LEGO Star Wars The Mandalorian, czy ma potencjał na inwestycję?

Zanim przejdziemy do tekstu, to OSTRZEGAMY, że poniższy tekst może zawierać spoilery na temat już wydanych, oraz przyszłych odcinków serialu The Mandalorian. Zatem jeżeli macie w planach obejrzeć to dzieło – czytacie dalej na własną odpowiedzialność 😉

Większość fanów LEGO Star Wars zapewne kojarzy serial The Mandalorian. Jest to pierwszy aktorski serial SW, który odniósł dość spory sukces i mimo fillerów w niektórych odcinkach, radzi sobie naprawdę dobrze.

Jako, że Grupa LEGO posiada prawa licencyjne do tworzenia zestawów z tego uniwersum, to oczywistą oczywistością było pojawienie się zestawów bazowanych właśnie na tym serialu. Seria LEGO Star Wars jest niezmiennie od wielu lat w czołówce licencji LEGO i przynosi jedne z największych dochodów firmie według corocznych raportów firmy.

Do tej pory na rynku pojawiło, lub zostało zapowiedzianych 18 zestawów nawiązujących do tego serialu. Sześć z nich zostało już wycofanych.

Pierwszym zestawem jaki pojawił się w serii, była maszyna krocząca 75254 At-St z 2019 roku. Zawiera ona 4 minifigurki, które w momencie wydania były unikatowe. Din Djarina w pierwszej wersji zbroi bez twarzy, Carę Dune, oraz dwóch Klatooinian Raider.

Zestaw ten katalogowo chodził po 269.99zł, choć był w szerokiej dystrybucji, więc jego cena rynkowa była sporo niższa. Został wycofany w grudniu 2021 roku. Zapowiadał się ciekawie pod względem inwestycji, do czasu aż figurka Cary nie została zapowiedziana w Imperialnym Krążowniku, a sam Mando dostał nową wersję figurki w ,,lepszej,, zbroi. Obecnie jego wartość rynkowa wzrosła minimalnie, bo do ok. 300zł. Co jak na już dłuższą nieobecność w produkcji jest marną kwotą.

Kolejnym zestawem, który pojawił się w sprzedaży był wydany w 2020r. 75267 Mandalorian Battle Pack. Katalogowo wyceniany na 79.99zł, a obecnie jest dostępny w okolicach 130zł. Tu już mamy lepszy zwrot.

W tym samym roku, na rynku pojawiły się jeszcze dwa zestawy: 75292 The Razor Crest (z pierwszą minifigurką Grogu – wtedy jeszcze nazywanego Baby Yodą) oraz 75318 The Child z tą samą minifigurką. Oba są nadal dostępne w sprzedaży i wypadną prawdopodobnie pod koniec 2023r. Co prawda Razor Crest jest w mocno ograniczonej dystrybucji, jednak zawiera jedynie unikatową minifigurkę Greefa Kargi (którego nowsza i lepsza wersja jest dostępna w innych zestawach), więc raczej nie spodziewamy się ogromnych wzrostów. Aktualną, jak i przyszłą wycenę tego zestawu znajdziecie w naszej aplikacji. Jedyny potencjał jest w zabawowej wersji Razora, jako że w serialu pojazd ten uległ już totalnemu zniszczeniu. Jednak hype na niego został już prawdopodobnie wyczerpany.

Ostatnim zestawem wydanym w 2020 roku został Brickheadz 75317 The Mandalorian & The Child, który o ironio jako jeden z nielicznych BH nie jest zestawem ekskluzywnym! Możecie cały czas dorwać go 30% taniej w stosunku do jego ceny katalogowej. Nie znamy jeszcze daty jego wycofania, ale z racji iż jest to zestaw pospolity, raczej nie oczekujemy tutaj dużego wzrostu.

W 2021 roku na rynku pojawiło się aż 5 nowych zestawów. Zaczynając od setu 75299 Kłopoty na Tatooine, który zawiera bardzo pospolite i tanie minifigurki. Został on już wycofany, lecz zgodnie z przewidywaniami, jego wartość praktycznie stoi w miejscu (cena katalogowa 139.99zł) i nie zapowiada się, by miało to się w najbliższym czasie zmienić.

Kolejnym wycofanym już zestawem był 75311 Opancerzony maruder Imperium. Ten secik od czasu wycofania wzrósł o 56%. I co ciekawe jego główną wartość trzymają minifigurki szturmowców imperium, a zwłaszcza sw1157 Imperial Artillery Stormtrooper, który jest unikatową figurką, a w serialu pojawił się jak dotąd tylko raz. Mimo, iż Greef Karga pojawił się w gazetce i był dostępny do kupienia osobno za ok. 20zł to wartość zestawu nie spada i utrzymuje się obecnie na poziomie ok. 300zł. Jest to jeden z ciekawszych zestawów w tej fali, który ma jeszcze ciekawy potencjał do wzrostu.

Kolejny set to 75315 Imperialny lekki krążownik, który zawiera 6 minifigurek. W tym zdecydowanie najdroższą – Mofa Gideona. On sam chodzi obecnie za połowę wartości katalogowej całego zestawu – ok. 360zł. Sam krążownik natomiast zdążył już podrożeć o około 13% i obecnie idzie go dorwać za ok. 850zł. (kat. 749.99zł). Jednak według wstępnych plotek, oraz ponownym pojawieniu się Gideona w serialu, bardzo możliwe jest pojawienie się kolejnej wersji tej minifigurki. Choć raczej już w zupełnie innej wersji. (Kto wie, może w zbroi Imperial Super Commando, jak to było w ostatnich odcinkach). Pozostałe figurki szału raczej tutaj nie robią. Wszystkie występują w innych zestawach. Możecie zobaczyć je tutaj.

Na ten moment hitem inwestycyjnym jest natomiast mały zestaw 75319 Kuźnia Zbrojmistrzyni Mandalorian. Był to zestaw w ograniczonej dystrybucji, który zawiera 3 minifigurki. I to właśnie one trzymają ponad 87% wartości całego zestawu! Mamy tutaj Mando, który akurat jest wart grosze, gdyż w tej samej wersji występuje w innych zestawach, The Armorer (Zbrojmistrzyni), która jest unikatową minifigurką i odgrywa ważną rolę w serialu, a także Paz’a Vizsla – Mandalorianina w specjalnej ciężkozbrojnej zbroi, z unikatowymi elementami. Jego postać została już uśmiercona, więc jej powrót w innych zestawach jest raczej mało prawdopodobny. Zestaw zdążył już podwoić swoją oryginalną wartość (z kat. 139.99zł) na ok.300 zł.

Dalej mamy 75312 Boba Fett’s Starship, przemianowany przez Disney’a z oryginalnej nazwy Slave One z wiadomych powodów. Jest on nadal dostępny na rynku i przyciąga tak naprawdę tylko buildem samej maszyny, która mimo wszystko wygląda lekko karykaturalnie. Z figurek znajdziemy tutaj Mando i Boba Fetta, ale obie występują już w tej formie w innych zestawach. Set ten po zejściu z produkcji powinien zyskiwać na wartości, ale szału raczej nie będzie.

2022 rok uraczył nas aż pięcioma nowościami z tej serii. Zaczniemy więc od najmniejszego i jedynego już wycofanego zestawu z tego rocznika: 75321 The Razor Crest Microfighter. Co tu dużo mówić. Jest to malutki i pospolity zestaw zawierający jeszcze bardziej pospolitą minifigurkę. Mimo wycofania w zeszłym roku, nadal można go dorwać w okolicach ceny katalogowej. W końcu po co komuś kolejny identyczny Mando?

Kolejne dwa zestawy to: 75324  Atak mrocznych szturmowców oraz 75328 – Hełm Mandalorianina. Oba według wstępnych zapowiedzi mają skończyć swój żywot w grudniu tego roku. Battle Pack z racji dużej ilości Dark Trooperów i tylko 1 figurki specjalnej (Luke’a), po wycofaniu powinien ładnie zacząć drożeć. Na pewno posłuży wielu kolekcjonerom do army buildingu. Hełm Mando natomiast też może zdrożeć, choć z racji dostępności i jego popularności, nie będą to kokosy.

A to jeszcze nie koniec. W tym samym roku pojawiły się jeszcze dwa sety. Nowy statek Mando: 75325 Myśliwiec N-1 Mandalorianina oraz jedyny UCS na bazie serialu: 75331 Brzeszczot.

Myśliwiec zawiera dwie ekskluzywne minifigurki: Peli Moto – zaprzyjaźnioną mechanik Mando, oraz jej droida BD-72. Mando po raz pierwszy w tym zestawie dostał nadruk twarzy, jednak według zapowiedzi, ta sama wersja figurki ma pojawić się w nowym microfighterze. Niemniej zestaw ten (którego planowane wyjście jest na ten moment ustalone na koniec 2024r.), ma w sobie ciekawy potencjał. Nie dość że ma dość ciekawe figurki, to sam build należy do jednych z ciekawszych w serii Star Wars, a myśliwiec ten co rusz przewija się w serialu.

Brzeszczot w wersji UCS jest bardzo dopracowany i cieszy się popularnością, a w zestawie znajdziemy 4 minifigurki (Mando, Kuiila, Mythrola, Grogu), z których wszystkie po za Grogu są unikatowe. Zestaw ten dodatkowo jest w ograniczonej dystrybucji, co nieco hamuje spadek jego ceny. Niemniej chwilowo jest raczej za wcześnie na inwestycję, zestaw zostanie z nami przynajmniej na przyszły rok.

Już na dniach możemy spodziewać się premiery dwóch kolejnych zestawów opartych o serial, a w sierpniu dwóch kolejnych.

W maju premierę będą miały zestawy 75346 Pirate Snub Fighter zawierający 2 minifigurki piratów z 3 sezonu serialu, oraz 75348 Mandalorian Fang Fighter vs TIE Interceptor, z figurkami dowodzącego floty mandalorian, Mando z nowym moldem Dark Saber’a oraz imperialnego astromecha i pilota Tie.

W sierpniu natomiast ukażą się 75361 Spider Tank zawierający nową, ulepszoną wersję minifigurki Bo Katan Kryze, oraz 75363 Myśliwiec N-1 Mandalorianina w mikroskali – czyli kolejny microfighter.

Serial co prawda obecnie skończył transmisję 3 sezonu, ale wiemy, że czwarty sezon jest już w produkcji. Co oznacza prawdopodobnie kolejne zestawy na nim bazowane.

Nam jak dotąd udało się korzystnie zainwestować w kuźnię, krążownik oraz marudera. Jak do tej pory – nie żałujemy 😉 Parę nowych zestawów także ma ciekawy potencjał, choć wymaga bacznej obserwacji informacji odnośnie nowego sezonu i postaci które się w nim pojawią.

A Wy jak widzicie potencjał inwestycyjny zestawów opartych o serial The Mandalorian?