W tym roku będziemy mieli wysyp “fanowskich” projektów. Bricklink wraz z firmą LEGO wyda aż 15 zestawów, są wśród nich prawdziwe perełki!

Konkurs IDEAS, w którym to każdy może zaprezentować swój własny projekt zestawu LEGO z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Problem w tym, że coraz więcej projektów osiąga też “magiczne” 10 000 głosów społeczności, tylko po to, by potem być brutalnie odrzucone przez firmę z Billund. Większa popularność zestawów projektowanych przez fanów nie idzie niestety w parze z większą liczbą wydanych setów w ramach serii IDEAS.

Z pomocą przychodzi platforma Bricklink ( jej właścicielem jest firma LEGO), która to w ramach swojego Bricklink Designer Program wyda w tym roku aż 15 zestawów, które w przeszłości zyskały znaczne wsparcie społeczności, ale nie załapały się na sklepowe półki.

W dużym skrócie: program Bricklinka składa się z trzech rund, pierwsza startuje już 1 lipca. Od tego dnia, aż do 11 sierpnia fani mogą składać zamówienia na zestawy, które zostały dopuszczone przez komisję programu. A mamy tu osiem projektów:

Pierwsze pięć projektów, które zbierze 3000 zamówień zostanie w kolejnych miesiącach wyprodukowane w formie zestawu i wysłane do kupujących. Pozostałe trzy sety nie zostaną wydane, natomiast będzie do nich można zakupić instrukcję w formie cyfrowej.

Zwycięskie zestawy prawdopodobnie nie będą sygnowane przez LEGO jako oficjalny produkt, jednak paradoksalnie właśnie to, plus mocno ograniczony nakład może mocno wywindować ich cenę na rynku wtórnym. Poniżej pełna lista propozycji z pierwszej rundy wraz z linkami do zdjęć:

Mountain View Obserwatory

Great Fishing Boat

Sheriff’s Safe

Pursuit of Flight

Legend of BIONICLE

Kakapo

Castle in Forest

Particle Accelerator

Do starego powiedzenia, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki śmiało można dziś dodać także wydanie Castle in Forest. To absolutny pewniak, który zapewne jako pierwszy przekroczy wymaganą liczbę zamówień. Tęsknota głównie starszych fanów LEGO za zamkowymi klimatami jest tak duża, że zamówień tego projektu może być nawet 10 razy więcej niż przewidziany nakład.

Także górskie obserwatorium zalicza się do grona faworytów, choćby ze względu na swoją “modułowość”. Na pewno wielu fanów miastowych makiet widziałoby ten zestaw jako uzupełnienie swojej kolekcji.

Jeden z faworytów, czyli górskie obserwatorium

Kolejni faworycie to kuter rybacki, oraz akcelerator cząsteczek. Stawkę powinien uzupełnić Legend od BIONICLE. Seria ta w niedawnym głosowaniu na najbardziej kultową serię LEGO zdobyła pierwsze miejsce! Szok, ale takie są fakty. Pozostałe trzy projekt raczej nie zdobędą jako pierwsze wymaganej liczby zamówień.

Starsi fanie nie zachwycą się tym projektem, ale spodoba się młodszemu pokoleniu

Ta edycja Bricklink Designer Program będzie zapewne cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, dlatego, jeżeli upatrzyłeś sobie już jakiś zestaw, warto go sobie zaklepać od razu po otwarciu sprzedaży. Co prawda wielkie zainteresowanie może sprawić, że Bricklink zdecyduje się na “dodruk” zestawów, ale to nic pewnego. Na dzień dzisiejszy maksymalny nakład na zestaw to tylko 5000 sztuk.

Akcelerator cząsteczek

Druga runda projektu startuje we wrześniu, trzecia w listopadzie, tam też jest sporo ciekawych propozycji. Szykujmy zatem portfele. Na dziś ceny nie są jeszcze znane.

Sporą szansę na wydanie ma także kuter rybacki

Postęp prac nad Bricklink Designer Program, jak i informacje o otwarciu sprzedaży znajdziesz TUTAJ