MOCarni Mistrzowie, czyli o talentach polskiej sceny klockowej – markk_bricks

Dzisiaj przyszedł czas na kolejny artykuł w dopiero co zapoczątkowanej serii o mocerach. Zmieni się też lekko format, z samego prezentowania prac, na także urywki historii danych twórców.

Tym razem chcemy zaprezentować Wam prace Marka Zagrodnickiego, znanego szerzej pod nickiem markk_bricks. Od 2021 roku jest on członkiem Stowarzyszenia Zbudujmy.to – jednego z polskich LUG-ów (LEGO User Group).

O Autorze:

Swoją przygodę z klockami rozpoczął w 1995 roku w wieku 5 lat. Dostał wtedy swój pierwszy mały zestaw – koparkę, która po dziś dzień służy mu za pamiątkę i inspirację.

Na poważnie jednak do tematyki klockowej Marek podszedł dopiero w 2019 roku. Dowiedział się on wtedy o istnieniu sklepu LEGO Store w Galerii Mokotów (wtedy był to jeszcze sklep franczyzowy). Po wizycie w nim, miłość do LEGO na nowo odżyła. Dzięki temu natchnieniu, Marek zainteresował się tematyką MOCy i zaczął tworzyć pierwsze z nich. Pojawił się także profil na instagramie, na którym dzielił się swoimi projektami.

W tym czasie poznał on także kilka innych osób, również siedzących w tematyce LEGO, które także zajmowały się tworzeniem MOCy. Dzięki ich radom oraz przyjaznej krytyce miał on szansę dalej ulepszać swoje projekty. To wtedy zasugerowano mu także spróbowanie swoich sił w programie LEGO Ideas a także wzięciu udziału w wystawach LEGO.

Jego pierwsza prezentacja MOCy odbyła się podczas Targów HOBBY w Poznaniu w 2021r. Marek wystawił wtedy prace pod skrzydłami stowarzyszenia Zbudujmy.to, do którego później dołączył.

Od tamtej pory zaczął tworzyć MOCe z różnych dziedzin, choć tą najbliższą sercu było oczywiście Średniowiecze. Choć pojawiło się później jeszcze więcej różnorakich tematów, nawiązujących do legend, gier czy też historii.

Wybrane MOCe autorstwa markk_bricks:

The Medieval Bakery (Średniowieczna Piekarnia)

Projekt ten przedstawia średniowieczne zabudowania, użytkowane obecnie jako piekarnia przez lokalnego kucharza. Piekarnia zajmuje łącznie dwie kondygnacje. Budynek został zbudowany w stylu znanym nam z modularów, z możliwością zdejmowania każdego z segmentów i zajrzenia do ich wnętrza.

W modelu Piekarni można zauważyć linię na około budynku ułożoną z tile i standardowych płytek 1×2, umieszczonych na bracketach 99781.

Autor zauważył, że gdy położy się je na płytce to minimalnie wystają poza nią. W ten sposób powstało zabezpieczenie ułatwiające ściąganie pierwszego piętra budynku, bez użycia studów.
Same mury zostały stworzone z cegiełek oraz plate round w kolorze Dark Tan, tak aby ściany wyglądały na bardziej realistyczne.

Na parterze znajduje się główna część piekarni – sporej wielkości piec, stoły do pracy oraz sporo akcesoriów. Na poddaszu znajdziemy przestrzeń do życia naszych figurek. Małą jadalnię, biurko do spisywania przepisów oraz sporej wielkości łóżko. Uwagę przykuwa także dywan stylizowany na kształt owcy.

Oprócz głównej zabudowy, możecie znaleźć tutaj 6 minifigurek (piekarza, jego żony, chłopa, dwór rycerzy z frakcji Black Falcons oraz człowieka Wilka.

Dodatkiem jest tutaj także mały straganik z wypiekami, wóz z zapasami, oraz mały zagajnik z kurami i drzewem.

Jeżeli chcieli byście zobaczyć ten projekt jako zestaw LEGO, to możecie oddać na niego swój głos w programie Ideas:
LEGO Ideas Medieval Bakery. – do progu 10 000 głosów brakuje już niewiele!

MOC obok zestawu Średniowieczna Kuźnia

Komentarz autora:

,,Średniowieczna Piekarnia powstała pod wpływem impulsu w stylu “usiądę do klocków i coś zbuduję. Trochę posiłkowałem się Średniowieczną Kuźnią tak by nie odbiegała od niej gdy rzeczywiście postawi się jedno obok drugiego.”

Maria Skłodowska-Curie

MOC Marii Słodowskiej-Curie powstał dosłownie w hołdzie dla niej. Ta mała scenka została zbudowana na płytce w rozmiarze 18×18 studów.

Głównym punktem pracy jest oczywiście figurka Naszej noblistki oraz jej Męża – PierreCurie. W tle możemy znaleźć jej pracownią odwzorowaną w klockach za pomocą historycznych zdjeć. Tak powstała więc aparatura chemiczna, narzędzia oraz biurko z dziennikiem prac. Część ścian pomieszczenia została zbudowana z wykorzystaniem techniki SNOT (studs not on top). Czyli przysłowiowego budowania w bok.

Komentarz autora:

,,Zawsze podziwiałem zaangażowanie Marie Skłodowskiej-Curie oraz jej zapał do nauki. Nie da się opisać ile jej badania wniosły w pomoc ludziom. Sama poświęcając powoli swoje życie pozwoliła na to by w przyszłości uratować bardzo wielu ludzi. Chciałem by każdy szczegół tej pracy oddawał
jej ducha. Naszej rodaczki, podwójnej noblistki i wspaniałej kobiety nauki.”

DIABLO II


Czas na odrobinę horroru i emocji!

Ten MOC autora przedstawia znany wielu graczom ekran gry DIABLO II. Znajdziemy tutaj między innymi pasek gry na który się najeżdża kursorem by wybierać np. mikstury. Został on odwzorowany niemal identycznie, jak pasek znany Wam z gry. (Jeśli oczywiście kiedykolwiek graliście w Diablo II).

W samym pasku wyboru mikstur  najlepiej na “podzielenie” tego nadały się brackety 44728 oraz tile w kolorze LBG. Z tile oraz 87580 plate modified 2 x 2 with groove and 1 stud in center autorowi udało się stworzyć przyciski. Reszta szczegółów została stworzona metodą nakładania na siebie poszczególnych kolorów, tak by odpowiadały one poszczególnym paskom w grze.

Głównym punktem makiety jest jednak postać samego Diablo, po przywołaniu w kręgu. Jednak z pewnych powodów, nie chciałem używać pentagramu na makiecie. Jego figurka jest w pełni ruchoma i każdą z jej kończyn można osobno poruszać. Na uwagę zasługują tutaj żółte żaby kreatywnie wykorzystane jako oczy tego potwora. Ruiny zostały wybudowane w klasycznym stylu, tak by maksymalnie oddawały te pojawiające się w grze.

Dodatkiem do makiety jest mała podstawka tematyczna zawierająca 4 figurki bohaterów gry: Deckarda Caina, Annora, Diablo w postaci człowieka oraz barbarzyńcy. Wszystkie zbudowane z wykorzystaniem oryginalnych wzorów LEGO.

Komentarz autora:

,,DIABLO II powstał zaraz po tym jak po raz pierwszy przeszedłem DIABLO II wraz z dodatkiem.
Szukałem w internecie czy być może ktoś już nie stworzył takiego projektu. Jednak po kilku godzinach żmudnych poszukiwań, nic nie znalazłem, więc postanowiłem go stworzyć sam.”

Aztecka Piramida

Aztecka piramida to jeden z najnowszych MOCy Marka. Powstała ona specjalnie jako nowość do zaprezentowania na tegorocznej edycji Targów Hobby 2023 w Poznaniu.

Inspiracją dla zabudowy piramidy była słynna piramida Chichén Itzá w Meksyku. Makieta ta ma wymiary 62×64 study. Figurki Azteków na niej zamieszczone korzystają z elementów znanych nam z serii CMF, ale także klasycznych figurkach z serii Adventures.

W Azteckiej piramidzie płaskorzeźby zostały stworzone poprzez nietypowe połączenie Round 2 x 2 with Open Stud z Plate Special Round 2 x 2 with Center Stud (Jumper Plate). Dzięki temu rozwiązaniu z obydwu stron unikamy studów, a z Tile 1×2 With a Stud można zrobić usta oraz z Plate Round 1×1 zrobić oczy. Wszystko się oczywiście trzyma na 22885 Brick Special 1 x 2 x 1 2/3 with 4 Studs on 1 Side.


Pnie drzew zostały stworzone z Stud Shooterów znanych nam głównie z serii Star Wars, w kolorze brązowym. Jednak technika ta jest dość delikatna i przy większym ruchu, elementy te mogą się rozłączać.

Korzenie drzew zostały zrobione z elementów dinozaurów i elementów zwierząt w odcieniach brązu, co daje efekt wielu niekonwencjonalnych kształtów. Jako pnącza i wykończenia pni, zostały tutaj użyte elementy Hose Flexible 22L.

Choć największą uwagę przyciąga oczywiście kreatura znajdująca się nad piramidą. A jest nią klockowa wersja pierzastego węża: Quetzalcoatla, uważanego za Boga w kulturze Azteków. Jego pióra zostały oddana za pomocą kilkudziesięciu kolorowych elementów liści poukładanych tak by kolorystyka łagodnie przechodziła od głowy po sam czubek ogona. Z ostrzy znanych Wam z serii Ninjago, autorowi udało się stworzyć skrzydła które mienią się złotem. Duże liście palmowe bardzo ładnie dodają tej “pierzastości” wężowi i dopełniają całość.


Komentarz autora:

,,Stwierdziłem, że temat azteków jest troszeczkę pomijany i trzeba to po prostu
stworzyć.”

A wy co sądzicie o tych pracach? Podobają się Wam?

Jeśli chcielibyście zobaczyć prace wybranego mocera z polskiej sceny klockowej, to dajcie nam znać w komentarzach!