Co by tu wybrać? TOP 10 zestawów, które każdy AFOL powinien zbudować!

Jeszcze dekadę temu dorośli fani LEGO mieli bardzo marny wybór. Dziś oferta duńskiej firmy +18 jest bardzo szeroka i jeżeli chcesz mieć choć połowę tych zestawów, musisz mieć też głęboki portfel.

Wybrałem 10 zestawów, które powinny Ci się spodobać zarówno podczas budowania, jak i fajnie wglądać po zbudowaniu. Dodatkowo zestawy te mają dobry stosunek ceny do elementu. Okres wakacyjny to świetny moment na zakupy, wiele sklepów oferuje wtedy zestawy w najniższych cenach. Zapraszam na subiektywne zestawienie TOP 10, przy każdym secie znajdziecie link do najtańszych ofert na rynku.

Ten zestaw dostał drugie życie po tym, jak przez ponad pół roku nie był produkowany. Jego niesłabnąca popularność i wysokie ceny na rynku wtórnym skłoniły LEGO do wznowienia produkcji. To na pewno jedna z topowych pozycji każdego AFOL-a, a dla fanów kosmosu set obowiązkowy!

Hit wydawniczy roku 2020, mało który zestawy był tak rozchwytywany. W środowisku AFOL-i można zauważyć tęsknotę za latami 90-tymi, kiedy to królowały zestawy z piratami w roli główniej. Piraci z Zatoki Barakud idealnie wpasowali się w potrzebę rynku i popyt na tę pozycję powinien utrzymać się też po zakończeniu produkcji. Dużym plusem tego setu jest też opcja zbudowania dwóch konstrukcji: wyspy rozbitków, lub statku z wyspą.

To oczywiście pozycja obowiązkowa każdego fana kultowego serialu “Przyjaciele”. Zestaw zwrócił na siebie uwagę nie tylko fanów klocków, ale też tych, którzy do tej pory nie postrzegali LEGO jako rozrywki dla dorosłych. Duży sukces zestawu zachęcił Duńczyków do wypuszczenie kolejnego – The Apartments. Central Perk jak na set na licencji ma świetną cenę, jest dostępny już za 229 zł.

Podobnie jak w przypadku Piratów z Zatoki Barakud dorośli fani tęsknią też za starą serią Castle. W ostatnich latach praktycznie nie mieli żadnych propozycji od LEGO. Kolejne pomysły w ramach konkursu Ideas przepadały, aż w końcu duńska firma zdecydowała się na wydanie Średniowiecznej kuźni. Zestaw ma kilka nawiązań do frakcji Black Falcons, która ukazała się w kilku zestawach w latach 80-tych.

Domek na drzewie to konstrukcja ponadczasowa, która łączy pokolenia i jest idealnym zestawem do rodzinnego budowania. Dodatkową atrakcją zestawu są dwa rodzaje liści w kolorze zielonym oraz “jesiennym”. W zależności od pory roku można je wymieniać, żeby nasza budowla zmieniała się razem z otoczeniem. Zestaw prawdopodobnie przestanie być produkowany z końcem 2021, więc to już ostatnie chwile na “wyjęcie” go w niskiej cenie. A obecnie można go kupić już za 664 zł!

Seria Ninjago, choć przeznaczona dla dzieci, ma też liczne grono fanów wśród AFOL-i. Szczególnie duże zestawy cieszą się powodzeniem. Najnowsza propozycja, czyli Ogrody miasta Ninjago ma ogromną ilości klocków, a proces budowania ani przez chwilę nie jest monotonny. Jeżeli do tego dodamy jeszcze aż 19 minifigurek oraz świetny stosunek ceny do liczby klocków (poniżej 20 gr.) mamy zestaw idealny.

Właściwie to każdy modular jest warty uwagi, ale to zestawienie TOP 10 i gdyby dodać tu Posterunek, Księgarnię, Plac zgromadzeń, czy kilka innych już nie produkowanych zestawów, to trzeba by stworzyć oddzielną listę. Wybrałem Warsztat, bo wg mnie jest najciekawszym budynkiem dostępnym w produkcji. Dodatkowo prawdopodobnie to jego ostatnie miesiące, więc jeżeli masz go na celowniku, warto się pospieszyć. Cena tego zestawu niedługo szybko zacznie rosnąć.

Zestaw ten, oprócz frajdy z budowania, świetnie też prezentuje się gablocie. Na pewno urozmaici życiową przestrzeń każdego fana serii filmów o Batmanie. Zestaw katalogowo wyceniony na 1100 zł jest na dużych przecenach, obecnie można go dostać już poniżej 800 zł!

Fani motoryzacji nie mogą narzekać na brak propozycji, w ostatnich latach LEGO raczy ich wieloma replikami słynnych pojazdów. Kto jednak nie marzy, lub kiedyś nie marzył o swoim własnym Porsche? Dodatkowo zestaw ma sporo elementów i jest świetnie odwzorowany, przy jego tworzeniu odbyło się wiele konsultacji z przedstawicielami firmy Porsche.

Słynny budynek wybrałem jako przedstawiciela serii Architecture, bo na rynku jest sporo wartych uwagi setów z tej serii. Set ma ponad 2000 elementów, co zapewni kilka godzin zabawy przy budowaniu. Tadż Mahal to drugi największy zestaw w historii serii Architecture, jakże popularnej wśród AFOL-i. Tadż Mahal dość szybko został wpuszczony do szerszej dystrybucji, dzięki czemu już możemy go kupić z prawie 30% rabatem!