To była piękna katastrofa! Inwestycyjny potencjał zestawu NASA Apollo Saturn V runął ze stratosfery do morza.

Radość jednych, smutek drugich. Tak można określić reedycji zestawu z serii Ideas – NASA Apollo Saturn V (21309), którą we wrześniu zapowiedziała firma LEGO. Rakieta była pewniakiem inwestycyjnym i w pierwszych miesiącach od zejścia z taśm produkcyjnych to potwierdziła.

Jeszcze w lutym tego roku była do kupienia za niewiele ponad 400 zł, by już w sierpniu “dolecieć” do transakcyjnych cen na poziomie 800-900 zł! 100% w pół roku, rewelacyjny wynik.

Niewielu inwestorów decydowało się jednak na sprzedaż, większość trzymała zestaw na dłuższy termin z nadzieją (graniczącą z pewnością) na dużo większe zyski. A były ku temu podstawy, bo wydane kilka lat wcześniej zestawy o tematyce kosmicznej kosztują dziś krocie.

W 2014 roku firma LEGO wypuściła na rynek niewielki zestaw NASA Curiosity, który przedstawiał łazika marsjańskiego. Dziś na rynku wtórnym trzeba zapłacić za niego ponad tysiąc złotych!!! To kosmiczne pieniądze jak na zestaw, który ma niecałe 300 elementów. Dwa lata wcześniej na sklepowe półki trafiła sonda kosmiczna Hayabusa. Zestaw również sprawdził się jako inwestycja – dziś kosztuje powyżej tysiąca złotych. 

LEGO GROUP

Zestaw Saturn V wydawał się mieć jeszcze większy potencjał do wzrostu w długim terminie. Jest większy, świetnie odwzorowany, ma więcej detali i jest po prostu ładniejszy. A przede wszystkim budzi spore zainteresowanie, wśród dorosłych fanów LEGO. Doskonale sprawdza się też jako eksponat w gablocie, czy na półce, można go postawić jak i położyć, w każdej pozycji będzie cieszył oczy. NASA Apollo Saturn V po złożeniu ma aż 1 metr wysokości! 

Nic dziwnego, że ten zestaw był na szczycie listy zakupowej inwestorów. Jednak już kilka godzin po ogłoszeniu informacji o reedycji jego cena spadła o ok. 30%, co było doskonałą okazją dla spóźnialskich, którzy chcieli mieć ten model w swojej kolekcji. Dziś “starą” rakietę można już nabyć za cenę katalogową, czyli ok. 550 zł. Oczywiście, nikt raczej na tej inwestycji nie stracił, ale i zarobek był dużo niższy niż się spodziewano.

LEGO GROUP

A jak wygląda “nowa” rakieta po reedycji? Dokładnie tak samo! Rozmiarem różni się tylko nieco pudełko. Inny jest też numer katalogowy (92176)

Model, tak jak swój “poprzednik” zbudowano z 1969 części, co zresztą jest świetnym zabiegiem marketingowym. Właśnie w tym roku misja Apollo zakończyła się powodzeniem i człowiek postawił nogę na księżycu.

Zestaw jest już dostępny u niektórych dystrybutorów za nieco ponad 400 zł!

NASA Apollo Saturn V możesz kupić TUTAJ

Choć reedycje nie są niczym nowym i nie raz miały miejsce w przeszłości, to w przypadku tego zestawu było to spore zaskoczenie. Do tej pory żadne zestaw z serii Ideas tego nie doświadczył. Co więcej, chyba żaden zestaw nie miał też klasycznej reedycji zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu produkcji!

Czy firma LEGO częściej będzie robiła takie niespodzianki? Raczej tak, choć biorąc pod uwagę liczbę nowych zestawów, które co roku trafiają na sklepowe półki, podobna sytuacja nie może mieć miejsca zbyt często.