Reklamy LEGO TV pobudzały naszą wyobraźnię nie mniej niż katalogi. Pamiętasz je?

W latach 90. miała miejsce w Polsce wielka rewolucja telewizyjna. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze komercyjne stacje telewizyjne przepełnione reklamami TV. Wśród nich były także kultowe dziś reklamy klocków LEGO! Czy je pamiętasz?

Klasyczne zestawy z serii Town, Castle oraz Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

Reklamy LEGO w telewizji

Tak – to właśnie w latach 90. w Polsce zaczął kwitnąć marketing telewizyjny. Z perspektywy czasu większość z ówczesnych reklam TV jest śmieszna i naiwna, ale niektóre z nich zdobyły status kultowych.

W jednym szeregu z amerykańską ciężarówką św. Mikołaja z Coca-Colą na Święta i komara śpiewającego – po wypiciu paru łyków Pepsi – “Brown Sugar” Rolling Stonsów można z powodzeniem ustawić reklamy LEGO. Które z nich? Tym razem nie będę ograniczał się do TOP 5 – sam wybierz swoje ulubione! Pewnie wiele z nich widziałeś “za dzieciaka” w telewizji.

1989 – początki serii Pirates I

Ta kultowa reklama pamięta jeszcze lata 80. XX wieku i… sklepy PEWEX! Strzelające armaty, złote monety, elegancka muzyczka, no i ta animacja poklatkowa, która może się podobać i dzisiaj! Muzyka bardzo przypomina mi czołówkę z kreskówki “Sandokan” – tygrysa pirata – emitowanej w połowie lat 90. na którymś z kanałów TVP. Poklatkowa animacja z kolei trochę może się kojarzyć z teledyskiem “Innuendo” zespołu Queen, gdzie “grały” plastelinowe ludziki. I jak tu nasi rodzice mieli nam wytłumaczyć, że nie dostaniemy statków pirackich, kiedy my śliniliśmy się do nich w katalogach LEGO i przed telewizorem?

1992 – gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta

W 1992 roku wypuszczono spot promujący odświeżonych Black Knights i zupełną nowość – Wolfpack. Tak na dobrą sprawę to swoista antyreklama nowego zamku, do którego wkradło się zaledwie dwóch Ludzi Wilka! Można jednak wybaczyć im brak obstawy tylnego wyjścia, wszak zostali zaatakowani przez Lionhearts, z którymi za chwilę stoczą wielką bitwę na podzamczu!

1993 – pamiętaj Blacktronie, karma wraca!

Frakcja Ice Planet 2002 nie miała większych szans na wygraną z Blacktron II w przestrzeni kosmicznej, co innego na własnym terytorium… Kosmiczni rabusie zapomnieli, że lodowa planeta jest wyjątkowo mroźna, a oni sami nie mają przystosowanego sprzętu do tak trudnych warunków! W tej świetnej reklamie rozbija się Aerial Intruder, choć – kto wie – być może bardziej przez błąd pilota niż panujące warunki atmosferyczne. Motyw zamrożonego (choć wciąż uśmiechniętego) Blacktrona wykorzystano też w katalogach LEGO. Oglądając te scenki aż chciało się mieć Ice Planet i to nawet wtedy, gdy nie było się fanem Space’a!

1993 – Max Timebuster stawia na nogi całą policję

Max Timebuster to największy drań w LEGO Town z pierwszej połowy lat 90. W tym przypadku kradnie gokarta, którym ucieka przed policją po całym mieście. Ciekawy spot, świetna muzyczka, na ulicach pełno klasycznych zestawów Town. Max uciekając przez myjnię chyba myślał, że zmyli trop, lecz to nie GTA 2, gdzie można było przemalować samochód w warsztacie i uciec przez glinami. Ale dla Maxa nie ma rzeczy niemożliwych!

1993 – Dawid vs Goliat

Malutki Renegade Runner kapitana Ironhooka kontra flagowy Skull’s Eye Schooner kapitana Redbearda? Takie coś (chyba) tylko w japońskiej reklamie LEGO Pirates! Co złoto robi z klockowymi ludzikami… Przypatrz się uważnie w 25 sekundzie – Renegade Runner został przedstawiony na większy niż jest w rzeczywistości! Przynajmniej zdjęcia pudełek obu okrętów na końcu spotu są już OK.

1993 – Czarni Rycerze, miejcie się na baczności!

W 1993 roku zadebiutowali Dragon Knights, co było pierwszym wyraźnym (może nie licząc figurki duszka z 1990) krokiem Castle w stronę fantasy. Zielone smoki i czarodzieje – tego jeszcze w świecie LEGO nie było! Na spocie reklamowym Black Knights pokonują niebezpieczną przełęcz i próbują sforsować górską fortecę Dragon Knights. Przyznać się, który z Was zamknął Czarnego Rycerza w lochu w celu oskubania go z białych piórek, które są jednymi z najdroższych klocków LEGO!

1994 – Super Car powstaje

Technicowcy także mieli fajne reklamy! Przynajmniej ta z legendarnym 8880 Super Car, który jest jednym z najważniejszych zestawów LEGO Technic w historii, robi duże wrażenie. Linia montażowa LEGO pracuje na pełnych obrotach, a znajdziesz na niej nie tylko 8880, ale też inne zestawy Technic z tamtych lat!

1994 – odkrycie Wyspiarzy na Karaibach

Kapitan Redbeard, wiecznie spragniony łupów, wywęszył kolejną okazję. Zacumował swojego flagowego Skull’s Eye Schoonera na lagunie i z najbardziej zaufanymi korsarzami wyruszył w głąb lądu w poszukiwaniu skarbu, gdzie natrafił na nieznanych wcześniej Islandersów. Autochtoni nie byli zadowoleni z tej wizyty – zwłaszcza, że zostali obrabowani ze swojego złota. Przyznam, że to chyba moja ulubiona reklama LEGO, choć nie pamiętam jej z telewizji! Klimatem trochę zalatuje Indiana Jonesem. Świetna fabuła pełna dramaturgii, jak i cała makieta – drodzy AFOL-e, któż z Was nie chciałby tylu palm?

1994 – ostatnia pizza przed odsiatką

Max Timebuster jak zwykle w formie! Tym razem odziany w kowbojski kapelusz ucieka przed drogówką na motocyklu, pociągiem towarowym, roadsterem, aż w końcu skuterem wodnym. Akcja toczy się bardzo szybko! Trochę tu “Ściganego”, choć końcowa scena okraszona absurdalnym humorem (chyba w j. czeskim “pizzu prosim“) przypomina mi świetną “Zabójczą Broń 2”. Znakomity spot LEGO Town, choć tym razem trwający nie pół minuty, lecz jedyne 21 sekund!

1994 – następcy Blacktrona w akcji

Spyrius i Unitron to dla mnie osobiście ostatnie klasyczne frakcje Space. Exploriens nie podobali mi się już w 1996, a UFO i Insectoids – mimo, że na swój sposób fajne – to już inna bajka. Reklama tych dwóch pierwszych to chyba jeden z najlepszych spotów LEGO w historii! Mamy tu ostatni zestaw Monorail – Monorail Transport Base atakowany przez wielkie roboty Spyriusa. Czy kapsule Unitron uda się im uciec? Spójrz na tło w pierwszych sekundach – na dalszej asteroidzie poprowadzono kolejną kolejkę Monorail! Oba ciała niebieskie połączono pomostem. Wszystko wygląda tu niezwykle klimatycznie. Po prostu kosmos!

1995 – mamo, tato – poproszę to zamczysko!

Na 99% to właśnie przez tę reklamę puszczaną przed dobranocką zacząłem chorować na Zamek Króla Lwa! I to tak bardzo, że niemal znienawidziłem na kilka lat Dragon Knights za to, że śmiali się zaatakować MÓJ zamek. No nie do końca mój, bo nigdy go nie miałem, ale i tak cały czas się na niego gapiłem w katalogu LEGO z 1996 roku. Co ciekawe, na samym końcu czarodziej trafia do więzienia, które zostało stworzone specjalnie na potrzeby reklamy Royal Knights, która hipnotyzowała chyba każde dziecko 25 lat temu.

1996 – Armada nadchodzi!

A oto kolejna telewizyjna reklama LEGO, którą z pewnością będziesz kojarzył! Mowa o Imperial Armada i jej antagonistach. Pamiętam, jak w 1996 roku spodobał mi się motyw łamanego masztu. Taka konstrukcja jednak wymuszała zastosowanie pewnych kompromisów, jak np. brak olinowania łączącego poszczególne maszty. Po latach zestawy Pirates z 1996 mniej mi się podobają, ale sentyment pozostał!

A Tobie która reklama LEGO najbardziej się spodobała? Może nie ma jej na naszej liście? Napisz, która jest wg Ciebie najlepsza!

Klasyczne zestawy z serii Town, Castle oraz Pirates – i wiele innych fantastycznych zestawów sprzed lat – znajdziesz w Sklepie ZNANE KLOCKI.

.Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO