Zbuduj swoją zimową wioskę – przegląd typowo zimowych zestawów

Z racji zbliżających się świąt, postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z najbardziej tematycznych podserii LEGO. A mianowicie słynnej ,,Winter Village”. Jak możecie się domyślić, są to stylizowane na świąteczne zestawy, wydawane w serii Creator Expert (Teraz Icons).

Od 2009r. niezmiennie co rok. w okolicach października wypuszczany jest jeden główny zestaw świąteczny, stylizowany na wioskę. Dzięki powtarzalnemu motywowi, kolekcjonerzy mogą z tych zestawów stworzyć tytułową Zimową Wioskę.

Od czasów początku serii, pojawiło się 14 głównych zestawów, którym poniżej się przyjrzymy:

10199 Zimowy sklep z zabawkami – Pierwszy zestaw wydany w ramach tej mini serii. Przedstawia on wioskowy sklepik z zabawkami, oraz choinkę i parę miasteczkowych akcesoriów. Pojawił się on na rynku 1 października 2009r. Zestaw ten składa się z 815 elementów (na Bricklinku jest podana błędna liczba) oraz zawiera 7 minifigurek. Z czego co prawda wszystkie są unikatowe dla zestawu, ale tak na prawdę złożone z pospolitych części. Jednak wyjątkiem jest tu główka 3626bpb0394 występująca tylko w 2 figurkach, właśnie z tego zestawu.

Kolejnym zestawem świątecznym została wydana w 2010r. 10216 Piekarnia w Winter Village. Ten zestaw jak widać po nazwie, daje nam malutki budynek piekarni, wraz z małym lodowiskiem, stoiskiem sprzedażowym i powozem z choinką. Znajduje się w nim aż 9 figurek złożonych z pospolitych elementów występujących np. w serii LEGO City.

Kreatywnym dodatkiem był umieszczony w budynku piekarnik, podświetlany Light Brickiem.
Całość zamyka się w 687 elementach.

LEGO CREATOR EXPERT 10216 PIEKARNIA W ZIMOWEJ WIOS | Zabrze | Kup teraz na  Allegro Lokalnie

Trzecim zestawem Winter Village został wydany w 2011r. set: 10222 Poczta w Winter Village. Przedstawia on małą, choć bardzo klimatyczną placówkę pocztową. Dodatkowym zabudowaniem jest tutaj klimatyczna altanka. Oprócz samej poczty w zestawie znajdziemy także świetny model samochodu pocztowego w stylu automobilów kojarzonych nam głownie z lat 1920-1930. Na uwagę zasługuje także ciekawe akcesorium (niestety bazujące na naklejce), a mianowicie pierwsze minifigurkowe Banjo!

Co do figurek, to wzorem poprzednich zestawów, wszystkie składają się z w miarę pospolitych elementów, a samych figurek znajdziemy tu siedem. Zestaw składa się z 822 elementów.

10229 Zimowa Chata została pierwszym mieszkalnym budynkiem w tej serii. Sam budynek wzorowany jest na średniowiecznych zabudowaniach, choć został nieco unowocześniony. Znajdziemy tutaj kolejny ciekawy pojazd. Pług śnieżny także z okresu 1920-1930r. Oprócz pojazdu w zestawie znalazło się także mini igloo, oraz małą szopę na drewno. Figurek znajdziemy tutaj osiem, z czego najciekawszą bez dwóch zdań jest  cty0327 z nadrukiem gorsetu, kojarzącego się pewnie części wam z serii Castle czy Kingdoms. Zestaw składa się łącznie z 1490 elementów, i został wydany w październiku 2012r.

W 2013r. do serii dołączył zestaw 10235 Targ Zimowej Wioski. Tym razem zamiast zabudowań, w zestawie możemy znaleźć karuzelę, na której znajdują się unikatowe dla tego zestawu konie, oraz kilka ciekawych straganów. Ciekawym dodatkiem jest tutaj ukryta korbka, pozwalająca na obracanie karuzeli. Sam zestaw składa się z 1261 elementów i zawiera 9 minifigurek. Z których ponownie, najciekawsza jest dama w gorsecie (cty0444), której torso występuje tylko w 3 zestawach.

W 2014 roku po raz pierwszy ujrzeliśmy postać Świętego Mikołaja w tej serii. A pojawił się on wraz z Panią Mikołajową (po raz pierwszy) oraz zgrają elfów w zestawie 10245 Warsztat Świętego Mikołaja.

W zestawie znajdziemy mały warsztat na biegunie północnym, wraz z saniami z zaprzęgiem reniferów oraz maszyną do tworzenia zabawek. Na szczególną uwagę zasługują tutaj elementy z nadrukami oczu dla reniferów, oraz mnogość malutkich akcesoriów. Całość zamyka się w 883 elementach i 6 minifigurkach.

W 2015r. można powiedzieć, że LEGO poszło na łatwiznę. Kolejnym zestawem w serii została re-edycja zestawu 10199 – lecz pod zmienionym numerem 10249 – Zimowy sklep z zabawkami. Względem pierwowzoru niewiele się zmieniło. Główny budynek został lekko ulepszony co podniosło liczbę części z 815 do 863. Zostały także unowocześnione figurki, które dzięki nadrukom znacznie zyskały na charakterze. A figurka kolędniczki została dzięki nim bardzo fajnym unikatem.

W następnym roku do wioski zawitała ciekawa nowość. A konkretnie zestaw 10254 Świąteczny Pociąg. Był to pierwszy zestaw w serii, w którym to nie zabudowania stanowiły główny punkt programu. W zestawie znalazła się lokomotywa parowa w charakterystycznej dla świąt kolorystyce, wagon węglarki przystosowany do umieszczenia w nim zasilania dla tego pociągu (Nie było ono załączone w zestawie), wagon z prezentami i choinką, która obracała się podczas jazdy, oraz małym wagonikiem pasażerskim.

Wśród dodatków możemy znaleźć 5 minifigurek, ławkę z latarnią oraz mini robota. Do samego składu dołączone było 16 torów, tworzących po złożeniu prosto kółko. Cały zestaw zawierał 734 elementy.

W 2017r na rynku pojawiło się idealne uzupełnienie poprzedniego zestawu. A dokładniej 10259 Stacja Winter Village. Zestaw ten składał się z 881 elementów i zawierał 5 minifigurek. Jego głównym punktem jest oczywiście sama stacja kolejowa z peronem. Klimatu bez dwóch zdań dodawał klasyczny autobus, a także malutki przejazd kolejowy. W zestawie znalazły się także 4 tory proste, pozwalające naszemu pociągowi gdzieś się zatrzymać.

LEGO Creator Winter Village Station (10259) | Read more here… | Flickr
LEGO 10259 Creator Expert Stacja w zimowej wiosce

Kolejnym zestawem jaki pojawił się w serii została 10263 Remiza strażacka w zimowej wiosce. Znajdziemy tutaj bardzo ładnie odwzorowaną zabudowę remizy strażackiej, małą zamarzniętą fontannę z pomnikiem strażaka oraz kolejny zabytkowy pojazd w serii – wóz strażacki. Na szczególną uwagę zasługują same minifigurki strażaków. Mają one bardzo estetyczne i unikatowe torsy z nadrukami odświętnych mundurów. Przez mocerów i fanów Pirates/Castle często wykorzystywane jako figurki żołnierzy. Sam zestaw składa się z 1166 elementów.

2019 rok przyniósł nam pierwszy ,,nierealny” zestaw Zimowej Wioski – 10267 Piernikowy domek. Jako pierwszy nie zawierał on klasycznych minifigurek LEGO, a minifigurki z specjalnymi moldami główek. Przedstawiają one Pana i Panią piernik, a sam dom miał wyglądać na zbudowany z piernika, przez co wiele osób pomija ten zestaw podczas tworzenia makiet Winter Village, lub nie uznaje go za część tej podserii. Mimo wszystko jest to bardzo dopracowany model, z dużą dozą szczegółów i świetnie dobraną kolorystyką. Jest to także ostatni zestaw wydany pod nazwą LEGO Creator Expert. Kolejne zestawy, wychodziły już pod serią Icons.

W 2020r na rynku zadebiutował kolejny ciekawy zestaw: 10275 Domek Elfów. Został on już wydany pod logotypem serii Icons. Znajdziemy w nim Malutki domek elfów (dostosowany nieco do nich wzrostem), wraz z pełnym szczegółów wnętrzem, oraz choinką i mini zaprzęgiem z figurką renifera (która w tamtym czasie pojawiła się tylko w tym zestawie). Na całość składało się 1197 elementów oraz 4 minifigurki elfów.

Kolejnym dodatkiem do naszej wioski został wydany w zeszłym roku zestaw 10293 Wizyta Świętego Mikołaja. Znajdziemy w nim nieco nowsze już zabudowania – niebieską klimatyczną chatkę, wraz z mieszkającą w niej rodzinką. Zestaw przepełniony jest malutkimi detalami. Od czekających na Mikołaja ciasteczek z mlekiem, przez skarpety na kominku, po mikser w kuchni. Ciekawą atrakcją, jest tutaj komin, pozwalający minifigurce Mikołaja dostać się do środka domku. Na zestaw składa się 1445 elementów oraz 4 figurki. Zestaw ten ma zostać wycofany z rynku pod koniec bieżącego roku, więc jeśli jeszcze go nie macie, to radzimy się pospieszyć.

Ostatnim na ten moment głównym zestawem w naszej wiosce został najbardziej kontrowersyjny set: 10308 Świąteczna główna ulica. Jako jedyny wychodzi on poza ramy naszej wioski i przenosi świąteczną atmosferę do miasta pełnego fasad, rodem z LEGO City. Składa się on z 1514 elementów i zawiera 6 minifigurek. Najciekawszym elementem zestawu, bez dwóch zdań jest klasyczny tramwaj. Choć niestety nie dostaniemy tutaj do niego żadnych torów, ani elektroniki. Ta sugerowana jest do oddzielnego zakupu.

Na powyższym zestawie kończy się chwilowo historia głównych zestawów z Winter Village. Jednak mamy dla was coś jeszcze, A mianowicie zestawy uzupełniające do naszej wioski, oraz zestawy pasujące tematyką.
Przyjrzyjmy się im zatem.

Pierwszym zestawem nawiązującym do Winter Village został zestaw promocyjny z Black friday z 2012r. 3300014 Christmas Set. Był on dodawany do zakupów o wartości min. 99.99$. Składa się on z 109 elementów oraz 4 minifigurek. Możemy znaleźć w nim sanie do przewozu pasażerów, oraz mini scenkę z ławką, choinkami i świątecznie udekorowaną lampą.

Lego 3300014 - Zestaw Świąteczny 2012 - Kulig 12749748487 - Allegro.pl

Jednak pierwszymi zestawami nawiązującymi bezpośrednio do naszej wioski, zostały GwP z 2013r.: 40082 Christmas Tree Stand oraz 40083 Christmas Tree Truck. Oba zestawy docelowo można było połączyć w jeden nieco większy. Składają się one z odpowiednio 115 elementów, 2 minifigurek oraz 118 elementów i jednej minifigurki. Ich pudełka zyskały ciemno niebieski kolor nawiązując do zestawów Creator Expert oraz grafikę pieczęci z rokiem wydania.

W 2014r. jako zestawy GwP pojawił się kolejny duet setów: 40106 Toy Workshop oraz 40107 Winter Skating Scene. W przeciwieństwie do poprzedniego duetu, te zestawy były dedykowanymi rozszerzeniami do głównych zestawów Winter Village, co możemy zobaczyć na tyle ich pudełek. Składają się one z odpowiednio 107 oraz 129 elementów. Oba zawierają po 2 minifigurki.

Kolejnymi dodatkami do naszych makiet zostały zestawy ekskluzywne z 2017r. 40262 Świąteczny Pociąg oraz 40263 Świąteczny Rynek. Co ważne, były to zestawy dostępne wyłącznie w sklepach sieci LEGO, w cenie katalogowej 39.99zł. Dostały one nieco unikalny design pudełek (bombka z miejscem na wpisanie osoby która otrzyma ten zestaw, zastąpiła pieczęć, a same pudełka zyskały ciemno zieloną kolorystykę), jednak wielu kolekcjonerów zalicza je jako dodatki do naszej zimowej serii. Składają się one z odpowiednio 169 oraz 179 elementów. Oba zestawy mają po 3 minifigurki.

Kolejny zestaw kwalifikujący się jako minifigurkowy dodatek do naszej wioski został wydany w 2020r. A został nim zestaw GwP 40416 Lodowisko. Był on dodawany w gratisie do zakupów za kwotę min. 660zł. Składa się on z 304 elementów i zawiera 2 minifigurki. Przedstawia nam on małą zamarzniętą fontannę, po której jeżdżą łyżwiarze, choć dzięki prostemu mechanizmowi, mamy okazję sami ich trochę na tym lodzie pokręcić.

2021r. przyniósł nam kolejny ciekawy zestaw GwP choć w nieco zmienionej formie. Przy zakupach za kwotę min. 749zł, mieliście okazję dostać zestaw 40484 Podwórko Świętego Mikołaja. Design pudełka jest identyczny jak to było w zestawach okazjonalnych GwP w ostatnich latach, choć tym razem sama forma zestawy się zmieniła. Zamiast wolno stojącej konstrukcji/dekoracji/dodatku, otrzymaliśmy tutaj mini dioramę z tłem. Składa się ona z 317 elementów i jednej minifigurki elfa.

LEGO 40484 Podwórko Świętego Mikołaja 13028500747 - Allegro.pl
Klocki LEGO 40484 PODWÓRKO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA | Wrocław | Kup teraz na  Allegro Lokalnie

W tym samy roku do sprzedaży (w dystrybucji ekskluzywnej) wszedł zestaw 40499 Sanie Świętego Mikołaja. Jest to zestaw okazjonalny składający się z 343 elementów, minifigurki Świętego Mikołaja oraz 4 figurek reniferów. Co ciekawe oprócz wspominanego wcześniej zestawu 10275, jest to jedyny set w którym ten model reniferów występuje. Tuż po premierze zestaw ten uzyskał ogromną popularność i dość szybko się wyprzedał. W 2022r. dostał on dodatkowy nakład, co nieco uspokoiło zapotrzebowanie na niego, ale niestety zestaw uzyskał także podwyżkę ceny z 159.99zł na 199.99zł.

W tym roku w okolicach Black Friday ukazały się jak na razie 2 ostatnie zestawy nawiązujące do Winter Village. 40564 Zimowe elfy oraz 40565 Pracownia Świętego Mikołaja. Tak jak ich poprzednik z zeszłego roku, zestawy te są dioramami, zdolnymi jednak do połączenia w jedną, większą całość. Składają się one z odpowiednio 379 oraz 329 elementów. Oba zawierają po 2 minifigurki.

LEGO # 40565 Pracownia Świętego Mikołaja NOWE! 9+ | Piastów | Kup teraz na  Allegro Lokalnie

Na ten moment to wszystkie zestawy, które uznawane są przez kolekcjonerów jako nawiązujące do tematyki Winter Village. Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe zestawy w tej tematyce, nawiązujące do tej podserii, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.

Nie zapomnijcie także pochwalić się swoimi makietami Zimowych Wiosek 😉