Klockon – relacja z klockowego eventu w Będzinie

W dniach 30 września i 1 października w hali Będzin Arena w Będzinie odbyła się wyjątkowa impreza dla fanów LEGO. A chodzi nam oczywiście o Klockon.

źródło: blog Rajza bele kaj

Opis atrakcji

Na miejscu mogliście znaleźć mnóstwo atrakcji dla niemal każdej grupy wiekowej. Poniżej wypisaliśmy większość z nich. Pojawiły się stoiska wystawowe, jak i handlowe czy reklamowe. A przekrój był całkiem spory.

źródło: Będzin Arena
źródło: LEt’s GO Build

Strefa Wystawowa:

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy stoisk, było to należące do muzeum Bricks & Figs. Na nim mieliście szansę zobaczyć mały wycinek jednych z najrzadszych zestawów i figurek wyprodukowanych przez firmę LEGO. Dodatkowo fani mogli wziąć udział w konkursach organizowanych przez muzeum z różnymi nagrodami.

źródło: Będzin Arena

Nie zabrakło również wystaw autorskich modeli i konstrukcji. Pojawiła się spora sekcja modeli LEGO Technic ze sterowanymi pojazdami zawierające modele autorstwa między innymi M_Longera oraz Eric Trax. Ich sterowaniem zajmowali się autorzy tych prac, a ruchy pojazdów budowlanych na tej mini makiecie, przyciągały oczy wielu zwiedzających.

Pojawiły się także mozaiki autorstwa Pot_of_Dots. Które cieszyły się uwagą zwłaszcza młodszych fanów. Kto by nie chciał powiesić sobie takiego obrazka na ścianie w pracowni? 😉

Należy wspomnieć także o sporej wystawie retro zestawów LEGO organizowanej przez Vintage Lego Sets. Mogliście znaleźć tam klasyczne zestawy, które zachwycały wielu fanów w przeszłości i dla wielu kolekcjonerów są istnymi perełkami w kolekcjach. Pojawiły się tu serie Classic Pirates, Castle, Technic ale też na przykład modele Classic Space.

źródło: Będzin Arena

Pojawiło się także stanowisko stawiamklocki.pl na którym mogliście obejrzeć customowe podstawki pod modele LEGO. Ostatnio bardzo popularne wśród kolekcjonerów. Wykonane są one za pomocą druku 3D i zawierają specjalny wsuwany element z magnesem, który utrzymuje model na swoim miejscu, oraz miejsce na wymienne personalizowane tabliczki z nazwą modelu (lub co tam ktoś chce sobie wpisać). Patrząc na modele tam wystawione, śmiało można stwierdzić, iż podstawki te są bardzo wytrzymałe.

Strefy gier i spotkań:

Młodsi fani mogli spróbować swoich sił w grze LEGO 2K Drive, gdzie mogli pojedynkować się z klockowymi influencerami na konsolach PSP 5 w najnowszej grze ze świata LEGO: LEGO 2K Drive (jak sama nazwa stoiska nam mówiła)! A pojedynki te często bywały napięte. Kolejka do udziału w tej aktywności także nie zdawała się maleć.

źródło: Będzin Arena
źródło: Będzin Arena

A skoro o influencerach mowa, na Klockonie mieliście szansę spotkać wielu z nich. Wśród nich pojawili się także uczestnicy telewizyjnego show LEGO Masters:

Mieliście szansę pojawić się także na zaplanowanych przez organizatorów panelach. Pojawiła się sekcja zdjęć oraz autografów i spotkań.

źródło: Będzin Arena

Nie wypada nie wspomnieć o strefie VIP dostępna tylko dla posiadaczy złotych biletów, gdzie w bardziej kameralnej atmosferze mogli oni porozmawiać ze swoimi ulubionymi influencerami oraz odpocząć chwilę od zgiełku panującego na głównej hali.

Fani technologii mieli także okazję spróbować swych sił w punkcie Giganci Programowania. Gdzie fani mogli uczyć się programowania za pośrednictwem środowiska Minecraft czy Roblox!

Strefa handlowa:

Oprócz tradycyjnych wystaw, na miejscu pojawiła się także mini strefa handlowa. Gdzie mogliśmy znaleźć kilka popularnych sklepików i wystawców z klockową ofertą.

Pojawiły się między innymi punkty Kopalni Klocków z ogromnym zapasem figurek i używanych zestawów, oraz Briksy.pl pełne elementów i akcesoriów do figurek, CMF-ów oraz co najciekawsze: customowych elementów z nadrukami. W popołudniowych godzinach trudno było się do nich dopchać!

Małe choć przyciągające uwagę stanowisko sklepu Krecik Sklep z Marzeniami, również przyciągało zwiedzających. Mogliście na nim zakupić klasyczne zestawy LEGO, oraz pograć na klasycznej konsoli w LEGO Racers! Można było także pogadać o tych kultowych zestawach.

źródło: Będzin Arena

Nie można zapomnieć o stanowisku wydawnictwa AMEET, które oferowało na miejscu znane wszystkim książeczki z figurkami oraz zwykłe książki LEGO w bardzo korzystnej ofercie. Ich nakład zmniejszał się z każdą upływającą minutą. A było tam sporo nowości!

Nie każdy żyje też tylko LEGO. Więc na tym evencie pojawiło się także stanowisko Klocków Blocków, mocno okupowane zwłaszcza przez najmłodszych. Na nim mogliście zakupić zestawy tej marki, a także znaleźć kącik do ich składania i zabawy z najmłodszymi fanami. Rodzice mogli też sobie na chwilę usiąść i odpocząć.

Nasza opinia o Klockonie:

Event osobiście uważamy za dość udany, choć wiadomo że organizatorów czeka jeszcze trochę poprawek. Na miejscu można było poczuć nieco spokojniejszą atmosferę, w przeciwieństwie do bardziej tłocznych eventów jak Targi Hobby, czy festiwal klocków w Radomiu.

Organizatorzy przygotowali również trochę konkursów z nagrodami, ku uciesze młodszych ale i starszych fanów.

Na minus w naszym odczuciu niestety straszny ścisk w panelach i brak przerw między nimi. Przez większe kolejki do na przykład. autografów, niektóre z paneli były opóźniane.

źródło: Będzin Arena

Dość słabo zorganizowane zostało także wejście, które było bardzo wąskie i przez umiejscowienie tuż obok kasy oraz punku sprawdzania biletów w godzinach szczytu po prostu panował chaos. Brakowało także szatni dla odwiedzających, o czym nasłuchaliśmy się przebijając się przez tą kolejkę. Głównie ze względu na deszczową pogodę, która panowała przez sobotni poranek.

Ustawienie strefy z jedzeniem w wąskim korytarzu prowadzącym na halę, w połączeniu z kolejkami zarówno do tego stoiska, jak i osobami wchodzącymi i wychodzącymi z hali, niestety nie pomagało w kwestii tłoku, jako że kolejka do tego stoiska po prostu mieszała się z tłumem próbującym wejść lub opuścić główną halę.

Niemniej event uważamy za ciekawy i warty odwiedzenia, a wielu odwiedzających było bardzo zadowolonych z imprezy. Na wyróżnienie, zasługuje właśnie wyjątkowa atmosfera panująca zarówno wśród organizatorów i wystawców, jak i wśród gości.

Zgodnie z dostępnymi na ten moment informacjami, za rok planowana jest druga edycja Klockonu! Mamy nadzieję że będzie ona jeszcze lepsza i być może większa od obecnej. Pojawicie się?

A wy byliście w ten weekend w Będzinie? Jakie są Wasze odczucia?