI.

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO