Polacy rzucili się do projektowania zestawów LEGO. Stawką ogromna satysfakcja i spore pieniądze.

Programu Ideas fanom raczej przedstawiać nie trzeba. To program, w którym wziąć może udział każdy fan LEGO, a który może być również przepustką do wypuszczenia swojego własnego zestawu na rynek i zgarnięcie sporej sumy pieniędzy.

Jeżeli chcecie uporządkować sobie wiedzę o tym programie poniżej najważniejsze kwestie:

Każdy fan może zgłosić na platformie swój projekt zestawu (musi być zgodny z zasadami programu). Projekt ten przechodzi wtedy do etapu głosowania, w którym musi zdobyć w określonym czasie 10 000 głosów.


Jeśli uda mu się przebrnąć przez ten etap, trafia do selekcji projektów, z których projektanci LEGO wybierają te najlepsze. Jeśli projekt zostanie przez nich zatwierdzony, trafia do realizacji, gdzie po przeróbkach ze strony zespołu projektantów LEGO (we współpracy z twórcą projektu), zostaje wypuszczony na rynek jako zestaw z serii LEGO Ideas.

To teraz kilka zdań o kasie, którą można na tym zarobić. Projektant takiego zestawu, po jego wypuszczeniu na rynek, dostaje tantiem od sprzedaży w wysokości 1% (netto), 10 kopii własnego zestawu oraz są uwzględniani w materiałach dotyczących zestawu (instrukcje i opisy), a także są zapraszani na Eventy LEGO, gdzie mogą podpisywać zestawy przez siebie wydane. Nie znamy nakładów poszczególnych zestawów, więc wyliczenie jest tylko poglądowe. Jeżeli przyjmiemy, że w ciąg np. 4 lat obecności na rynku zestaw sprzeda się w nakładzie 500 000 sztuk (w skali całego Świata) a jego cena to 1000 zł netto, łatwo policzyć, że to grupy LEGO trafi kwota 500 mln złotych, z czego projektant otrzyma 5 mln!

Polska w LEGO Ideas

Na ten moment jedynym projektem autorstwa Polaka w programie LEGO Ideas został zestaw 21340 Opowieści z czasów wyścigu kosmicznego, zaprojektowany przez Jana Woźnicę.

Niemniej o miejsce w zaszczytnym gronie walczy, lub walczyło wielu innych utalentowanych projektantów z naszego kraju.

Przykłady projektów wykonanych przez naszych rodaków:

Greckie Wakacje autorstwa Ponuryy (projekt zdobył 10 000 głosów, czeka na fazę wyboru)

Sewer Heroes autorstwa MOCingbirg (zestaw ponownie zbiera głosy po odrzuceniu w poprzednim podsumowaniu)

House of Open Shutters autorstwa Lukasdata (projekt odrzucony)

Railroad Cafe autorstwa space_girl_production (projekt zbiera głosy)

Fantasy Role Play Minifigure Stands autorstwa Taohe Netrus (projekt zbiera głosy)

TRAIN STATION – WILD WEST autorstwa Ilucky (projekt zbiera głosy)

Projektów jest oczywiście sporo więcej, ale by szczegółowo wszystkie Wam pokazać, to niestety nie starczy nam miejsca. Niemniej przygotowaliśmy dla Was ich mini listę poniżej. Jeśli nie widzicie na niej swojego projektu, a chcieli byście go tu dodać, dajcie nam znać na Facebooku 😉

Większość z nich nadal możecie wesprzeć głosami. Do czego gorąco zachęcamy!

 1. Zwierzyniecki Bridge in Wroclaw
 2. Wrocław Główny Railway Station
 3. Varso Tower
 4. Polish Steam Train Set With Power Function [LDD]
 5. Poznań (Poland) Architecture Skyline – Now With Working Poznań Goats
 6. Miniature Architecture – Palace of Culture and Science in Warsaw, Poland
 7. Polish building – Falowiec
 8. Polish skyscraper
 9. Warsaw Architecture
 10. Poland: Poznań – Okrąglak
 11. Clippy
 12. Ramen
 13. Anatomy Of The Brain
 14. Salvador Dali – The Elephants

Bricklink Designer Program

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale LEGO Ideas to nie jedyny sposób by stworzyć swój własny zestaw LEGO. Istnieje jeszcze Bricklink Designer Program, który jest dość podobny do LEGO Ideas, ale z małymi różnicami.

W skrócie:
1. Zestawy nie trafiają na półki sklepowe, a do bardzo ograniczonej przedsprzedaży.
2. Zgłoszeń do programu jest o wiele mniej, więc procentowo szanse projektantów są większe.
3. Zestawy są tylko minimalnie zmieniane względem oryginalnych projektów.
4. Zestaw jest wypuszczony pod marką Bricklink (choć nadal liczony jako zestaw LEGO)
5. Projektant którego projekt zostanie wdrożony do etapu przedsprzedaży, dostaje 5% netto od sprzedaży (max 30 000 kopi setów), oraz 5 egzemplarzy zestawu.

Pełne zasady programu znajdziecie tutaj:

W ramach tego programu, zatwierdzone zostały już 4 projekty autorstwa naszych rodaków:

General Store – 1906 elementów, 5 minifigurek, 649.99zł. Zestaw już w produkcji.
Wild West Train  – 2760 elementów. Projekt zaakceptowany, przygotowywany pod przedsprzedaż, która ma wystartować na początku 2025 roku.

Oba powyższe projekty, zostały zaprojektowane przez Łukasza Łyciuka, którego inne pomysły znajdziecie także w programie LEGO Ideas. Wywiad z Łukaszem możecie obejrzeć na naszym kanale YT Faniklocków!

Naszym drugim rodakiem, który szturmem zdobywa serca fanów klocków LEGO swoimi projektami jest Marcin (SleeplessNight). Wypuścił do tej pory dwa projekty, które przebiły się do finałowej rundy sprzedażowej:

Mountain Fortress – 3995 elementów, 9 minifigurek. 1599.99zł. Zestaw już w produkcji.
Siege Encampment  – 2637 elementów. Projekt zaakceptowany, przygotowywany pod przedsprzedaż.

Jak widać, sukces w Bricklink Designer Program, zwłaszcza posiadając spory talent, jest dużo łatwiej osiągnąć. (Nie umniejszając oczywiście zdolnością budowania obu projektantów).

Więc jeśli chcieli byście spełnić swoje marzenie o wydaniu własnego zestawu, polecamy spróbować swoich sił właśnie w tym drugim programie. Co prawda nie jest on aż tak prestiżowy, ale na pewno się Wam opłaci. Satysfakcja z własnego zestawu LEGO to jedno, drugie to też potężny zastrzyk finansowy. W zależności od ceny zestawu i sprzedanych egzemplarzy. Śmiało można założyć, że finaliści BDP, którzy wyprzedają nakład (lub są tego blisko) inkasują od kilkuset tysięcy do nawet ponad miliona złotych już po odjęciu opłat i podatków.