Speed Champions, Harry Potter, Technic, Star Wars, część zestawów z tych serii zniknie już niedługo.

Za kilka miesięcy powinniśmy mieć pierwsze, w miarę pewne informacje dotyczące zestawów, które przestaną być produkowane z końcem 2021. To moment, na który czeka wielu inwestorów, wtedy też można podjąć konkretniejsze decyzje zakupowe. Ale firma LEGO zdejmuje także część zestawów w połowie roku, a nawet pod koniec pierwszego kwartału. Zatem niektóre z nich już przed Gwiazdką mogą podwoić swoją wartość zakupu.

SPEED CHAMPIONS

O serii Speed Champions pisałem już w zeszłym roku. Te niewielkie autka, które od kilku lat goszczą na sklepowych półkach, mimo oznaczenia 7+, nie są poszukiwane tylko przez dzieci. Sporo dorosłych fanów także upodobało sobie te modele, które idealnie nadają się na kolekcję do gabloty. Warto dodać, że są to też ostatnie auta budowane na 6 studów, co może być dodatkowym atutem. Prezentowane niżej zestawy mają zniknąć w połowie roku, wcześniej, bo już z końcem marca z produkcji może zejść Dodge Challenger & 1970 Dodge Charger (75893).

HARRY POTTER

Już z końcem 2020 roku mieliśmy pożegnać kilka zestawów z serii o czarodzieju, głównie tych wydanych w 2018 roku. Inwestorzy największe nadzieje wiązali z Wielka Salą w Hogwarcie (75954). Firma LEGO postanowiła jednak przeciągnąć zestawy z tej serii o kolejny rok, z wyjątkiem Sali, która jest przeznaczona do zejścia z produkcji w połowie 2021 roku. O potencjale tego zestawu nie trzeba nikogo przekonywać, pokazała to ostatnia Gwiazdka, kiedy to cena na allegro skoczyła powyżej 500 zł. To wzrost przynajmniej 50% od cen, które były dostępne jeszcze w listopadzie. Ciężko sobie jednak wyobrazić, że na rynku długo nie będzie najnowszej odsłony Sali w Hogwarcie, zatem w 2022 roku powinniśmy spodziewać się czegoś podobnego, co może ograniczyć wzrosty tego zestawu.

DISNEY

Możemy pożegnać się także z kilkoma ciekawymi pozycjami z serii Disney’a. Seria wprost przeznaczona dla najmłodszych fanów klocków, jednak zarówno Zimowe Święto w zamku Belli (43180) jak i Magiczny lodowy pałac Elzy (43172) mogą sporo zyskać na wartości w grudniu, tuż przed Świętami. Pałac Elzy na rynku jest 2 lata i niestety jest wierną kopią zestawu 41148, który przestał być produkowany w momencie pojawienia się swojego następcy. Zatem wielce prawdopodobne jest, że i w 2022 roku zobaczymy kolejną odsłonę tego pałacu. Jednak krótka spekulacja na tym zestawie może się opłacić.

STAR WARS

W połowie roku zniknie kilka zestawów z bardzo popularnej serii o Gwiezdnych Wojnach. W ostatnich dniach najwięcej inwestycyjnej spekulacji wywołał zestaw Szturmowa maszyna krocząca AT-ST (75254), który ma zejść z produkcji już w marcu. Wiele osób prognozuje bardzo szybki wzrost ceny, głównie z uwagi na zniknięcie z obsady serialu The Mandalorian – bohaterki Cary Dune. Aktorka, która wcieliła się w tą fikcyjną postać wdała się w dyskusje światopoglądowe, co zakończyło jej karierę w tym serialu. Produkcja nie planuje kontynuować wątku Cary, co czyni minifigurkę obecną tylko w tym zestawie bardzo unikalną. Minifigurki w serii Star Wars to bardzo mocna waluta i nie raz pojedyncza sztuka potrafiła swoją wartością przewyższać cenę katalogową całego zestawu.

Na uwagę zasługuje też zestaw bitewny żołnierzy Shitów (75266) oraz zbudowana postać D-O (75278). Oba zestawy na rynku są dopiero od roku i prawdopodobnie za kilka miesięcy znikną z regularnej sprzedaży.

SUPER HEROES

Także kilka zestawów z tej serii powinno zakończyć swój żywot już niebawem. Na szczególną uwagę zasługuje zestaw Zbroje Iron Mana (76125) oraz Mech Thanosa (76141). Mech jest bardzo tanim zestawem, który w mojej opinii ma spory potencjał do wzrostu. Warto też zastanowić się nad zestawem Zatrzymanie ciężarówki (76143), który być może zniknie już z końcem marca.

TECHNIC

Seria ta od lat pokazuje swój potencjał inwestycyjny i choć najbardziej oczekiwane “EOL-e” będą dopiero na koniec roku, to teraz inwestycyjnie warto rozważyć te dwa modele. Zarówno Chevrolet Corvette ZR 1 (42091), jak i Helikopter ratunkowy (42092) mają zniknąć pod koniec marca. Oba są stosunkowo niedrogie i jeszcze dostępne na sporych promocjach. W niedługim okresie mogą podwoić swoją wartość zakupu.

CITY

Na koniec, jak to mawiał klasy “truskawka na torcie”. Seria, która przez wielu inwestorów jest ignorowana. Ostatnie lata pokazują jednak, że wybrane zestawy z CITY wzrostami przewyższają takie serie jak Creator Expert, czy Ideas. Plotki głoszą, że już w marcu zestawy: Jacht (60221), Centrum lotów kosmicznych (60228) oraz wydany w 2020 roku Transporter łodzi wyścigowej (60228) zejdą z produkcji. Myślę, że każdy z nich zasługuje na dodanie go do swojego “Brickfolio”. Szczególnie jacht, który wcześniej pojawiał się bardzo rzadko, może w ciągu roku zanotować wyraźne wzrosty.

Jest jeszcze kilka innych zestawów z serii Minecraft, Ninjago, czy nawet Duplo (!), które przestają być niedługo produkowane i być może warto rozważyć je pod inwestycje. Być może w połowie roku zniknie też zestaw Sklep zoologiczny i kawiarenka z serii Creator (31097). To taki “juniorski” modular, tak więc może szybko zyskać na wartości.

Artykuł ten powstał w celach informacyjnych i nie jest poradą inwestycyjną.