Rodzaje dystrybucji zestawów LEGO w Polsce

W tym artykule postaramy się wam nieco przybliżyć tematykę rodzajów dystrybucji zestawów. Jak je rozróżniać, oraz czym się wyróżniają poszczególne typy.

  1. Szeroka dystrybucja – najbardziej pospolity rodzaj dystrybucji LEGO. Obejmuje on wszystkie podstawowe serie zestawów. Są to zestawy które wraz z dniem premiery trafiają dosłownie wszędzie. Od oficjalnych sklepów LEGO, przez sklepy certyfikowane/licencjonowane, sklepy internetowe, markety czy malutkie sklepiki z zabawkami etc. Mają też one największy nakład ze wszystkich rodzajów zestawów oraz to właśnie je można na promocjach wyrwać najtaniej.

2. Dystrybucja Ograniczona/Czasowo Ograniczona – do tej grupy należą zestawy ze statusem: (specjalne/unikat) oraz część zestawów D2C. Są to na ogół sety największe i najdroższe (w większości 18+), które znajdziecie jedynie w oficjalnych, licencjonowanych sklepach LEGO oraz u ich największych partnerów handlowych (np. Media Expert, Smyk czy Empik.) Czasami część z ich nakładu trafia do sklepów licencjonowanych, choć nie cały.

Często także są one przez pewien czas (czasowo ograniczone), dostępne jedynie w Oficjalnych sklepach marki, by po określonym czasie trafić do pozostałych partnerów LEGO. Dobrymi przykładami będą tutaj zestawy: 76178 Daily Bugle, 10302 Optimus Prime czy 75313 At-At UCS.

3. Dystrybucja Ekskluzywna (wyłączna) – tutaj znajdziemy zestawy, które są dostępne tylko i wyłącznie w oficjalnych i certyfikowanych sklepach LEGO. Do nich należą na ogół zestawy z kategorii ,,inne,,. Znajdziemy tutaj pocztówki z lego, zestawy okazjonalne jak np. Wieniec 40426 czy Sanie Mikołaja 40499 i małe Creatory. Tych zestawów nie uświadczymy w żadnym innym miejscu (oprócz resellerów oczywiście). Co ciekawe nawet w tej kategorii znajdziemy pewny podział. Między innymi na zestawy całoroczne, jak i zestawy okazjonalne (świąteczne, na Halloween, walentynki etc.).

4. Ukryta Dystrybucja Ekskluzywna – na rynku Polskim możemy mieć jeszcze styczność z dość rzadkim i trudnym do wykrycia statusem. A mianowicie ukrytą dystrybucją ekskluzywną. Co ważne te zestawy nie są w żaden sposób oznaczone na stronie LEGO!

Jak dotąd najsłynniejszym przypadkiem była Terenówka na Safari 60267, Przez większość czasu jej dostępności, była ekskluzywna dla grupy LEGO, jednak krótki czas przed jej wycofaniem, spory jej nakład trafił do sieci marketów Biedronka oraz Carrefour powodując chwilowe choć rekordowe spadki cen tego zestawu.

Na ten moment na rynku możemy znaleźć jeszcze 4 zestawy z tym statusem:
60313 Ciężarówka z kosmiczną karuzelą
60326 Piknik w parku
60327 Przyczepa do przewozu koni
76905 For GT Heritage Edition i Bronco R
(już wyprzedany na stronie LEGO)
Przypominamy, że jest to nieoficjalny poradnik statusów zestawów. Oficjalne kwalifikacje statusów są tajemnicą znaną wyłącznie grupie LEGO.

Powyższe linki do produktów i strony LEGO.pl to tzw. linki afiliacyjne. Dzięki nim uzyskujemy małą prowizję za wasze zakupy, którą przeznaczamy na rozwój naszej strony. 🙂