To był udany rok dla inwestorów w klocki LEGO. Czas na kilka słów podsumowania o tym co było, co jest i co czeka nas w 2021 roku.

Co do zasady inwestowanie w klocki LEGO wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na zwroty. Jest jednak część zestawów, które można sprzedać np. po roku od zakupu i zgarnąć bardzo dobre profity. I tak, niektóre oznaczonych jako EOL z końcem 2019 zanotowały już bardzo przyzwoite wzrosty. Po roku nieobecności na sklepowych półkach potrafiły zyskać na wartości 100 – 150%. Poniżej grafika ilustrująca przykładowe ceny zakupu , jak i obecną wartość rynkową wybranych zestawów:

Warto też odnotować niewypał inwestycyjny w postaci rakiety NASA Apollo z serii Ideas. W listopadzie pojawiła się reedycja zestawu, ale cena zaczęła spadać już we wrześniu, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje. Tym samym w ciągu kilku tygodni widzieliśmy zjazd z ok. 900 zł na 400 zł. Więcej o tym przypadku TUTAJ.

Także zestawy, które LEGO wycofało z produkcji z końcem 2020 zaczęły już zyskiwać na wartości. W tym roku wszystko dzieje się szybciej, np. na Black Friday ciężko było dostać topowe sety pod inwestycję w dobrych cenach. Styczeń też nie zapowiada się kolorowo pod tym względem i taniej raczej już nie będzie. Inwestowanie w klocki LEGO z każdym rokiem zyskuje na popularności, co powoduje większe zainteresowanie zestawami, a zarazem szybszym wzrostem ich cen. Coraz więcej osób szuka alternatywnych form pomnażania oszczędności, ponieważ trzymanie pieniędzy w banku ma tyle samo sensu, co opalanie się w zimę.

Na wzrosty cen nałożyła się też ograniczona liczba zestawów w obiegu. Dystrybutorom czkawką odbija się jeszcze wiosenny lock down, kiedy to przez zamknięte fabryki pojawiły się niedobory w magazynach.

Wniosek z tego taki, że zakupy pod inwestycję trzeba robić coraz wcześniej. Nie wykluczone, że już pod koniec wakacji kiedy to powinna być znana lista zestawów przewidzianych do zejścia z produkcji. W 2020 portal stonewars.de dość trafnie przewidział, które zestawy zostaną oficjalnie wycofane. Oczywiście było kilka zaskoczeń, a największym chyba Domek na drzewie, który zostanie z nami jeszcze jakiś czas.

Obecnie ciężko już dostać topowe zestawy z listy EOL 2020 (end of line) poniżej ceny katalogowej, a jednym z hitów jest Downtown Diner (10260), który jeszcze kilka miesięcy temu można było kupić w przedziale 500-550 zł za sztukę. Dziś handlowany jest w okolicach 900 zł. To, że to świetna inwestycja nikt nie miał wątpliwości, ale też chyba nikt nie spodziewał się, że o tej porze roku cena za niego będzie na takim poziomie. Dużym zaskoczeniem jest Ulica i skrzyżowanie z serii City. Kiedy na początku grudnia 2020 pisałem o tym zestawie jako dobrym uzupełnieniu swoich legowych inwestycji, nie sądziłem, że cena wzrośnie tak szybko. W nieco ponad miesiąc z 32 zł za sztukę na ok. 65 zł/szt., bo obecnie od takich kwot zaczynają się oferty na allegro!

Tyle o przeszłości, spójrzmy teraz w przyszłość, bowiem EOL na roku 2021 zapowiada się, przynajmniej w teorii jeszcze ciekawiej. LEGO wypuszcza coraz więcej zestawów dla dorosłych, a jak wiadomo – te mają duży potencjał inwestycyjny. Niektóre z nich na rynku są już wystarczająco długo i być może z końcem tego roku, zostaną wycofane i zaczną zyskiwać na wartości.

Poniżej lista 10 zestawów, na które, wg. mnie warto postawić w najbliższych miesiącach:

PLAC ZGROMADZEŃ (10255) – co roku “spada” jeden modular i teoretycznie teraz czas na Plac Zgromadzeń. Tym bardziej, że zestaw jest na rynku od 2017. Jednak, czy LEGO znowu zrobi psikusa i w pierwszej kolejności wycofa znacznie młodszy Garaż na rogu? Niewykluczone.

1989 BATMOBILE (76139) – przepiękne odwzorowanie kultowego pojazdu Batmana. Zestaw na rynku jest od 2019 roku więc prawdopodobnie 2021 będzie jego ostatnim. Być może zejdzie razem w parze z wydanym rok później Batwingiem? Oba świetnie prezentują się jako “wystawki” w surowych i nowoczesnych wnętrzach.

WIELKA SALA W HOGWARCIE (75954) – zestaw miał być z nami do końca 2020, ale duńska firma postanowiła przedłużyć jego żywot o kilka miesięcy. Prawdopodobnie w połowie roku zostanie już wycofany. Zestaw bardzo popularny, szczególnie przed Gwiazdką.

DOMEK NA DRZEWIE (21318) – ten zestaw powinien być już nieobecny na rynku. Sprzedawał się jednak tak dobrze, że firma LEGO postanowiła przesunąć datę jego wycofania o rok. Bardzo ładny set, po zakończeniu produkcji jego cena dość szybko może wzrosnąć.

KOLEJKA GÓRSKA (10261) – zestaw na rynku jest od 2018 rok i prawdopodobnie 2021 będzie jego ostatnim. Set jest wielki, niezwykle “bawialny” i jako niezbędny element wesołego miasteczka powinien zyskiwać na wartości z upływem lat.

CHATKA Z PIERNIKA (10267) – co roku LEGO wycofuje kolejny zestaw z kolekcji “zimowa wioska”. Po remizie strażackiej czas zatem na Chatkę z piernika, którą warto sprzedać np. przed kolejnymi Świętami Bożego Narodzenia.

CENTRAL PERK (21319) – zestaw z serii Ideas, przedstawia kultową scenografię z również kultowego serialu “Przyjaciele”. W sprzedaży od września 2019, więc prawdopodobnie będzie produkowany do końca 2021. To jeden z moich inwestycyjnych faworytów, więcej o tym zestawie znajdziesz TUTAJ

HARLEY DAVIDSON (10269) – model ten jest na rynku od 2019 roku i wiele wskazuje na to, że w tym, zestaw zostanie wycofany. LEGO nie rozpieszcza fanów motoryzacji dużą ilością jednośladów, tym bardziej Harley może zyskiwać na wartości.

THE UPSIDE DOWN (75810) – W 2021 czekamy na kolejny sezon popularnego serialu “Stranger Things”, oraz na wycofanie z produkcji tego zestawu. Jako inwestycja krótkoterminowa może być to dobry wybór, w dłuższej perspektywie jednak popyt na rynku wtórym może maleć.

BUGATTI CHIRON (42083) – pod koniec 2021 rok możemy pożegnać się z wieloma fajnymi zestawami z serii Technic. Jednym z nich jest Bugatti, który na rynku jest już czwarty rok.

Oczywiście pozycji wartych uwagi jest dużo więcej i ta lista mogłaby być dłuższa. Z niecierpliwością czekamy na nieoficjalną listę zestawów, które zostaną wycofane z końcem 2021 roku.

Artykuł ten powstał w celach informacyjnych i nie jest poradą inwestycyjną.