Poznaj niesamowite wynalazki z klocków LEGO, które ułatwiają życie ludziom i… zwierzętom.

Klocki LEGO to niesamowita zabawka pozwalająca dzieciom i dorosłym stworzyć niemal wszystko co podpowie im wyobraźnia. Tym sposobem powstają wspaniałe modele czysto zabawowe jak i półkowe ozdoby. Duńskie klocki mogą jednak posłużyć także do tworzenia rzeczy typowo użytkowych.

Za przykład może posłużyć twórczość hiszpańskiego studenta Davida Aguilara publikującego na YT pod pseudonimem HandSolo. Ten młody człowiek nie posiada prawego przedramienia, a mimo to zajmuje się z pasją tworzeniem muzyki oraz budowaniem z LEGO. Na jego kanale można znaleźć publikowane co jakiś czas update’y projektu protezy ręki wykonanej z klocków Technic. Pierwsza wersja została zaprezentowana w 2017.

Proteza jest w pełni funkcjonalna, po jej założeniu David może nią poruszać, zginać w łokciu i zatrzaskiwać „dłoń”, wszystko dzięki precyzyjnie zbudowanym mechanizmom funkcjonujących na gumkach recepturkach. Hiszpan cały czas poprawia swój projekt. Prezentacja najnowszej wersji projektu miała miejsce dwa lata temu. Przez ten czas David wypróbował wielu nowych rozwiązań, w efekcie czego nowsza proteza prawie w ogóle nie przypomina oryginału. Została w niej nawet zaimplementowana elektronika. Naturalnie taki model nie zastąpi w pełni profesjonalnej protezy, ale zapewne umożliwia pomoc w prostych czynnościach. Jest też świadectwem pomysłowości i smykałki do techniki, z którymi niepełnosprawność na szczęście przegrywa.

Seria Technic, oraz wywodząca się z niej arcypopularna Mindstorms przodują chyba w wykonywaniu z nich przedmiotów codziennego użytku. W sieci znajdziemy m.in. takie projekty jak funkcjonalna drukarka zaprogramowana przy pomocy elementów Mindstorms. Jest to praca popularnego na Youtubie konstruktora JK Brickworks.

JK Brickworks

Z kolei na kanale MindstormProjects znajdziemy m.in. działający zegar, wyświetlający godziny przy pomocy obracających się klocków różnego koloru. Jest to projekt sprzed siedmiu lat, jednak wciąż robi wrażenie. Przeglądając zasoby Youtube możemy natrafić na całkiem oczywiste projekty takie jak napędzane legowymi silniczkami miniaturowe wentylatory, czy statywy pod aparaty, ale też coś bardziej zwariowanego jak maszyna do zbierania porzuconych na dywanie skarpetek czy automat do… zalewania zupek z torebki.

Pojawiło się także coś na kształt drukarki 3D, która zamiast tworzyć z plastiku, tworzy z klocków LEGO. Wystarczy zaprogramować prostą budowlę, a maszyną wykona ją za człowieka.

Maszyna wykonana niemal w całości z klocków LEGO

W kwestii przedmiotów codziennego użytku wykonanych z LEGO nie sposób oczywiście zapomnieć o najbardziej ambitnym projekcie tego rodzaju zrealizowanym na podstawie pomysłu James’a Maya, jednego ze współprowadzących popularny program motoryzacyjny Top Gear. Brytyjski prezenter wyszedł z inicjatywą zbudowania z klocków w pełni funkcjonalne domu!

James May przed wejściem do swojego domu z klocków LEGO

Projekt zaczął się od spotkania ze znajomymi przy piwie, May zaczął zastanawiać się co zbudowałby z klocków gdyby miał ich wystarczająco dużo. To co miało być żartem zaczęło być z czasem realizowane. Naturalnie ciężko wyobrazić sobie projekt tego formatu wykonany przez jednego człowieka, dlatego do zbudowania domu zgłosiło się ponad tysiąc wolontariuszy. Ostatecznie dom powstał, jego budowa zakończyła się w 2009 roku. Znajdował się w Dorking w hrabstwie Surrey, a jego budowa pochłonęła ponad 3 miliony klocków. Wyposażono go w funkcjonalną łazienkę, toaletę, blaty w kuchni i pokojach, oczywiście wykonane w całości z LEGO, podobnie jak ściany.

Dom z klocków LEGO w całej okazałości

Po drodze nie obyło się bez problemów związanych z wytrzymałością konstrukcji, czy mebli oraz przepuszczaniem wilgoci. Budynek nigdy nie był planowany jako konstrukcja stała. Teoretycznie dałoby się w nim zamieszkać, ale z oczywistych powodów nie byłoby to wygodne i w pełni bezpieczne. Ostatecznie May zdecydował się na jej demontaż po nieudanych negocjacjach z Legolandem w celu odsprzedaży klockowej nieruchomości. Koszty przeniesienia konstrukcji okazały się zwyczajnie za wysokie.

Na koniec niezwykle wzruszająca historia 12 letniego Dylana z USA. Jego pies urodził się bez przednich łap, jednak chłopiec nie mógł się pogodzić z faktem, że jego pupil nie będzie mógł się poruszać. Dlatego zbudował z klocków LEGO w pełni funkcjonalną protezę, dzięki której szczeniak ma dużo lepsze życie!

Dylan zbudował z klocków protezę dla swojego pieska

To oczywiście tylko kropla w morzu pomysłów. Wynalazków i użytecznych gadżetów z klocków LEGO jest znacznie więcej!