Okres wyprzedaży – jak nie dać się nabrać na Allegro?

Jako że nastał okres wyprzedaży poprzedzający Black Friday, w sklepach pojawiła się cała masa ofert w różnych wyprzedażach czy akcjach promocyjnych.

Nie inaczej jest na allegro, gdzie pojawiła się sekcja ofert ,,Black Week”. Wiele zestawów z przeróżnych sklepach otrzymało promocyjne ceny. Jednak należy pamiętać, by chęć jak największego oszczędzenia na zakupie, nie wprowadziła nas prosto w łapy ,,oszustów”.

Dlaczego o tym mówimy? A no dlatego, że w ostatnim czasie na allegro pojawił się prawdziwy wysyp podróbek zestawów, często podszywających się pod oryginalne aukcje.

Na domiar złego prawdopodobnie algorytm allegro błędnie przypisuje ten zestaw z racji użycia oficjalnych zdjęć w aukcji, do karty danego produktu (przy okazji wyświetlając opinie i oceny o oryginalnym zestawie). Co przez automatyczne przydzielenie kategorii i zmianę nagłówka jeszcze bardziej ułatwia robotę naciągaczom.

Poniżej prezentujemy wam kilka przykładów, oraz punkty na które warto uważać!

Szukamy sobie przykładowo zestawu 42138. Wpisujemy najczęściej słowo LEGO oraz numer zestawu.
Jako pierwszy najtrafniejszy wybór pojawia się nam aukcja ,,Technic Ford Mustang Shelby GT500 42138

Po pierwsze rzuca nam się w oczy brak słowa LEGO w nazwie aukcji przedstawionej przez autora. Mimo wszystko jednak produkt ten został zakwalifikowany do kategorii LEGO i tam też go znajdziecie.

Co ciekawe jednak, to po wejściu w aukcję, nazwa (nagłówek) automatycznie się zmienia, na taką zawierającą słowo LEGO.
Wśród zdjęć znajdziemy także oficjalne zdjęcia pudełek danego produktu! Opis zestawu także wygląda na skopiowany oficjalny opis.

Widzimy jednak kilka punktów które pomogą nam zorientować się czy aukcja jest potencjalnie niebezpieczna.

  1. Ilość sztuk zestawu. Praktycznie zawsze jest to ilość mocno hurtowa, której mogły by pozazdrościć niektóre spore legalne sklepy na allegro.
  2. Wysyłka z Chin. Niemal każdy zestaw jaki zamówicie od sprzedającego z wysyłką z Chin będzie podróbką. Jest to najłatwiejszy do dostrzeżenia punkt ostrzegawczy.
  3. Konto sprzedającego. Często są to konta założone max 2-3msc wcześniej, z dużą ilością ofert oraz tylko kilkoma ocenami.
  4. Opis produktu. Mimo, że aukcje te często kopiują oficjalne opisy produktów, to czasami możemy zauważyć takie sformułowanie: ,,Zestaw wysyłany bez pudełka”/,,Pudełko nie jest załączone”. To kolejny punkt wskazujący na to, że dostaniemy podróbkę, a nie oryginalny produkt. Jako że są one produkowane często bez pudełek. Dodatkowo czasami opisy pisane są bez ładu i składu, jak w tym przypadku: link
  5. Cena – często mocno zaniżona względem oryginalnego zestawu, ale niestety ostatnio zaczęły pojawiać się oferty z bardziej ,,realnymi,, cenami, co utrudnia rozpoznanie aukcji pod tym punktem.

Pamiętajcie zatem, by każdą aukcję, dokładnie sprawdzać, by się na takie oszustwo nie nadziać. Zwłaszcza w okresie promocyjno-świątecznym!