Rozmowa z doradcą podatkowym, o tym jak w legalny sposób sprzedawać klocki LEGO.

Wokół handlowania klockami LEGO narosło wiele mitów. Postanowiłem zatem nagrać rozmowę z doradcą podatkowym, który rozwiewa większość z nich. Warto obejrzeć, bo większość drobnych resellerów chyba nie do końca zdaje sobie sprawę, że sprzedając nowe zestawy łamie prawo.

Jeżeli jednak nie masz czasu na obejrzenie całości, poniżej wypunktowałem w skrócie najważniejsze wnioski.

  • Jeżeli kupujesz klocki LEGO (czy każdy inny przedmiot) w celu późniejszej odsprzedaży z zyskiem, to przetrzymanie towaru przez ponad sześć miesięcy nie zwalnia Cię z konieczności zarejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatków. Chyba, że jest to jednorazowa sprzedaż nietrafionego prezentu.
  • Legalną “furtką” dla osób fizycznych, z której można skorzystać jest tzw. nierejestrowana działalność, w ramach której możesz sprzedać miesięcznie zestawy do kwoty 1400 zł (stan na 2021 rok). Jeżeli raz przekroczysz ten limit, jesteś zobligowany do zarejestrowania działalności gospodarczej. Korzystając z opcji nierejestrowanej działalność, zyski trzeba rozliczyć w PIT 36 wg. właściwej stawki podatkowej. Przykładowo, jak kupisz zestaw za 500 zł i sprzedasz go za 1000 zł, to od zysku 500 zł należy zapłacić podatek.
  • Jeżeli szukasz formy zalegalizowania handlu klockami LEGO to obecnie najkorzystniejsza wydaje się być jednoosobowa działalność gospodarcza, która przez pierwsze 2,5 roku ma spore ulgi na ZUS. Jeżeli roczna kwota obrotu zestawami nie przekracza 200 tys. zł. można wybrać tzw. podatek ryczałtowy, który w przypadku sprzedaży online wynosi tylko 3%. Kasa fiskalna nie jest wymagana. Jest to polecana stawka dla towarów wysokomarżowych, a takimi na pewno są klocki LEGO wycofane już z produkcji. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości odliczania kosztów prowadzenia działalności, jedyny koszt, który pomniejsza podatek, to ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przykład: Jeżeli rocznie sprzedaż towaru na kwotę ok. 100 tys. zł z wysoką marżą, to może się okazać, że nie zapłacisz podatku! Oczywiście podatek to jedno, ale pamiętaj, że masz miesięczne koszty w postaci składek zdrowotnych, małego lub dużego ZUS-u, czy kosztów księgowych.
  • W przypadku sprzedawania używanych zestawów LEGO można skorzystać z tzw. wyprzedaży kolekcji, jednak nie może być to robione w sposób zorganizowany i ciągły. Rekomenduje się sprzedaż jednorazową lub rozbicie jej na kilka-kilkanaście aukcji. Wyprzedaż kolekcji jest zwolniona z obowiązku zapłaty podatku.

To tak w dużym skrócie, tak więc jeżeli masz wątpliwości natury podatkowej i wolisz jeszcze skonsultować swoją sytuację indywidualnie zostawiam kontakt to Samira, który był moim gościem w tej rozmowie:

biuro@samirkayyali.pl