Grupa LEGO wygrywa sprawę w sądzie z producentem customowych modeli!

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że Grupa LEGO wygrała spór w sądzie UE na temat wzoru swoich klocków. (O czym poczytać możecie poniżej)

W środę Holenderski sąd wydał wyrok w sprawie toczącego się sporu pomiędzy Grupą LEGO a producentem customowych modeli (z klocków LEGO) o nazwie HA Bricks. Producent ten tworzył modele prawdziwych pojazdów z kloców LEGO (głownie kolejowych) oraz customowych figurek z nadrukami.

Jak podaje holenderska strona Dutch News, firmie HA Bricks, prowadzonej przez Heina Alkemę, nakazano zaprzestać sprzedaży modeli, po skierowania sprawy do sądu przez Grupę LEGO. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna w wysokości 1000 euro dziennie, oraz 500 euro za każdy sprzedany zestaw. Dodatkowo musi on pokryć 16 000 euro kosztów prawnych sporu.

Według wyjaśnienia sądu, powodem naruszenia zasad sprzedawania niestandardowych zestawów LEGO była modyfikacja elementów łożysk kulkowych, które trwale zmieniły wygląd klocków.

Problemem nie jest tutaj customowy element, ale to, że po przeróbce nadal na klocku widnieje logo LEGO.

Co de fakto oznacza nielegalne użytowanie logo firmy.

Na ten moment, strona producenta modeli została zamknięta, podobnie jak wszystkie jej media społecznościowe.

Co ciekawe, to już kolejna w ostatnim czasie batalia sądowa LEGO z producentami customowych zestawów, po ogłoszeniu wyroku o którym pisaliśmy Wam na samym początku artykułu. Jak widać, wyrok ten otwiera Grupie LEGO drogę do praktycznie eliminacji wielu marek tworzących własne modele z klocków LEGO na terenie Europy!