Szykuje się ograniczenie szarej strefy w handlu klockami LEGO. Allegro zacznie przekazywać informacje o transakcjach do Krajowej Administracji Skarbowej.

Wokół handlu klockami LEGO urosło wiele mitów i wiele osób nadal nie wie, kiedy należy już założyć działalność gospodarczą i odprowadzać podatki, a kiedy sprzedaż można “podciągnąć” pod wyprzedaż kolekcji, lub okazjonalną sprzedaż zestawu, który po prostu się nie spodobał. Wygląda na to, że już niedługo sytuacja stanie się jasna. Ministerstwo Finansów szykuje dokument DAC7, czyli nowe obowiązki sprawozdawcze dla operatorów platform cyfrowych w Unii Europejskiej.

Operatorzy platform cyfrowych, (czyli m.in. popularne Allegro, czy inne strony – przyp. red.), które kojarzą sprzedawców z kupującymi od 2023 roku będą miały obowiązek sprawozdawczości. Dzięki temu, użytkownicy platform, którzy widzieli w tym sposób na uchylanie się od opodatkowania lub unikanie opodatkowania, będą łatwo „widoczni”. Dzięki transparentności konkurencja na wolnym rynku względem sprzedaży w Internecie i poza nim zostanie zachowana – dowiadujemy się z rządowej strony gov.pl

ŹRÓDŁO: GOV.PL

Co ważne raportowanie nie będzie dotyczyło wszystkich sprzedawców! Sprzedawcy, którzy dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy i których wynagrodzenie nie przekroczyło 2 000 EUR w danym okresie sprawozdawczym będą wyłączeni z raportowania. Wygląda na to, że mamy postawioną jasną granicę, poniżej której sprzedawcy bez działalności gospodarczej nie będą w orbicie zainteresowań Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak dodaje ustawodawca: Nowe zasady sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych nie będą obciążeniem, za to ujednolicą i ustandaryzują sposób procedowania i przekazywania informacji o sprzedaży organom administracji podatkowych w UE. Jednocześnie Ministerstwo Finansów chce zadbać, aby proces implementacji przebiegł w dialogu z rynkiem. W tym celu zorganizowano prekonsultacje społeczne założeń.

Pierwsze raportowanie planowane jest na 2024 rok i będzie ono dotyczyło zapewne działalności za 2023 rok. Jak widać MF konkretnie bierze się za uszczelnianie systemu, klocki LEGO to tylko niewielki wycinek handlu online, nowe prawo może dać spore wpływy do budżetu, ale też zniechęcić wielu sprzedawców do aktywności w sieci.