MOCarni Mistrzowie, czyli o talentach polskiej sceny klockowej – Jaskier

Jeśli czekaliście z utęsknieniem na kolejny artykuł o utalentowanych mocerach, to dzisiaj mamy dla Was kolejny tekst. Tym razem chcemy zaprezentować Wam twórczość Michała Chmielowskiego znanego szerzej pod nickiem “Jaskier”.

O Autorze:

Michał z klockami związany jest już od ponad 25 lat! To, co w dzieciństwie było dla niego zabawką, od około 10 lat jest już poważnym hobby. Klockowe modelarstwo, bo tak nasz autor to nazywa, jest jego największą pasją . Portfolio Jaskra jest dość obfite, znajdziemy w nim bowiem zarówno szeroki wybór scenek, makiet ale też różnego rodzaju modeli. W swoich pracach najczęściej nawiązuje do historii oraz fantastyki, kładąc szczególny nacisk na inspirowanie się rodzimą kulturą.

Od 2017 roku należy on do jednego z największych w Polsce LUG-ów: stowarzyszenia Zbudujmy To!, w ramach którego bierze udział w licznych wystawach czy też grupowych projektach, które niejednokrotnie sam organizuje.

Przykładami takich aktywności, może być jego udział w projektach bazujących na opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie, projekt wspólny inspirowany twórczością Jakuba Różalskiego (którą kojarzyć możecie chociażby z gry planszowej “Scythe”), projekt “Legendy Polskie”, czy też cykl Historia Polski .

Z racji ogromnej ilości projektów, nie jesteśmy niestety w stanie pokazać ich wszystkich w naszym artykule, ale zachęcamy do odwiedzenia Instagrama, gdzie Michał dzieli się swoją twórczością:

https://www.instagram.com/jaskierthebard/

Wybrane MOCe autorstwa Jaskra:

Dreadnought

Projekt ten zapewne wielu zapalonych graczy bez problemu rozpozna. Jest to potężna maszyna krocząca z uniwersum Warhammer 40k. Model ten powstał pod koniec 2018r., a następnie dostał pierwszą “aktualizację” w 2020r. Cała konstrukcja została ustawiona na podstawce, stylizowanej na bagno, wraz z resztkami jakiegoś nieszczęśliwca. Projekt ten ma ruchome łączenia stawów, więc możliwe jest ustawienie go w różnych pozycjach.

Co ciekawe, wśród fanów Warhammera, projekt tez stał się na tyle popularny, że trafił na mema. (Którego znajdziecie poniżej).

archiwum Jaskra
https://www.reddit.com/r/Grimdank/comments/ps0xz6/theres_more_than_one_way_to_fuck_a_shitty_company/

Komentarz autora:

,,Do zbudowania modelu bazowałem na zdjęciach oryginału, który obejrzeć z kilku stron można na stronie Games Workshop, a także cyfrowym modelu z gry komputerowej “Dawn of War”, któremu można się przyjrzeć z bliska z dowolnego kąta, a także zobaczyć go w ruchu. Dla mnie model ten MOC jest o tyle istotny, że przy nim po raz pierwszy zdecydowałem się na nieco dokładniejsze oddanie szczegółów.”


PZM-7 “Śmiały”

Przyszedł czas na połączenie historii z fantastyką, czyli makietę inspirowaną twórczością Jakuba Różalskiego. Artysty, który w swoich grafikach łączy sielankowy obraz polskiej wsi, piękno przyrody oraz dieselpunkowe mechy!

Makieta powstała na przełomie 2020 i 2021 roku w ramach projektu wspólnego “1920+”. (Serii makiet stworzonych przez członków stowarzyszenia Zbudujmy To!, inspirowanych twórczością J. Różalskiego.)

Praca przedstawia przemarsz polskiego oddziału obok młyna. Rodzina młynarza żegna wyruszającego na wojnę ułana. W tle, przy przydrożnej kapliczce, przystanął mech, tytułowy “Śmiały”. Uwagę przyciąga tutaj dokładność i poziom detali odwzorowanych w budowie młyna. Jako elementy dachu, pojawiły się tutaj podstawki z serii CMF. Bardzo realistycznie zrobione jest także samo pole pszenicy, wykonane z użyciem technicowych pinów oraz barów w kolorze tan.

Jaskrowi udało się także oddać detale rzeczki, płynącej środkiem makiety a także przydrożnej kapliczki, której akcentu nadają kolorowe dłonie figurek (“szarfy”) na linkach. Im dłużej będziecie się przypatrywać, tym więcej interesujących detali odnajdziecie.

Komentarz autora:

,,W pracy starałem się umieścić jak najwięcej elementów charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu – maszerujący żołnierze mijają pracujących w polu rolników, przy kapliczce ktoś zapalił świece i położył świeże kwiaty, przy rzece stoi bociek, w tle dostrzec można brzozowy zagajnik”


Bazyliszek

Chyba każdy warszawiak zna legendę o Bazyliszku, który kiedyś zamieszkiwał piwnicę kamienicy przy ulicy Krzywe Koło. Ta praca powstała w ramach projektu “Legendy Polskie”, który zaprezentowany został pod koniec 2021 roku. 

Piwnica kamienicy ulokowana jest na czarnej podstawce i mimo że nie jest punktem głównym pracy, to zawiera masę ciekawych detali. Pojawiają się tutaj łuki wykonane za pomocą plate’ów i bricków 1×2, drewniane, lekko rozpadające się schody i balustrady, a także sporych rozmiarów regał z napitkami, który z biegiem czasu jak widać także zaczął się rozpadać. Pojawia się również kilku skamieniałych nieszczęścników, chcących przetestować plotki o potworze, oraz pechowy kamienny szczur!

Sam Bazyliszek zawiera skrzydła smoka z serii Castle Fantasy Era, a jego kolorystyka oparta jest na kogutach. Kolor Dark Green dobrze kontrastuje tu ze ścianami piwnicy oddanymi w kolorze Dark Orange.

archiwum Jaskra

Komentarz autora:

,,Jako że lubię budować różne stwory i potwory, to zaklepałem dla siebie legendę, która jakiegoś zawierała. Budując bazyliszka, chciałem mu nadać dużo cech koguta, dlatego też wygląda na przerośniętego kurczaka.”


Historia Polski – Hołd pruski

Teraz coś dla pasjonatów historii. Klockowa reprezentacja Hołdu Pruskiego, czyli inaczej likwidacja państwa krzyżackiego. Praca inspirowana była obrazem “Hołd Pruski 1525” autorstwa Matejki, choć w przeciwieństwie do obrazu, jej akcja dzieje się we wnętrzu zamku. Zbudowana jest ona na podstawce o wymiarach 12×12 studów i jest niemal w całości wygładzona tile’ami. Na ścianie za tronem znajdziemy sporych rozmiarów gobelin z białym orłem w koronie, który góruje nad znajdującym się na tarczy pruskiego rycerza czarnym ptakiem.

Gobelin został zbudowany z drobnych podstawowych elementów – plate’ów, tile’i, bracketów oraz slope’ów i wymagał sporej ilości pracy w celu oddania finalnego kształtu. Drugim detalem, na który warto zwrócić uwagę, jest tron, którego oparcie zostało zrobione z ogona od kostiumu indyka z jednej z serii CMF. Uwagę przykuwa także kreatywne oddanie nóg klęczącego wysłannika Prus, odwzorowane za pomocą bracketa i plate’ów.

Jaskier dał nam znać, że obecnie trwają prace nad drugą częścią tego cyklu, czyli kolejnej serii dziesięciu scenek przedstawiających wydarzenia i postacie z okresu I Rzeczypospolitej

archiwum Jaskra

Komentarz autora:

,, Jest to finałowa scena z pierwszej części cyklu Historia Polski, w którym przedstawiłem dzieje Polski w okresie średniowiecza, symbolicznie otwierając ten okres chrztem Mieszka I i zamykając go hołdem lennym Albrechta Hohenzollerna.”

PirRat

Co byłoby dla Was skarbem? Pieniądze? Miłość? Dom? Cóż, dla tej kreskówkowej myszy-pirata z całą pewnością był nim ser szwajcarski!

Model ten powstał na konkurs organizowany przez blog Bricknerd latem 2022 roku, w którym zajął pierwsze miejsce. Przedstawia on jednooką mysz-pirata, która dzielnie wywalczyła sobie drogę do skarbu. Ramiona i ręce tej postaci posiadają ruchome stawy, więc możliwe jest zmienianie ich pozycji. Fajnym akcentem jest kolczyk w uchu zrobiony za pomocą koła ratunkowego z serii City. Klimatu naszej postaci dodaje skrzynia ze skarbem (serem) a także mały małż z perłą.

archiwum Jaskra

Komentarz autora:

,,Konstrukcja stanowiła pewne wyzwanie logistyczne – ze względu na brak czasu na dodatkowe zamówienia powstała wyłącznie z klocków, które miałem pod ręką, z tego powodu korsarz dzierży w łapce szablę, której rękojeść zakrywa całą dłoń – nie miałem więcej elementów do zbudowania palców.”

Most Khazad-Dûm

Kto nie lubi Władcy Pierścieni niech zamilknie na wieki! Ta makieta zbudowana przez Michała, powstała z okazji konkursu organizowanego na LEGO Ideas w Marcu 2023r.

Przedstawia ona pojedynek Gandalfa z Balrogiem. Scenka umiejscowiona jest na kamiennych ruinach bramy do górniczego miasta zniszczonego przez tego potwora. W tle znajdziemy resztki uwięzionego w klatce nieszczęśnika i jego poległych kompanów.

Tors balroga został wykonany z elementów kokpitu statku kosmicznego, a jego uzbrojenie stanowi ognisty bicz zbudowany z elementów płomieni starego typu (które można ze sobą łączyć), oraz ostrze znane fanom Bionicle. Efektu dodają mu także sporawe skrzydła smoka z Ninjago.

archiwum Jaskra

Komentarz autora:

,,Zależało mi na stworzeniu górującego nad Gandalfem potwora, co osiągnąłem, wykorzystując rozpościerające się szeroko skrzydła od smoka z Ninjago.”

Gnom Odkrywca

Osoby z arachnofobią niech lepiej pominą tę pracę! Ten pająk wydaje się ostrzyć swoje kły na tego biednego gnomika!

Praca ta powstała w 2023r. jako zgłoszenie do jednej z kategorii w konkursie Summer Joust. Mimo iż bliżej jej do płaskorzeźby, scenka wydaje się być dużo głębsza niż jest w rzeczywistości. Głównym ograniczeniem MOCa w tym konkursie, był limit jego wielkości, a konkretnie ograniczenie do jedynie sześciu studów głębokości.

Sieci tego ogromnego pająka zostały wykonane głównie z akcesoriów do figurek. Nie zabrakło tutaj białych włóczni, wioseł harpunów, czy też katan. Pojawiły się także elementy sieci Spider-Mana oraz sieci z LOTRa.

Całość została oparta o baseplate 32×32, a formacje skalne zostały odwzorowane dość sporą ilością klockowych “kamieni”. Elementy figurki Gnoma zostały zapożyczone z Leśnego Duszka z serii CMF.

Praca ta doczekała się także szczegółowej analizy zastosowanych technik i wykorzystanych elementów przez portal Tips and Bricks:
https://www.instagram.com/p/CxTeCQOIA8k/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

archiwum Jaskra

Komentarz autora:

,,Pomysł na leśnego gnoma przemierzającego jaskinię, w której napotyka na pająka, miałem w głowie już od jakiegoś czasu i pomimo początkowej niechęci do dość restrykcyjnego regulaminu kategorii, stwierdziłem, że skały, pajęcza sieć i ciemność tunelu mogą się dobrze sprawdzić jako kolejne warstwy tej płaskorzeźby.”

Świątynia Ozyrysa

Chyba większość starszych już fanów LEGO kojarzy serię Adventures. Ta praca to niejako hołd tej serii, a także szansa na jej reedycję. Dlaczego?
A no dlatego, że praca ta została przez Michała zgłoszona do programu LEGO Ideas, gdzie po uzyskaniu 10 000 głosów, ma szansę zostać wybrana, jako przyszły set Ideas.

Makieta ta powstała z okazji dwudziestej piątej rocznicy premiery serii Adventurers, która wypadła w 2023 roku. Nawiązuje ona do zestawu 5988 Świątynia Anubisa i do jej budowy autor użył wielu elementów z nadrukami, właśnie z tej serii. Skała pokrywająca świątynię, została zbudowana z wykorzystaniem techniki SNOT, co nadaje jej realizmu.

Figurki są za to odświeżonymi wersjami postaci z klasycznej serii. Wewnątrz świątyni znajdziecie pułapki i ukryte drzwi. A ich działanie można obejrzeć na nagraniu:

https://www.instagram.com/reel/CxbH4EZLlmy/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

archiwum Jaskra

Komentarz autora:

,,Pomysł na odświeżoną wersję egipskiej świątyni nawiązującej do serii Adventurers chodził za mną od bardzo dawna. Pierwsze przymiarki do tego projektu zrobiłem jeszcze w 2019 roku, ale nawał innych projektów i brak weny twórczej opóźniły jego powstanie. Dopiero konkurs na Eurobricks mnie odpowiednio zmotywował i udało mi się uporać z dwoma ostatnimi problemami – mechanizmem ukrytych drzwi oraz hieroglifem nad wejściem, który zbudowany jest podobnie do orła z Hołdu Pruskiego.”

Jeśli chcieli byście zobaczyć kiedyś reedycję tej serii na sklepowych półkach, to zachęcamy do wsparcia autora i oddania głosu na jego pracę w serwisie LEGO Ideas.
Link to pracy znajdziecie poniżej:

https://ideas.lego.com/s/p:b5092e751915447c91987d2cecc7b65a

Pamiętajcie, że zarówno Michała, jak i innych utalentowanych, klockowych twórców ze stowarzyszenia Zbudujmy.To, będziecie mieli okazję spotkać podczas tegorocznej edycji Targów Hobby w Poznaniu!

https://www.facebook.com/ZbudujmyTo

Mieliście już okazję podziwiać jego prace na wystawach LEGO? Która z nich spodobała się Wam najbardziej? Dajcie znać w komentarzach 😉