MOCarni Mistrzowie, czyli o talentach polskiej sceny klockowej – llucky

O pracach Łukasza Łyciuka (llucky) jest ostatnio głośno. Od zdobycia 10 000 głosów w LEGO Ideas, po wydanie zestawu w ramach Bricklink Designer Program. Jego zamiłowanie do Westernu sięga dzieciństwa, podczas którego spędził niezliczone godziny tworząc różne światy z klocków. Dzisiaj przyjrzymy się nieco dokładniej jego twórczości i wybranym projektom.

Krótko o projektancie:

Łukasz ma 36 lat i pracuje obecnie jako Architekt IT w międzynarodowej firmie konsultingowej . W klockach siedzi praktycznie od dzieciaka. Mimo ograniczeń finansowych w tamtych czasach, jego rodzice zawsze starali się zapewnić mu kilka zestawów, dzięki którym rozwijał swoją kreatywność.

źródło: archiwum prywatne Łukasza

Szczególnie przyciągnął go wtedy temat Dzikiego Zachodu, popularny wówczas w mediach. To w surowym uroku klasycznych westernów spaghetti i poruszającej muzyce Ennio Morricone czerpał inspirację do swoich konstrukcji. Zafascynowanie tą epoką pozostało mu do dziś, i jak można było się spodziewać, jego projekty w znacznej większości oscylują właśnie wokół tej tematyki. Choć nie zabraknie także odrobiny Pirates!

O swoim hobby mówi tak:

,,Dla mnie LEGO to coś więcej niż tylko hobby. To przerwa od świata, sposób na nawiązanie kontaktu z moimi dziećmi i okazja do puszczenia wodzy fantazji w świecie Piratów, Imperialsów, Wyspiarzy i Dzikiego Zachodu – tematów, które zdobyły moje serce w latach 90. “

Poważnie do budowania MOCów wrócił jakieś 5 lat temu. A zaczęło się to od fortecy Imperialsów, o której przeczytacie jeszcze później.

Łukasz nie należy jeszcze do żadnego LUG-u, ale ma już za sobą pierwszą klockową wystawę.

Proces projektowania zestawów:

Wszystkie jego projekty rozpoczynają swój żywot w programie Stud.io. A dopiero później po ewentualnych przeróbkach, budowane są z fizycznych klocków.

Łukasz ma także swój sposób na tworzenie projektów:

,,Projektuję iteracyjnie, zaczynam od prostej bryły weryfikując proporcje. W kolejnych krokach pracuję nad teksturami, kolorami. Na koniec pracuję nad detalami. Nie boję się też porzucić projektów jeśli na którymś etapie czuję że coś nie zadziałało. Mam takich projektów kilkanaście na różnym etapie implementacji.”

Jego odwiecznym marzeniem, było stworzeniu własnego zestawu Lego. I to marzenie powoli się realizuje; jego projekt General Store został finalistą pierwszej serii drugiej odsłony Bricklink Designer Program. Projekt ten będziecie mogli zamówić w przedsprzedaży na stronie Bricklinka już za niecałe 3 tygodnie!

Przykładowe prace autorstwa Łukasza:

Sheriff’s Office

Jest to projekt który zdobył 10 000 głosów w Lego Ideas. Tak na prawdę jest to także pierwsze poważne podejście autora do tematyki Dzikiego Zachodu.

Projekt zawiera budynek biura lokalnego szeryfa (składający się z 3 sekcji), wraz z celą więzienną oraz elementami otoczenia. Całość składa się z 2690 elementów i 6 minifigurek. Na uwagę zasługują także szczegółowo oddane elementy wyposażenia, takie jak biuro naszego stróża prawa oraz stary piecyk.


Dodatkowo na pierwszym zdjęciu widzimy kolejny z jego projektów – Klasyczny Dyliżans. Pasuje on tutaj świetnie, ale nie jest częścią oryginalnego zgłoszenia.

To tutaj Łukasz testował po raz pierwszy technikę budowania ścian ze skośnym deskowaniem. Ściany w tym projekcie są podpinane pod wieńcem na barach. Choć jak wiadomo, najtrudniejszym zadaniem w tej technice jest odpowiednie zamaskowanie połączeń, tak aby wyglądało to zarówno estetycznie jak i w miarę prosto.

Budynek nie jest jednak najbardziej stabilnym buildem. Technika ta powoduje, że jest dosyć delikatny. Na co trzeba uważać podczas zdejmowania kondygnacji. Całość utrzymana jest w kolorystyce odpowiedniej dla tego okresu. Kolory medium nugat, oraz dark green fajnie kontrastują z dark tan i tan oddającymi wszechobecny piach i podkreślają westernowy klimat.

Wymiary całego projektu to:

Szerokość: 42,8 cm
Długość: 29,2 cm
Wysokość: 22 cm

Komentarz autora:

,,Projekt ten nadał kierunek kolejnym, we wszystkich projektach z dziekiego zachodu wykorzystuję ten sam styl podstaw, roślinności, dodatków. Robie to całkowicie intencjonalnie, dzięki temu wszystkie projekty tworzą spójną całość.”

General Store

To właśnie ten projekt wszyscy fani niedługo będą mieli możliwość zamówić! General Store powstał jeszcze przed startem 2 edycji programu BDP. Początkowo nie był projektowany z myślą o konkursie, ale z czasem to właśnie on został przez Łukasza wybrany do reprezentowania jego twórczości w programie. I próba ta zakończyła się pełnym sukcesem. Projekt przedstawia wielobranżowy sklep z odwzorowanym wnętrzem oraz wóz z zaopatrzeniem.

Czerpie on inspirację z Sheriff’s Office, wykorzystując najlepsze techniki z tamtego budynku, jednocześnie z ulepszeniami.

A tym głównym ulepszeniem jest technika budowania ścian. Tym razem podpinane są one do podłogi. Za maskowanie elementów tym razem odpowiadają części „plate modified with door rail”. Tutaj również kolorystyka odgrywa wielkie znaczenie. Biel w połączeniu z piaskowym niebieskim świetnie się komponuje.

Fajnym detalem jest fotel bujany czy też piecyk z kominem wychodzącym na zewnątrz. No i nie sposób nie wspomnieć o wozie z zaopatrzeniem do sklepu, który jest bardzo estetycznym dodatkiem dopełniającym całość.

Cały projekt składa się z łącznie 1906 elementów, 5 figurek, 2 koni i będzie kosztował 649.99zł. A znajdziecie go tutaj: Bricklink Designer Program.

Jego wymiary to:
Szerokość: 36,5 cm
Długość: 30,9 cm
Wysokość: 19,5 cm

Komentarz autora:

,,Aspektem, który myślę iż wyróżnia moje prace, jest wspominana wyżej technika budowy ścian. Po prostu uwielbiam to, jak doskonale uzupełnia klimat Dzikiego Zachodu. Rustykalne ściany dodają autentyczności i podkreślają ogólny klimat projektu. “

,,No i jest jeszcze kolorystyka. Połączenie bieli i piaskowego błękitu emanuje niepowtarzalnym urokiem Dzikiego Zachodu. Z przyjemnością patrzę, jak te kolory łączą się, tworząc urzekającą i harmonijną kompozycję. Ogólnie rzecz biorąc, te funkcje reprezentują serce i duszę sklepu wielobranżowego na Dzikim Zachodzie i nie mógłbym być bardziej zadowolony z ich efektu!”

Blacksmith

Warsztat kowalski to jednopiętrowy budynek w stylu Dzikiego Zachodu z pionową ciemnoczerwoną elewacją. Składa się z części mieszkalnej i warsztatu. Drzwi przesuwne prowadzą z części mieszkalnej do warsztatu. Dookoła zabudowań znajdziemy oczywiście trochę przesuszonej roślinności oraz całkiem sporego kaktusa.

Budynek mieszkalny oraz warsztat mają zdejmowany dach, który pozwala zajrzeć nam do wnętrza pełnego detali.

Część mieszkalna jest dość dobrze wyposażona. Znajdziemy tam między innymi piec do ogrzewania i podgrzewania jedzenia, meble, łóżko ale też trochę uzbrojenia i bibelotów.

W warsztacie znajdziemy natomiast spory piec hutniczy, kowadła, koło szlifierskie i wiele innych narzędzi. PJest tam również miejsce do podkuwania koni. Przed budynkiem znajduje się także miejsce na naprawę wozów, skład drewna oraz beczkę z wodą pitną.

Model co prawda nie zawiera ogromnej ilości technik, jednak po zbudowaniu robi wielkie wrażenie. Projekt ten został zgłoszony przez Łukasza do LEGO Ideas, więc jeśli się Wam podoba, to zachęcamy do wsparcia autora! Swój głos możecie oddać tutaj: Ideas

Komentarz autora:

,,To był mój pierwszy projekt z dzikiego zachodu, w którym odszedłem od skośnych deskowań. Stwierdziłem, że mimo że wyglądają one bardzo imponująco, to nie wszystkie budynki powinny być budowane w tej samej technice. Chciałem żeby moje miasteczko było różnorodne, dlatego testuję różne kolorystyki i techniki budowania frontów budynków. Pierwotnie nie byłem przekonany w 100% do tego projektu. Dopiero po zbudowaniu całości z klocków mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić że wygląda dobrze i pasuje do klimatu dzikiego zachodu.”

Train Station

Kto choć raz oglądał Western, ten wie że pociągi często przewijały się na Dzikim Zachodzie i niejednokrotnie oznaczały ciekawą akcję. Ten projekt zdaje się to potwierdzać. Stacja Kolejowa autorstwa Ilucky, to kelejny z projektów stworzony w klimacie Dzikiego Zachodu. Znajdziemy tutaj budynek Stacji, wraz z małym biurem oraz sklepikiem z bronią, ale także miejscem do napojenia koni i zbiornikiem wody dla lokomotyw parowych. Przy peronie zrobionym z desek, znajduje się mała zadaszona poczekalnia, chroniąca podróżnych przed żąrem lejącym się z nieba.

przekrój zbiornika na wodę

Wnętrze tradycyjnie wypełnione jest detalami wszelkiej maści. W biurze zawiadowcy stacji znajdziemy spory sejf na pieniądze i kosztowności oraz piec zapewniający ogrzewanie i ciepłe posiłki. Na piętrze znajduje się mały arsenał lokalnego sklepiku z bronią. Czymś się trzeba w końcu obronić przed napadem!

Całość zamyka się w 2845 elementach, oraz 6 minifigurkach. Wymiary złożonej stacji wynoszą:

Szerokość: 55,2 cm
Długość: 38,4 cm
Wysokość: 23,5 cm / 9,2 cala

Ten projekt także został zgłoszony do programu LEGO Ideas, więc jeśli się Wam podoba, to zachęcamy do wsparcia autora! Swój głos możecie oddać tutaj: Ideas

Komentarz autora:

,,W moim projekcie LEGO Ideas chcę uchwycić prawdziwego ducha Dzikiego Zachodu, umożliwiając budowniczym i kolekcjonerom odtworzenie urzekającego kawałka historii. Od niewielkich rozmiarów po elewacje ze skośnych deskowań i misterne detale, ten dworzec kolejowy na Dzikim Zachodzie stanowi hołd dla odporności, zaradności i urzekającego uroku pogranicza. “

Forgotten Island

Przyszedł czas na lekką zmianę tematyki, ale także cofnięcie się w czasie. Zapomniana Wyspka to jeden z pierwszych ,,przyzwoitych” projektów Łukasza. To na nim uczył się on obsługi i budowania w programie Stud.io.

Konstrukcja ta przedstawia kamienną świątynię wykutą z kamienia na kształt nieznanego bożka, na wyspie obecnie zajętej przez tubylców, których możecie kojarzyć jako Islanders. W jej środku znajdziemy salę tronową króla wioski, mini przystań dla łódek oraz ołtarz ofiarny.

Nie zabrakło także pirata, który na wyspę trafił zapewne po rozbiciu się jego okrętu na pełnym morzu, oraz zapewne nieszczęsnego kompana, którego pozostałości nadal tkwią w drewnianej klatce.

Komentarz autora:

,,Zawsze byłem wielkim fanem klasycznych zestawów pirackich. Wspaniałe statki, niesamowite forty, wspaniałe przygody. Wyspiarze byli nieco w cieniu piratów i żołnierzy. Kiedy byłem dzieckiem, nigdy nie miałem zestawu Islandczyków, ale zawsze o nich marzyłem. Zawsze chciałem zbudować ich wioskę. Mój projekt przedstawia społeczność wyspiarską na maleńkich wysepkach, gdzie poprzednie pokolenia wyrzeźbiły bożka w skale. Ten bożek służy jako schronienie, jako centralny punkt wioski.”

Cannon Cove

Ten malutki projekt nawiązuje oczywiście do motywu Imperialsów. Przedstawia on malutki fort/punkt obserwacyjny zlokalizowany na miniaturowej wysepce. Uwagę przykuwają narożniku budynku, które zostały wpięte do mocowań w głównej bryle, pod kątem 45 stopni. Fortyfikacja ta ma umieszczone w środku 3 otwory strzelnicze, które ustawione są na trzy strony świata. Taki zestawik, zapewne spodobał by się nie jednemu fanowi pirates.

Komentarz autora:

,,Była to moja próba przeniesienia klasycznego zestawu do nowoczesnego stylu budowania klocków. Wszystkie moje prace muszą dobrze wyglądać z każdej strony, więc również tutaj posiada on 4 ściany i mówiąc szczerze ciężko powiedzieć która strona jest frontem.”

Podobają się Wam te MOCe?

Wszystkie projekty Łukasz możecie znaleźć na jego Instagramie:

Ilucky_bricks

Chcieli byście by seria Western wróciła kiedyś do oferty LEGO jako pełnoprawna seria?