Fajna, ale za droga. Latarnia morska zachwyca wyglądem i powala ceną.

Jest już oficjalna prezentacja kolejnego zestawu z serii Ideas. Na Zmechanizowaną latarnię (21335) czekaliśmy od zeszłego roku i trzeba przyznać, że firma LEGO po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, finalny zestaw jest lepszy od oryginalnego pomysłu. LEGO® 21335 Ideas – Zmechanizowana latarnia to 2065 elementów i aż 54 cm wysokości po złożeniu. Są tylko dwie minifigurki – latarnika i marynarza.

Zestaw postawiony jest na płycie bazowej 32×32 wiec idealnie wpasuje się do różnych makiet, sama konstrukcja jest bardzo udana, oprócz latarni z kilkoma poziomami mamy tu też bardzo ładny dom latarnika i skałę z wnęką na skarb. To co najważniejsze w zestawie znajduje się oczywiście na górze. Na potrzeby tego zestawu LEGO odwzorowało soczewkę Fresnela, która skupia światło z diod LED, co w połączeniu z obrotowym mechanizmem wprowadza dużo realizmu do budowli. Lampa obudowana jest przezroczystymi roletami, wykorzystywanymi w innych zestawach jako drzwi garażowe.

Zestaw ma dużo plusów i niestety jeden duży minus – cenę. 1399,99 zł za 2065 elementów to rekordowo dużo jak na taką konstrukcję, wychodzi prawie 68 gr za element! To ponad dwa razy więcej niż w przypadku innych zestawów. Wpływ na tak wysoką cenę ma na pewno obrotowy mechanizm z diodami oraz era podwyżek, set wydany rok wcześniej byłby przynajmniej 200 zł tańszy. LEGO® 21335 Ideas – Zmechanizowana latarnia możecie zamawiać od 1 września, set powinien wejść do szerszej dystrybucji, jednak na ceny poniżej 1000 zł bym nie liczył.