Zmiany na Bricklinku – trudniejsze kompletowanie starszych zestawów. Nadchodzi koniec wariantów klocków?

Wczoraj w sieci pojawił się temat, który o dziwo jest trochę pomijany. A dotyczy przede wszystkim osób korzystających z Bricklinka. Zarówno sprzedających, jak i kupców.

O co chodzi? Cóż, grupa LEGO postanowiła że od 1 lutego w serwisie dojdzie mała zmiana, która może mieć jednak spore konsekwencje.

A konkretnie nastąpi złączenie wariantów klocków (na ten moment jedynie 11 pozycji, ale niewykluczone iż rozszerzy się to bardziej).

Jeśli składaliście lub kompletowaliście kiedyś starsze zestawy, to dobrze wiecie, że LEGO z biegiem czasu ulepsza/zmienia niektóre elementy. Których nowsze wersje wypychają starsze z rynku.

Mamy dla przykładu Tile 2×2 z groove i bez. Po nadchodzącej zmianie, zarówno sklepy, jak i kupujący nie będą mogli już rozróżniać pozycji, bo zostaną one złączone w jedną. Więc o ile sklep nie wystawi wam notatki do pozycji, nie będziecie mogli ustalić który wariant klocka zamawiacie.

źródło: rebrickable

Najgorsze nie jest jeszcze same złączenie, ale usunięcie tych danych z serwisu. Nie od dziś Bricklink służy wielu za serwis, w którym mogą sprawdzić dokładnie jakie klocki znajdują się w danym zestawie. Usunięcie tych rekordów oraz złączenie pozycji, znacząco utrudni kompletowanie starszych setów, czy też sprawdzanie ich oryginalnej kompletności.

Tyczy się do zwłaszcza kolekcjonerów, gdyż stary zestaw złożony z nowych wersji klocków, nie posiada po prostu tej samej wartości co oryginał.

Rodzaje elementów które dotknie ta zmiana:

Z plusów, to rozwiązanie ma chyba tylko jeden (naszym zdaniem). A konkretnie ułatwienie (zwłaszcza początkującym) sprzedawcom handel na Bricklinku. Nie każdy sklep potrafi rozróżniać prawidłowo warianty elementów. Po ich łączeniu, nie będzie można już mieć pretensji, że przyszedł inny klocek, niż ten na który polujemy. Bo po prostu taki nie będzie istniał w tej bazie danych.

Co możemy zrobić?

Niestety małe szanse, by udało się cofnąć tą aktualizację, ale jeśli chcecie spróbować przekonać LEGO do zmiany zdania, zachęcamy do zasypania ich pytaniami/opiniami o tej zmianie na stronie supportu.

A Wy co sądzicie o tej zmianie? Lepiej było by zostawić warianty moldów elementów, czy złączyć wszystko i uprościć?