Czy warto inwestować w Przyjaciół? Tak! Zestaw Central Perk chcą mieć nawet ci, którzy nie interesują się klockami LEGO.

Dziś na tapecie kolejny inwestycyjnego pewniaka z serii Ideas. Dlaczego tak uważam? Zapraszam na krótką analizę.

Zestaw Central Perk to hołd złożony kultowemu serialowi lat 90-tych – Przyjaciele. Set ukazał się w drugiej połowie 2019 roku i od początku stał się sprzedażowym hitem. Przez pierwsze tygodnie był trudno dostępny, także w stacjonarnym sklepie LEGO, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tą pozycję. Chcieli i nadal go chcą nawet ci, którzy na co dzień nie interesują się klockami LEGO, ale są fanami serialu.

Serial nie jest produkowany już od 16 lat (!), ale w dużej mierze za sprawą Netflixa przeżywa drugą młodość. Jakiś czas temu platforma streamingowa umieściła go w swojej ofercie. Dzięki temu młodsze pokolenie, które na pilocie nie zna innego przycisku niż Netflix, mogło zapoznać się z przygodami Rosa, Rachel, Joey’a, Chendlera, Monici i Phoebe. Mimo potężnych zmian społeczno-kulturowych, które zaszły w ostatnich dwóch dekadach – serial spotkał się z zaskakująco dobrym odbiorem pokolenia “millenialsów”.

LEGO GROUP

Zestaw ma 1070 elementów i jest w sam raz na jeden wieczór przyjemnego budowania. Model przedstawia charakterystyczną kawiarnię, w której często toczyła się akcja serialu. Jest ona bardzo ładnie odwzorowana z licznymi detalami, które cieszą oko. Dlatego też zestaw bardzo ładnie prezentuje się na półce, czy w gablocie jako taka “durnostojka”, które przecież uwielbiamy.

Zestaw katalogowo wyceniony jest na 319 zł, co jest uczciwą ceną za pokaźny set na licencji. Jednak inwestorzy zawsze polują na przeceny i takie można już znaleźć. Obecnie wielu sprzedawców oferuje ten zestaw w cenie poniżej 240 zł, co jak na tak popularny set już jest bardzo dobrą ceną >> KUP ZESTAW

Co prawda inwestorzy z kupnem mogą się jeszcze wstrzymać, bo wydaje się, że ten zestaw nie będzie wycofany z produkcji z końcem roku 2020, jednak obecne ceny już zachęcają do kumulowania Central Perk.

Zestawy z serii Ideas nie są produkowane dłużej niż 2 lata, więc prawdopodobnie w połowie 2021 zostanie wycofany ze sprzedaży, a jego wartość zacznie rosnąć.

LEGO GROUP

JAKA WYCENA W PRZYSZŁOŚCI?

Nie trzeba mieć szklanej kuli, żeby wiedzieć, że zestaw ma ogromny potencjał inwestycyjny. Zatem o jakich cenach możemy mówić za rok, dwa, czy pięć na rynku wtórnym? Pewnym barometrem może być The Big Bang Theory, który ze sklepów zaczął znikać na początku 2017 roku. Zestaw sporo mniejszy, do kupienia był za ok. 200 zł, dziś podchodzi już pod 700 zł!

Dodatkowo warto spojrzeć też na wykres Ghostbusters Ecto-1, który na emeryturze jest od ponad 3 lat i dziś trzeba za niego zapłacić ok. 2 razy więcej.

Podobnie jest z Doctor Who, który przez ostatnie 3 lata także podwoił swoją wartość.

Jeszcze lepiej poradził sobie Delorean z filmu “Powrót do przyszłości”. Choć osobiście uważam zestaw za słaby, to obecnie jest na nim nawet 4 krotna przebitka!

Zatem zestawy inspirowane serialem, czy filmem wydają się inwestycyjnym pewniakiem, nie widzę powodu, żeby tu było inaczej.

Do mocnych stron zestawu należy pudełko. Zgrabne, eleganckie, idealnie nadaje się na prezent. Co ważne, także mocne i solidne, tak więc problem uszkodzeń i ew. niższej ceny przy odsprzedaży, tego zestawu raczej nie dotyczy.

LEGO GROUP

Oczywiście, coraz większa popularność inwestowania w klocki LEGO spowoduje bardzo duże nasycenie rynku wtórnego, jednak w pierwszych kilku miesiącach po odejściu na emeryturę, na fali niesłabnącej popularności serialu cena może dość szybko dojść do 500 zł za sztukę.

O ile LEGO nie zrobi psikusa, jak w przypadku rakiety NASA Apollo Saturn V i po kilku miesiącach od wycofania produktu, nie wznowi jego sprzedaży…

Artykuł ten powstał w celach informacyjnych i nie jest poradą inwestycyjną.