Wielki zestaw, duże zyski? Seria LEGO Movie 2 to inwestycyjny niewypał, ale ten zestaw to wyjątek.

Zestaw o numerze 70840 pochodzi z serii The LEGO Movie 2 i podobnie jak kilka innych dużo mniejszych zestawów z tej serii – pod koniec zeszłego roku został oznaczony jako “Retired”. A znaczy to tyle, że LEGO kończy z jego produkcją i już nie jest dostępny w oficjalnej dystrybucji firmy z Billund.

Oczywiście zestaw można jeszcze kupić w kilku sklepach internetowych, ale jego zapasy w magazynach szybko się kurczą, a cena powoli rośnie.

LEGO GROUP

Firma LEGO cenę katalogową ustaliła na 1300 zł, co przy 3178 elementach daje kwotę 0,41 zł za klocek. Dużo, biorąc pod uwagę, że np. taki Plac Zgromadzeń z serii Creator Expert katalogowo kosztuje 1100 zł i oferuje ponad 4000 elementów.

Dodatkowo omawiany zestaw rzadko był przeceniany więcej niż 15%, a okazje na zakupy poniżej 1000 zł szybko znikały.

Obecnie Witajcie w Apokalypsburgu można kupić za ok. 1200 zł, to nadal taniej, niż na Bricklinku, który może być traktowany jak barometr cen zestawów LEGO.

Głównym motywem zestawu jest ikona popkultury – Statua Wolności. A konkretniej “upadła ikona” – scenariusz który już znamy z filmów katastroficznych, wieszczących zagładę ludzkości. Zestaw jest duży, zapewnia wiele godzin budowania, naszpikowany detalami i motywami z filmu LEGO Przygoda 2. Film swoją premierę miał w 2019 roku i cieszył się dużą popularnością. Właśnie popularność filmu może być czynnikiem pro wzrostowym ceny w przyszłości, chociaż…

LEGO GROUP

Pewnym punktem odniesienia może być MetalBeard’s Sea Cow (w wolnym tłumaczeniu Morska Krowa Stalowobrodego), zestaw z 2014 roku obrazujący charakterystyczny motyw z pierwszej części filmu LEGO Przygoda.

Zestaw przedstawia statek piracki, jednak w mocno autorskim wydaniu. Nie będę oceniał waloru artystycznego projektu – skupmy się na cenie.

Na polskim rynku zestaw wyceniany jest bardzo wysoko, powyżej 2 tys. złotych, ale wynika to z chwilowego braku konkurencji.

Natomiast na zagranicznych aukcjach, gdzie jest znacznie wyższa płynność można go kupić nawet za połowę tej ceny. Biorąc pod uwagę fakt, że zestaw od prawie 5 lat jest na emeryturze to marny wynik.

Od swojej ceny transakcyjnej zyskał realnie dopiero 20-30%. Czy tak samo będzie z “Apokalypsburgiem”?

LEGO GROUP

Nasz omawiany “set” jest większy, subiektywnie ma ciekawszy, bardziej unikalny motyw przewodni i dużo więcej minifigurek, także tych rzadziej spotykanych.

Daje również więcej opcji do zabawy dla młodszych odbiorców. Co prawda na pudełku jest 16+, jednak z uwagi na jego “bawialność” w kolejnych latach może być też pożądanym prezentem dla dzieci. Tatuś pomoże składać, a dziecko będzie miało wiele godzin wspaniałej zabawy.

Zestaw na sklepowych półkach był tylko rok, więc rynek wtórny nie powinien być nim nasycony, a popularność filmu, z którego pochodzi jest dodatkowym atutem.

Po stronie minusów trzeba jednak zapisać jego wysoką cenę, co zawęża grono potencjalnych odbiorców na rynku wtórnym i zmniejsza płynność tej inwestycji.

Dodając do tego spore wymiary pudełka i problemy z przechowywaniem – kupowanie większej ilości pod inwestycję na wiele lat, może być sporym wyzwaniem logistycznym.

LEGO GROUP

Artykuł ten powstał w celach informacyjnych i nie jest poradą inwestycyjną.