Recenzja – Chatka w kształcie litery A

Dzisiaj testowo wzięliśmy się za coś, czego na naszej stronie jeszcze nie było – za recenzję! A na pierwszy zestaw jaki będziemy omawiać wybraliśmy nadchodzący zestaw 21338 Chatka w kształcie litery A.

Uwaga, artykuł zawiera spoilery co do easter eggów w tym zestawie!

Już 4 lutego (dla Vip-ów od 1 Lutego) w sklepie LEGO rusza sprzedaż najnowszego zestawu z serii Ideas, czyli wspomnianej wyżej chatki. Składa się ona z 2082 elementów i zawiera 4 minifigurki. Jej cena katalogowa wynosi 849.99zł. Co daje nam około 40 groszy za element.

Głównym elementem zestawu jest oczywiście sama chatka, która już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Względem oryginalnego projektu (który możecie zobaczyć poniżej lub pod tym linkiem), zaszło dość sporo zmian, zarówno w budowie domku, jak i koncepcji samego zestawu. Została ona zaprojektowana przez Andrea Lattanzio (Norton74) pochodzącego z Włoch.

oryginalny projekt – LEGO Ideas

W oryginalnym założeniu chatka miała byś stylizowana na lekko zaniedbaną, służącą głównie jako schronienie dla pobliskich drwali. W zestawie jednak koncept chatki został zmieniony na domek kempingowy. Zmianie uległy też drzewa, które z pełnych detali, zostały podmienione na standardowe budowane drzewka LEGO. Akcesoria również przeszły przemianę z typowych narzędzi na turystyczne akcesoria.

Oficjalny zestaw. źródło: LEGO

Podoba nam się jednak zachowanie oryginalnego pomysłu z wykończeniem fundamentów chatki. Na jej froncie zostały do tego kreatywnie użyte elementy młotu thora. I trzeba przyznać, że wzór ten wygląda świetnie. Co ciekawe w podstawie konstrukcji jest także ukryta włoska flaga, nawiązująca do narodowości projektanta.

Nad fundamentami pojawiła się mała weranda w kolorze dark tan, a na niej malutka kuchenka turystyczna, fotel używający biczów Indiany Jones’a jako podłokietniki, oraz stolik pod oknem. Uwagę przyciąga także mini budka dla ptaków na fasadzie chatki, a także nieregularna budowa przedniej ściany, dodająca jej realizmu.

Przed werandą znajdziemy małe drewniane schodki otoczone grzybkami oraz małą ilością roślinności.

Chatka oczywiście jest rozkładana i umożliwia nam wgląd do środka. Możecie zdjąć zarówno obie części dachu, jak i pierwsze piętro tej konstrukcji. Co ciekawe elementy dachu nie są przymocowane na stałe do chatki, a utrzymują się po prostu po ich ułożeniu na stelażu.

źródło: LEGO

Przed zapoznaniem się z niej wnętrzem, przyjrzyjmy się jeszcze tylnej ścianie chatki. Ona także skrywa parę fajnych detali.

źródło: LEGO

Jako, że nasze minifigurki żyją teraz w środku lasu, o kanalizację może być tutaj trudno. Tak więc projektanci zadbali o to, by figurki miały dostęp do zewnętrznego prysznica z małym boilerem (beczką na wodę?), mydełkiem, a także łopaty i zwisającej rozwiniętej rolki papieru toaletowego. Pojawia się także mały karnister w barwach Octana, na wypadek gdyby zabrakło nam paliwa do kuchenki.

Przechodzimy zatem do wnętrza chatki. Jest ona podzielona na dwa poziomy – parter z salonem, przedsionkiem, mini biurem i kuchnią. Oraz pierwsze piętro z małą sypialnią.

Zaczniemy zatem od parteru. Na pierwszy rzut oka znajdziemy tutaj odniesienia do dwóch zestawów LEGO – pod drzwiami mamy wycieraczkę z nadrukiem ,,LEGO” – jest to tile 2×4 pochodzący z zestawu 10290 Pickup Truck. Natomiast nad drzwiami wisi kolejna płytka 2×4. Tym razem z nadrukiem z zestawu 21325 Kuźnia. Nadaje to fajnego charakteru już na wejściu. Fajnym detalem jest także stojak na parasol i wieszak na ścianie.

źródło: brickset

Po prawej stronie od drzwi mieści się małe biuro – czy raczej przestrzeń biurowa. Znajdziemy tam stolik w kolorze sand green, a na nim małą maszynę do pisania, czajnik i filiżankę. Obok stolika, znajduje się mała ,,metalowa” szafka biurowa, a na niej regulowana lampka i roślinka w doniczce.

źródło: LEGO

Po lewej stronie od drzwi znajduje się mała strefa relaksacyjna z małym gramofonem oraz szafką na płyty vinylowe. Pojawia się tam także ciemno czerwony fotel.. Przy nim znajdziemy gazetę znaną nam z najnowszej serii minifigurek CMF – tile 2×2 od chłopca z gazetami .

źródło: brickset
źródło: LEGO

Na dole znajdziemy także ciekawie urządzoną kuchnię, w której znajdują się: zlew z pistoletem użytym jako kran, szafki na potrzebne produkty, kuchenka gazowa i okap, a także miejsce na suszenie talerzy. Tuż obok kuchni znajduje się miejsce na porąbane drewno, oraz piec, służący do ogrzewania domu, a także wody. Jest on idealnie połączony z rurami na zewnątrz domku. Pod schodami znajduje się jeszcze skrzynia na różnego rodzaju napoje.

źródło: Brickset

Przechodzimy zatem z parteru na pierwsze piętro. Wchodząc po niezbyt bezpiecznych schodach znajdujemy się w sypialni chatki. A jest ona napakowana jeszcze większą ilością odniesień niż parter, mimo iż jest o wiele mniejsza. Znajdujemy tutaj dwu osobowe łóżko, zbudowane w taki sposób, aby wyglądało na całkowicie pokryte kołdrą, szafkę nocną, półkę na książki oraz trochę akcesoriów.

źródło: LEGO

Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec tutaj miniaturowy domek a drzewie 21318 ustawiony w rogu pokoiku. Na uwagę zasługuje jednak także obraz znajdujący się nad łóżkiem. Jest to tile 2×3 z nadrukiem przedstawiającym inny projekt Andrea Lattanzio (projektanta tego zestawu): The Blue Cottage – domku letniskowego na bazie odrzuconego projektu Santa’s Cottage. Obie wersje tego domku możecie zobaczyć poniżej lub klikając na ich nazwy.

źródło: LEGO Ideas
IMG_4043_3000_OK.jpg
źródło: Eurobricks

W pokoiku na półce możemy jeszcze znaleźć mini odniesienie do zestawu GwP 40532 Vintage Taxi – mini samochodzik w żółto czarnym malowaniu.

źródło: Brickset

Na tym kończy się zwiedzanie domku, zostało nam jeszcze otoczenie, zwierzęta i figurki.

Zaczniemy od figurek, które także zasługują tutaj na uwagę. W zestawie znajdziemy 4 minifigurki, starszej pary, oraz zapewne dwójki ich dzieci. Pojawiły się tutaj nóżki dual mold dla 2 z nich, oraz nowego nadruku kurtki z polarowym kołnierzem. Co ciekawe w tym zestawie tak naprawdę nie mamy oficjalnych wersji figurek. Zarówno na oficjalnych promocyjnych zdjęciach LEGO, jak i na samym pudełku, ich elementy często mieszają się ze sobą. Choć za przyjęty wariant uzna się raczej złożenie figurek z poniższego zdjęcia.

źródło: LEGO

Oprócz figurek w zestawie pojawi się także trochę fauny. Między innymi nowość z tego roku, czyli wydra. A towarzyszyć jej będzie wiewiórka znana nam już z city, 2 kolorowe ptaki (czerwony pojawi się w zestawie po raz 3), 2 żaby, pająka, 2 motyle i 2 ćmy (ćmy często są mylone z motylami).

źródło: LEGO

Do chatki mamy jeszcze okazję dołączyć trochę otoczenia. Dzięki budowie podstawy i łączeń w stylu technic, możemy tak na prawdę mieszać to otoczenie i przyczepiać je po obu stronach chatki, lub też połączyć w jeden większy element i postawić obok jako osobny element. Na te dodatki składa się część z schowkiem na drewno i typowo jesiennym już drzewkiem. Oraz skałki w lesie z małym strumieniem wraz z dwoma pozostałymi drzewami oraz słupkami do odstawienia kolejnego akcesorium – łódki canoe.

Podsumowując, zestaw jest pełen interesujących detali i technik budowania i na pewno nie będzie się wam nudził podczas składania. Mimo skoku cen, możemy śmiało powiedzieć, że cena katalogowa jest adekwatna do tego, co dostajemy przy zakupie. U nas ten zestaw bez wątpienia zagości w kolekcji, wraz z potencjałem do użycia w makiecie LEGO miasta.

A wy co o nim sądzicie?