75383 Infiltrator Sithów Dartha Maula – Recenzja

Dzisiaj postanowiliśmy spróbować czegoś nowego na naszej stronie. A konkretnie recenzji zestawu LEGO! Nie jesteśmy w tym mega doświadczeni, więc wybaczcie nam proszę ewentualne buble. Choć zachęcamy oczywiście do konstruktywnej krytyki!

Na pierwszy ogień poszedł zestaw 75383 Infiltrator Sithów Dartha Maula, który obecnie jest zestawem w dystrybucji ekskluzywnej!

Za jego przesłanie do recenzji dziękujemy sklepowi Brixani Model przyszedł zapakowany niemal pancernie! Kurier nie miał szans skopać tej przesyłki 😉

Model Infiltratora

Wracając do modelu, zestaw przedstawia Scimitar lub Sith Infiltrator. Pojazd ten mogliście zobaczyć w The Phantom Menace, gdzie kanonicznie po raz pierwszy pojawiła się postać Maula.

Składa się on z 640 elementów oraz zawiera 4 minifigurki. Katalogowo dorwać go możecie za 329.99 zł.

Zestawów na bazie tego statku wyszło do tej pory ponad 9, choć tylko 5 z nich było w skali zbliżonej do minifigurek (wiadomo że nie jest to pełnoprawna skala figurek, a jedynie zbliżona). Czy może bardziej playsetami.

W zestawie z 2024r. znajdziecie 7 woreczków (jeszcze foliowych) oraz instrukcję.

Woreczki odpowiadają w kolejności za:

1 – Figurka Maula, sondy szpiegowskie, śmigacz oraz separator.

2, 3 – główny stelaż statku oraz minifigurka Qui-Gona

4, 5 – figurka anakina, elementy poszycia statku

6 – kokpit

7 – figurka rocznicowa Saw Gerrery, skrzydła

W porównaniu do swojego poprzednika (zestawu 75096 Sith Infiltrator z 2015r.) zestaw ten niesie ze sobą sporo plusów.

Mimo iż model jest mniejszy od 75096, to naszym zdaniem zawiera dużo większą ilość detali, a także co ciekawe, więcej funkcji zabawowych.

Znajdziecie w nim mechanizm do otwierania klapy, która uwalnia sondy szpiegowskie ale także otwierany kokpit, ruchome skrzydła czy ukryte (w końcu!) wyrzutnie pocisków.

Zwłaszcza ostatni feature jest niewątpliwą zaletą tego zestawu, bo niemal każdy fan LEGO Star Wars wie, jak bardzo nieestetyczne i irytujące potrafią być różnego rodzaju wyrzutnie klocków. Tutaj takiego problemu nie mamy, a sam mechanizm jest bardzo dobrze ukryty.

Kokpit statku jest dość spory patrząc na rozmiary modelu i lekko kombinując bez problemu powinniśmy zmieścić w nim minifigurkę Sitha na jego śmigaczu. Sam build zamyka się dość dokładnie, choć pozostają lekkie szpary między rampą a zamykanym włazem. Lekka modyfikacja jej długości powinna na to szybko zaradzić.

Minifigurki

Przyjrzyjmy się jeszcze najważniejszej części zestawu. Czyli oczywiście minifigurkom! Tych znajdziemy tutaj cztery. Trzy nawiązujące do Phantom Menace oraz specjalną minifigurkę z okazji 25 lecia serii Star Wars.

Minusem wśród figurek, jest dla nas jednak postać Maula. Przede wszystkim jej największą wadą jest główka. Maul stracił chyba już chęci do życia a wraz z nimi gdzieś w niepamięć poszły jego źrenice. Brakuje również peleryny, w którą był odziany podczas sceny na Tatooine. Czy jeden więcej materiałowy element zrobił by aż taką różnicę w cenie?

Młodego Anakina możemy w sumie pominąć. Mimo iż posiada ekskluzywne (na ten moment) elementy, to nie jest szczególnie imponująca.

O wiele lepiej plasuje się za to figurka Qui-Gona. Dostaniemy z nią materiałowe poncho, ale i pełne detali nóżki i torso. Choć i jej brakuje sporo do chyba najciekawszej minifigurki Star Wars wydanej w tym roku.

A mowa oczywiście o postaci Saw Gerrery. Rebelianta znanego z dość radykalnych poglądów i brawurowych (czasami wręcz ekstremistycznych) akcji. Figurka wzorowana jest na jego wyglądzie z filmu Rogue One. Czyli już lekko podstarzałej wersji.

Niemniej wygląda ona na najbardziej dopracowaną figurkę w zestawie. Posiada dodatkowy element pancerza, którego nadruki pasują do tych ukrytych pod nim na torsie. Warta uwagi jest także jego unikatowa, nadrukowana peleryna. Za tym idzie także wartość tej figurki. Najtaniej obecnie na Bricklinku jest wystawiona (z wysyłką z EU do Polski) za 123 zł! Co stanowi lekko ponad 1/3 wartości całego zestawu!

Tradycyjnie wraz z postacią Gerrery dostaniemy rocznicową podstawkę na minifigurkę.

Podsumowanie:

Naszym zdaniem model jest bardzo udany. Nie jest to może najpopularniejszy statek z serii Star Wars, ale za to bardzo fajnym zestawem zabawowo/wystawowym.

Plusy:

  • Dużo funkcji zabawowych
  • Brak naklejek
  • Ekskluzywne minifigurki
  • dobrze odwzorowany kształt statku

Minusy:

  • Cena – wysoki przelicznik. (ok. 51 gr za 1 element)
  • Dystrybucja (niestety ma wpływ na cenę)
  • Niedorobiona figurka Maula

A Wy co sądzicie o tym zestawie? Posiadacie już go w kolekcji?

Jeśli nie, to zachęcamy do odwiedzenia strony sklepu Brixani, gdzie model ten dorwiecie taniej niż katalog! Sklep ten posiada także szeroki wybór innych zestawów z ekskluzywnej/ograniczonej dystrybucji!