Kompletujesz stare zestawy LEGO? Sprawdziliśmy, czy bardziej opłaca się kupować w całości czy złożyć sobie z pojedynczych elementów.

LEGO 6265

Wielu AFOL-i składających zestawy marzeń z dzieciństwa zastanawia się, czy lepiej złożyć go z pojedynczych części, czy raczej kupić w całości? Obie metody kompletowania własnych kolekcji mają swoich zagorzałych zwolenników. Co jest bardziej opłacalne? Sprawdziliśmy na przykładzie stosunkowo niedużego setu z końca lat 80. – legendarnego Saber Island!

Kompletny set czy Bricklink?

Dlaczego akurat Saber Island? To jeden z sześciu zestawów Imperial Soldiers, a więc pierwszych przeciwników piratów z klasycznej linii Pirates I. Żołnierze o niebieskich mundurach mogą się kojarzyć z francuskim wojskiem. Zestaw nie jest największy, a przez to najdroższy, ale zarazem ma parę drogich elementów, które sporo kosztują na wtórnym rynku.

Saber Island. Źródło: LEGO

Saber Island został wydany dokładnie w 1989 roku, a więc podczas debiutu LEGO Pirates! Składał się zaledwie z 79 elementów (nie licząc kilku klocków zapasowych) i 3 minifigurek. Niewielka warownia będąca bardziej wieżą strażniczą została zlokalizowana na niewielkiej wysepce, na którą można się dostać łódką. Duża flaga (unikat!), palma i strzelająca armata – czego chcieć więcej!

Średnie ceny zestawu Saber Island 6265 wynoszą (stan na lipiec 2021) wg popularnego serwisu Bricklink około 250 złotych bez kosztów wysyłki. Tyle trzeba mniej więcej wydać za używany zestaw sprzed ponad 30 lat, ale oczywiście można go kupić za mniej niż 200 złotych, lecz w gorszym stanie. Jeżeli chce się mieć dobrze zachowane figurki, a do tego niestarte nadruki na flagach i panelach, trzeba raczej liczyć się na wydatek bliższy średniej. I w drugą stronę – dobrze zachowane i mało bawione klocki, wciąż lśniące jak 30 lat temu będą jeszcze droższe. Nie mówiąc już o MISB-ach…

Tak prezentują się przykładowe ceny przesyłek w przypadku kompletnych setów 6265 na przykładzie 2 sklepów:

  • z Bułgarii do Polski – 14 euro (ok. 64 zł)
  • z Holandii do Polski – 19,80 euro (ok. 90 zł)
LEGO 6265
Saber Island. Źródło: własne

No dobrze – ale ile będzie kosztował Saber Island skompletowany od podstaw “na sztuki”? Policzyliśmy wg aktualnych średnich cen Bricklinka! Nie będziemy Was oczywiście zanudzać o wartości każdego klocka (nieraz 20-30 gr za sztukę), ale wypunktowaliśmy najdroższe z nich bez kosztów transportu:

  • duża flaga Imperial Soldiers (nr 2525px2) – ok. 70 zł (dostępna tylko w 4 setach z lat 1989-1991)
  • żołnierz Imperial Soldiers (nr pi061) – ok. 38 zł za sztukę (są dwie) 
  • panel z nadrukiem (nr 4444p06) – ok. 28 zł 
  • oficer Imperial Soldiers (nr pi063) – ok. 26 zł za sztukę 
  • mała wyspa (nr 3867p01) – ok. 24 zł (unikat, dostępna tylko w 2 setach z 1989!)
Źródło: własne

To tylko najdroższe z nich, a w Saber Island jest masa elementów za dobrych kilka/kilkanaście złotych, jak armata, palma czy panele 4444. No i do powyższych cen minifigurek należy dodać uzbrojenie, zwłaszcza nie najtańsze muszkiety. Robi się coraz więcej gotówki. Ile łącznie?

Uwaga – wg średnich cen elementów na Bricklink (stan na lipiec 2021), ten sam zestaw złożysz za… 416,13 zł! To niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku zakupu „gotowego” zestawu w całości. Oczywiście trzeba jeszcze doliczyć koszty transportu do Polski, w naszym kraju nie ma takiego wyboru, jak np. w Niemczech, skąd wysyłka klocków to koszt. ok 10-15 euro. Cena nie obejmuje także instrukcji, która w dobrym stanie kosztuje ok. 20 zł. Do tego prawdopodobieństwo znalezienia wszystkich części u jednego dostawcy graniczy z cudem i koszt skompletowania całości spokojnie przebije 500 zł! Nie wspominam już o godzinach poświęcony na szukanie najlepszych ofert.

Na znaneklocki.pl kupisz Saber Island za nieco ponad 300 złotych w bardzo dobrym stanie, z ładną instrukcją i z wysyłką w ciągu 24h! To jakieś 30% taniej niż w przypadku kompletowania zestawu od podstaw, jest też pewnością co do dobrego stanu klocków.

Wybrane elementy Saber Island. Źródło: bricklink

Oczywiście Bricklink – a także inne sklepy online z klockami – jest nieoceniony, gdy brakuje nam niewiele części. Czasami, choć coraz rzadziej, drogie elementy można “upolować” w mixach za dosłownie grosze. Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić i jak najszybciej skompletować kolekcję starych zestawów LEGO, postaw na krajowe oferty z kompletnymi setami.

Jeżeli podoba Ci się nasza praca, możesz wesprzeć nasz portal kupując klocki LEGO

z naszych linków afiliacyjnych. Nie ponosisz z tego tytułu dodatkowych opłat.

ALLEGRO

CENEO