Czy inwestowanie w klocki LEGO się opłaca? Lista minusów jest długa, zanim zaczniesz, lepiej to przeczytaj.

Oprócz pasji do budowania, wielu z nas chętnie dorabia na sprzedaży klocków LEGO. Na pierwszy rzut oka inwestowanie w LEGO to złoty interes. Kupujemy zestawy, magazynujemy, po czym sprzedajemy często z kilkuset procentowym zyskiem. No właśnie, ale czy to na pewno jest takie proste?

W tym artykule postaram się uwypuklić minusy inwestowania w klocki LEGO, które pojawiają się, gdy planujemy większe zakupy. Oczywiście ta analiza nie dotyczy raczej kogoś, kto robi to hobbystyczne, na zasadzie: “kupię 5 pudełek i sprzedam za 4 lata”.

Działalność gospodarcza

Bądźmy szczerzy. Większość inwestorów obraca klockami LEGO nielegalnie. Systematycznie sprzedają towar bez prowadzenia działalności gospodarczej lub nie odprowadzając należnych podatków. To oczywiście naraża na przykre konsekwencje w przyszłości, Urząd skarbowy czuwa i często dopiero po latach zgłasza się po swoje. O kwestiach podatkowych związanych z obrotem klockami LEGO zrobiłem już obszerny wywiad z doradcą podatkowym, zachęcam do obejrzenia, link TUTAJ.

Tak więc, jeżeli chcemy legalnie sprzedawać klocki na większą skalę, musimy założyć działalność gospodarczą, a to zawsze wiąże się z kosztami. 

Dla uproszczenia, przyjmijmy, że łapiesz się na tzw. mały ZUS i przez pierwsze 2,5 roku popularna JDG kosztuje cię ok. 650 zł. miesięcznie, do tego księgowość, minimum 200 zł.

Rocznie mamy zatem ok 10 000 zł kosztów stałych. Jeżeli mały ZUS nie jest dla ciebie, koszty rosną prawie dwukrotnie. To wyliczenia na rok 2021, nowy ład już za rogiem i w przyszłym roku koszt prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej może znacznie wzrosnąć. 

Lepiej sprzedawać legalnie, organy podatkowe czuwają

Magazynowanie

“O k….. jakie to wielkie” – tak często reagują nowe osoby, które zakupiły swoje pierwsze zestawy. Jeżeli mowa o 5 czy 10 setach, większość znajdzie trochę miejsca w szafie, czy piwnicy, ale jeżeli ktoś chce czerpać z klocków LEGO większe profity, lub nawet z tego żyć, musi zaopatrzyć się w dużo większe zbiory. 200, 300, 500 pudełek wymaga już sporego poddasza, lub wynajęcia magazynu. Tu ceny są różne, w zależności od lokalizacji. 

Dla uproszczenia przyjmijmy 600 zł. miesięcznie za takie 20 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. To już kolejne prawie 7 200 zł. kosztów rocznie.

Zestawy LEGO zajmują bardzo dużo miejsca

Poświęcony czas

Większość inwestorów bagatelizuje czas spędzany na wyszukiwaniu ofert kupna, śledzeniu tego rynku, czy obsługi sprzedaży i zwrotów. Tutaj interes często idzie w parze z hobby, tak więc te godziny przed komputerem uciekają nam szybko i przyjemnie, nie traktujemy tego jak regularnej pracy, ale biznes to biznes, zatem może spójrzmy na to z boku.

Jeżeli prowadzimy działalność, wynajmujemy magazyn, to mamy sporo towaru, który najpierw trzeba kupić, a potem sprzedać. W zależności od skali możemy założyć, że zejdzie nam na to 50 godzin w miesiącu.

Na potrzeby kalkulacji przyjmijmy, że nasza godzina pracy to 30 zł. brutto, czyli mamy kolejne koszty, wychodzi ok. 1500 zł. miesięcznie, które moglibyśmy zarobić poświęcając czas na inne zajęcie. W skali roku to już 18 000 zł! 

Wyszukiwanie okazji zakupowych i późniejsza sprzedaż zajmują dużo czasu

Przy okazji warto dorzucić jeszcze jakieś 2 000 zł rocznie na materiały do wysyłki, dobre pakowanie w tym biznesie jest ważne. Tak więc kartony, taśmy, folie, stretch i kilka innych rzeczy to też zawsze jakiś wydatek, o którym warto pamiętać.

Podsumowując wszystkie koszty, roczne prowadzenie “legowego biznesu” na poziomie 37 000 zł. nie powinno nikogo szokować, tak więc zanim zaczniemy liczyć zyski i kupować klocki paletami, miejmy świadomość jakie koszty stałe nas czekają.

Zanim zaczniesz liczyć zyski, pomyśl też o kosztach

Ale to jeszcze nie koniec minusów…

Duża konkurencja

Z każdym rokiem coraz więcej osób inwestuje w klocki LEGO. Pokazuje to chociażby liczba ofert sprzedaży już wycofanych zestawów, czy nagły wzrost cen zestawów, które wg plotek, mają niebawem zejść z produkcji. 

Na szczęście biznes ten jeszcze jest rentowny, bo wraz ze wzrostem inwestorów, rośnie też liczba nowych osób, które odkrywają w sobie pasję do klocków LEGO. To oczywiście główni klienci na rynku wtórnym, którzy są gotowi zapłacić dużo więcej za zestaw.

Bardzo ważne jest też to, co robi firma LEGO, a ta z każdym rokiem wypuszcza coraz więcej zestawów dla dorosłych, przez co grono zainteresowanych stale poszerza się. 

Prowizje dla pośredników i podatki

Sprzedając klocki LEGO często musimy liczyć się z prowizjami dla platform pośredniczących w transakcji. I tak na allegro w kategorii klocków LEGO mam 6% od kwoty sprzedaży. 

Zróbmy prostą symulację. Przyjmijmy, że zakupiony zestaw za 500 zł. po roku, lub dwóch sprzedajemy ze 100% narzutem, czyli za 1000 zł. Super, ale pamiętajmy, że w tym przypadku aż 60 zł idzie do pośrednika, dodatkowo, przy założeniu 19% podatku – 95 zł do organu podatkowego. Tak więc z wirtualnie zarobionych 500 zł. robi się 345 zł.

Słaba płynność

To na pewno jeden z największych minusów w tym biznesie. W przypadku akcji, czy kryptowalut większość transakcji mamy pod palcem w telefonie, w każdej chwili możemy kupić, lub sprzedać. W przypadku nieruchomości, czy złota, całości możemy pozbyć się często jedną transakcją. 

W przypadku klocków LEGO płynność jest bardzo słaba i jeżeli chcemy w miarę szybko uwolnić zainwestowane środki, bo np. czas produkcji zestawu wydłużył się, wiemy że szykuje się reedycja, lub po prostu potrzebujemy pieniędzy na swoje sprawy życiowe – musimy zrobić mnóstwo transakcji. To kosztuje czas, rzadko zdarza się kontrahent, który odkupi od nas część stoku za jednym zamachem.

Dodatkowo trzeba też mocno konkurować ceną, a to może wymusić sprzedaż zestawów po cenie zakupu, lub nawet poniżej.

LEGO to tylko zabawka

LEGO jako inwestycja alternatywna niesie ze sobą pewne ryzyko. Pamiętajmy, że jest to tylko zabawka, ew. durnostojka na regał, bez której w przypadku załamania się gospodarki, można się obyć. I choć ostatnie dwie dekady pokazują stabilny wzrost wybranych zestawów pamiętajcie, że nie zawsze musi tak być. Takie złoto, czy nieruchomości sprawdziły się już na dystansie wielu dekad, inwestycja w LEGO, to stosunkowo młoda dziedzina.

Minusów znalazłoby się jeszcze kilka, ale wg mnie te są najważniejsze. Mam nadzieję, że nie wystraszyłem cię za bardzo, nie to było moja intencją, natomiast zanim wpadniesz na pomysł zainwestowania większej kwoty w klocki LEGO, warto sobie wszystko skalkulować.

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO