Kolejna figurka w gazetce uśmierca pewnik inwestycyjny.

Jak zapewne kojarzycie z naszego tekstu o inwestowaniu w figurki (Który znajdziecie poniżej), Inwestycje w minifigurki łączą się z dużym ryzykiem, przez nieoficjalną politykę LEGO mającą na celu utrudnianie inwestycji w te figurki i ich szersze rozdysponowanie.

Dzisiaj trafił się nam kolejny przykład szybkiej zmiany wartości figurki, która do tej pory chodziła po średnio 80-120 zł za sztukę na rynku. A co za tym idzie także spadku wartości zestawu i przyhamowanie jego wzrostu. A chodzi nam oczywiście o figurkę sw1163 Bo-Katan Kryze. Pochodzi ona z wycofanego już w naszym kraju zestawu 75316 Mandalorian Starfighter. W momencie premiery w 2021r. zawierał on 3 ekskluzywne tylko dla niego figurki:

Bo-Katan Kryze – wyceniana wcześniej na 80-120 zł

Gara Saxona – wycenianego obecnie na ok. 150zł

Mandalorian Loyalist – wycenianego wcześniej na 60-80zł

LEGO STAR WARS Mandalorian Warrior 912286 12454572041 - Allegro.pl

A sam zestaw wydawał się niemal pewnikiem inwestycyjnym, w co uwierzyło nawet wielu doświadczonych inwestorów.

Pierwszy zgrzyt pojawił się jednak parę miesięcy temu wraz z gazetką LEGO Star Wars, gdzie figurka sw1164 Mandalorian Loyalist pojawiła się jako dodatek. Błyskawicznie zadziałało to na rynek i z figurki wartej 80zł, spadł na max 20zł wartości. Oczywiście wiele osób próbuje sprzedawać go drożej, jednak 90% takich aukcji po prostu wisi na różnych portalach sprzedażowych.

Był to jednak spadek do przebolenia, gdyż tyczył się tylko 1 z 3 ekskluzywnych figurek. Pozostałe dwie ciągnęły set dalej.

Dzisiaj jednak gruchnęła nowa wiadomość, która tak na prawdę praktycznie dobiła wartość zestawu, oraz kolekcjonerskie figurki.


Figurka Bo-Katan Kryze została zapowiedziana w następny numerze Niemieckiej gazetki LEGO Star Wars. Co oznacza, że pojawi się także w Polsce, choć z około 1-2 miesięcznym opóźnieniem. Wraz z tą wiadomością na serwisach sprzedażowych można było zaobserwować ogromny wysyp ofert sprzedaży tej figurki w okolicach 50-60zł (Spadek ze 120zł). Choć wraz z upływem dni i rozprzestrzenianiu się informacji o nadchodzącym numerze gazetki, cena tej figurki spadnie do poziomu 17 zł (w czasie dostępności), by następnie dobić sensownie do ok 25zł wartości.

Jest to także, jeśli się nie mylimy, pierwszy przypadek zestawu, w którym ze wszystkich ekskluzywnych figurek, aż 2 trafiły do mocno szerokiej dystrybucji. Wraz z utratą 2 ekskluzywnych figurek, zestaw 75316 zapewne zaliczy niezły dołek, a jego gwałtowny wzrost wartości po wycofaniu, zostanie szybko wyhamowany.

Jeśli posiadacie tą figurkę z zamiarem jej odsprzedania, to zalecamy zrobić to jak najszybciej. teraz jeszcze jest szansa by coś na niej zarobić.

Co myślicie o tej strategii LEGO? Utrudnia nam ona działanie, czy nie ma aż takiego wpływu?